araç kiralama
FAYDALI BİLGİLER

2020 Osmangazi Köprüsü Geçiş Ücreti Ve Tarifeleri

Osmangazi Köprüsü Geçiş Ücreti 2020 

Son zamanların en gündemde olan soruları arasında hiç şüphesiz Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti 2020 yılında ne kadar oldu? Sorusu da yer almaktadır. Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti ödeme konusunda bilgi sahibi olmak isteyenlere özel hazırladığımız bu bilgi seli oldukça yararlı bilgiler içeriyor.  Elbette ki Osmangazi Köprüsü ücreti ne kadar? Sorusu da sıklıkla dillendiriliyor. Yine Osmangazi Köprüsü gidiş dönüş ücreti ne kadar? Sorusunun yanıtı da merak ediliyor. Haydi! Şimdi Osmangazi Köprüsü ücreti nasıl ödeniyor? Gibi daha detaylı soruların yanıtlarını birlikte inceleyelim!

osmangazi-koprusu

 

Güncel 2020 Osmangazi Köprüsü Geçiş Ücreti Ne Kadar?

Hemen her yıl oto yol ve köprülere zam yapıldığını hepimiz biliyoruz. Bundan dolayı 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle Osmangazi Köprü Ücreti 2019 yılına göre yüzde 14 oranında zamlandı. Bundan dolayı Osmangazi Köprü ücreti 2020 yılı itibariyle aşağıdaki gibi ücretlendirildi:

Aracın Sınıfı – 2020 Osmangazi Köprüsü Geçiş Ücreti ( TL olarak)

Birinci sınıf araçlarda – 117,90 TL
İkinci sınır araçlarda – 188,65 TL
Üçüncü sınıf araçlarda – 224,00 TL
Dördüncü sınıf araçlarda – 297,10 TL
Beşinci sınıf araçlarda – 374,90 TL
Altıncı sınıf araçlarda – 82,55 TL

Görüldüğü üzere 2020 Osmangazi Köprüsü geçiş ücretleri belirlenirken, aracın sınıfı temel belirleyici oluyor. Şimdi gelelim söz konusu zamların uygulanmadan önce fiyatların ne kadar olduğu konusuna! Yapılan son zamlar neticesinde Osmangazi Köprüsü otomobil geçiş ücreti 2020 yılı itibariyle 103,05 Türk Lirasından 117,90 Türk Lirasına çıkmış oldu. Yine Osmangazi Köprüsü hafif ticari araç geçiş ücreti; 164,85 Türk Lirasından, 188,65 Türk Lirasına çıkmış oldu.

Osmangazi Köprüsü gidiş-dönüş ücreti 2019 yılına göre zamlandığı için 2020 köprü geçişi ücretlerinin de artması gayet olağan bir husustur. Ancak biraz öncede belirttiğimiz gibi Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti öderken aracınızın sınıfına göre bir ödeme yapıyorsunuz. Peki aracınızın hangi sınıfta yer aldığını nasıl öğrenebiliriz? İşte ayrıntılar!

Otomobiller – 1. Sınıf
Hafif ticari araçlar – 2. Sınıf
Aks sayısı 3 olan otobüsler – 3. Sınıf
Aks sayısı 4 ve 5 olan tırlar – 4. Sınıf
Aks sayısı 6 ve üzeri olan kamyon vb araçlar – 5. Sınıf
Motosikletler – 6. Sınıf

Osmangazi Köprüsü gidiş dönüş ücreti 2020 yılında ne kadar oldu? Sorusuna yanıt verdik. Şimdi de Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti nasıl ödeniyor? Bu soruya yanıt verelim!

osmangazi köprüsü

Osmangazi Köprüsü Geçiş Ücreti Nasıl Ödeniyor?

Hepimizin bildiği üzere koru ve otoyol geçiş ödemelerini OGS ve HGS gibi sistemler sayesinde ödeyebiliyoruz. OGS yani Otomatik Geçiş İstemi ve HGS yani Hızlı Geçiş Sistemi sayesinde otoyol ve köprü geçiş ücreti ödeme konusunda bir zaman kaybetmiyoruz. Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti ödemesi de köprüsünün girişinde yer alan OGS ile HGS geçiş bölümlerinde otomatik olarak yapılıyor. Böylece hiç bekleme yapmadan elektronik sistem üzerinden ödemenizi yapmış oluyorsunuz. Burada HGS ya da OGS kartınızda bakiyenin yüklü olmasına özen göstermenizi öneriyoruz. Böylece Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti cezası ödemekten de kurtulursunuz!

osmangazi-koprusu-giseleri

Osmangazi Köprüsü Geçiş Ücreti Ödememe Cezası Ne Kadar? 

Elbette ki Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti ödemesi yapmadan köprüden geçecek olursanız, bakiyeniz de yeterli değilse size İhlalli Geçiş Bildirimi düzenlenecektir. Şayet zamanında İhlalli Geçiş Bildiriminde yer alan ödemeyi yapmayacak olursanız; normal geçiş ücretinin 4 katına kadar para cezası ödemek durumunda kalabilirsiniz. Sadece bu kadar mi? Elbette ki hayır! Tarafınıza yapılan tebligatın ücreti, avukatlık ücretine ilave olarak diğer farklı masrafları da ödemeniz gerekebilir. Bundan dolayı Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti konusunda hassas davranmanızı öneriyoruz.

osmangazi köprüsü

Kiralık Araçla Osmangazi Köprüsü Geçiş Ücreti Ödemesi Nasıl Yapılır?

Şayet araç kiraladıysanız ve Osmangazi Köprüsünden geçiş yapacaksanız, doğal olarak bu geçiş ücretini de siz ödemek durumundasınız. Ödemeniz ise araç kiralama firmasından aracı teslim aldığınızda kredi kartınıza tanımlanan provizyon aracılığıyla yapabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda köprü geçiş ücretlerinin otomatik olarak düşmediği durumlarda olabilmektedir. Böyle durumlarda oto kiralama firması tarafınıza ulaşarak ilgili faturayı size ulaştırarak, ödeme talep edebilmektedir. Görüldüğü üzere köprü geçiş ücretlerine dair bilgi sahibi olmak birtakım tatsız sürprizlerin de önüne geçmektedir. Neyse ki siz artık Osmangazi Köprüsü geçiş ücretlerine dair tüm bilgilere sahipsiniz!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı