araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

27 Antik Kentiyle Büyüleyen Milas’ta Gezilecek Yerler

Milas; Muğla ilçelerinden biridir ve şehrin Ege kıyısında bulunmaktadır. Batıda Bodrum’la, doğuda Yatağan’la, kuzeyde ise Aydın’la sınır komşusu olan Milas, Fethiye ve Bodrum’dan sonra şehrin en büyük 3. İlçesi unvanına sahiptir. Tarihi yapılarıyla öne çıkan Milas tatil için de birçok kişinin uğrak noktasıdır. Ülkemizin en önemli turizm merkezlerindendir ve yaz mevsiminde iyice hareketlenmektedir. Milas’ta yer alan Heracleia Antik Kenti ve Iassos Antik Kenti gibi onlarca antik kent, Muğla’nın sahip olduğu tarihi zenginliklerdendir.

Heracleia Antik Kenti

Kapkırı köyünde yer alan antik kent önceleri kıyı kenti iken sonraları denizden ayrılarak önemini yitirmiştir. Hristiyan keşişlerinin bu bölgeyi saklanmak için kullandığı ifade edilmektedir. Kentin çevresinde 65 kuleyle desteklenmiş, uzunluğu 6,5 km’yi bulan surlar olduğu bilinmektedir. Athena Tapınağı bu kentin içindeki yapılardan biridir. Kentteki agora 2 katlı olmasına rağmen bir katı günümüze kadar gelebilmiştir.

Iassos Antik Kenti

Milas’ın merkezine 18 km mesafedeki Kıyıkışlacık köyündedir. Milattan önce 3000 yılının sonlarında kurulduğu düşünülmektedir. Antik kentte bir tiyatro, kentteki yazıtlar, Zeus Megistos Tapınağı, agora, büyük surlar ve bir kale bulunmaktadır. Milas tarihi yerler arasında ziyaret edilmesi önem taşır.

Firuz Bey Camii

İlçe merkezinde bulunan cami Menteşoğulları zamanında, Hoca Firuz Bey’in inşa ettirdiği, kubbesinin üzeri kurşunla kaplanmış olduğu için ‘Kurşunlu Camii’ diye de anılan tarihi bir camidir.

Bafa Gö

Milas’ta gezilecek yerler içinde bulunan doğal güzelliklerden biri Bafa Gölü’dür. Gölün üstünde 5 tane adacık vardır. Adacıklarda ise manastırlar ve kiliseler mevcuttur. ‘Yediler Manastırı’ bunların en eski olanıdır. Bafa Gölü’nün etrafı kızılçam ve zeytinliklerle doludur. Hayvan ve bitki çeşitliliğinin fazla olduğu bu bölge Muğla gezisi sırasında muhakkak ziyaret edilmelidir.

Çöllüoğlu Hanı

Milas ilçesinin Hisarbaşı Mahallesi’ndedir. 1719’da Hacı Abdülaziz Ağa’nın yaptırdığı bu tarihi hanın ticari, idari ve dini bakımdan önemli bir rol üstlendiği bilinmektedir. Bugün de güzelliğini hâlâ koruyan bu tarihi yapı Osmanlı mimarisinin çağımızdaki en iyi örneklerindendir.

Zeytinlikuyu Plajı

Milas’ta denize girilecek yerler denilince ilk tercihlerden biri olan Zeytinlikuyu Plajı, Kıyıkışlacık mevkiindedir. Doğasıyla ve deniziyle huzur bulacağınız plaja ulaşım biraz sıkıntılıdır fakat emin olun ki, o zorluk bölgenin güzelliği yanında hiçbir şeydir. Hem navigasyon uygulamaları sayesinde fazla güçlük çekmeyeceksinizdir. Milas’ta gezilmesi gereken yerler sizi beklerken bu plajı da unutmamanız gerekir.

Beçin Kalesi

Milas – Ören 5. Kilometresindedir. Kale Bizans döneminde yapılmıştır ve bir kaya kütlesinin üzerindedir. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne de alınmıştır.

Hacı Aliağa Konağı

Misarbaşı Mahallesi’ndeki bu tarihi konak Hacı Ali Ağa’nın talimatıyla 1868 yılında inşa edilmiştir. 2 katlı tipik Milas evlerine güzel bir örnektir ve bugün sergi-müze olarak ziyaret edilmektedir.

Şeytan Yalısı

Adıyla tarifsiz güzelliği uyuşmuyor ancak siz ismine bakmayın… Tertemiz havasıyla ve incecik kumlarıyla buraya hayran kalmamanız imkansız. Ağaçların gölgesinde uzanarak dalga seslerini dinleyebileceğiniz ve tüm şehri arkanızda bırakıp huzura dalacağınız bu yer Milas’ın en popüler noktalarındandır.

Çökertme KoyuÇökertme Koyu

Milas’a bağlı Çökertme beldesindedir. Masmavi suları ve yemyeşil, büyüleyici tabiatıyla sakin bir tatil hayali kuranların Milas’ta ziyaret edilecek yerler listesine girmelidir.

Uyku Vadisi

Hamza Bey Çayı’nın kenarındaki bu vadi, kuş ve su sesleriyle kulağınızın pasını silecektir. Geniş çaplı bir turizm tesisidir ve içerisinde kafe, restoran, bungalov tarzında odalar ve çadırlı kamp alanı yer almaktadır.

Arap Yutan

Görüyorsunuz Milas’ın gezilecek yerleri birbirinden ilginç isimlere sahiptir. Arap Yutan da Milas ilçesinin keşfedilmeyi bekleyen muazzam doğa harikalarından biridir. Sarıçay mevkiindedir ve yemyeşil koca bir vadi ile vadi ortasındaki bir göletten meydana gelmektedir. Birisi bu vadinin suyunda boğulduğundan dolayı buraya ‘Arap Yutan’ denilmiştir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı