araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

28 Adet Şelale: Erfelek Tatlıca Şelaleleri

Erfelek Tatlıca Şelaleleri; Sinop’un sahip olduğu en büyük güzelliklerden biridir. Şelaleler yakın zamanda keşfedilmiştir. 1997’de Erfelek Barajı için yol yapma çalışmaları esnasında tesadüfen keşfedilen bu şelaleler Sinop turizmine kazandırılarak şehrin turistik önemi ve doğal güzellikleri artırılmıştır. Şelaleler uzunluğu 2 kilometre olan bir vadide ard arda sıralanmıştır. İrili ufaklı 28 adet şelale vadinin içerisinden akmakta olan Karasu Deresi üzerindedir. Karadeniz bölgesinin doğasını en iyi yansıtan yerlerden biri olan bu vadide peş peşe sıralı olan şelaleleri yürüyerek gezerken fotoğraflamayı unutmamalısınız. Şelalelerin meydana getirdiği göletlerin buz gibi suyunda serinleyebilirsiniz. İlk şelaleden son şelaleye ortalama 2 saat içerisinde ulaşılmaktadır. Parkın olağanüstü manzarası zirvede sizi beklemektedir. Şelalelerin kaynağı takriben 1 km yukarıdadır. Kayın, fındık, gürgen ve meşe gibi yemyeşil ağaçların oluşturduğu muhteşem doğasıyla Erfelek şelalesi dinlenme ve piknik alanlarına, trekking yapılabilecek yürüyüş parkurlarına, restoran, market, çay bahçesi gibi alanlara sahiptir.

Erfelek

Erfelek Şelalesi Özellikleri

Burası bir tabiat parkı olarak da nitelendirilebilir. 1997 yılında Erfelek Barajı’nın yapımı için yol açılırken Devlet Su İşleri çalışanlarının tesadüfen buldukları bu şelalenin bir örneğine rastlamak oldukça zordur. Toplamda 28 şelaleden oluşan Erfelek Şelaleleri’nde her taraftan su şırıltıları duyarak, dört bir yanınız şelalelerle çevrili bir şekilde huzur içinde manzaranın keyfine varacaksınız.

Bu şelaleler ilçenin turizm kaynaklarından biridir, hatta en büyüklerindendir. Belediye kontrolünde ücretli olarak ziyaret edilebilen alandaki kuş çeşitliliği de oldukça fazladır. Maviliklerin ve yeşilliklerin içerisinde kendinizi kaybedeceğiniz bu şelaleden dönüş vakti geldiğinde ayaklarınız size direnecek, adeta geri geri gidecektir. Şelalelerin güzelliğini anlatmakla bitiremeyeceğiniz için mutlaka bol bol fotoğraf çekmenizi öneririz.Şelaleler  karşınıza merdiven gibi basamak basamak çıkacaktır. Doğa tutkunlarını manzaraya doyuran bu şelalelerin basamaklarını birer birer çıkarken çeşitli hayvanlarla karşılaşacağınızı da bilmelisiniz. Fakat hayvanlar bu kalabalıktan biraz ürktükleri için, bir gördüğünüzü bir daha görmeme ihtimaliniz çok yüksektir.

Şelalenin en yüksek noktasına ulaştığınız zaman dilerseniz manzaraya karşı çayınızı yudumlayabilir veya közlenmiş patates yiyebilirsiniz. Şelalenin meydana getirdiği göletler, serinlemeniz için birebirdir. Tabii ki buradan ayrılmak istemeyeceğinizi tahmin etmek zor değildir. İyi haber şu ki; Erfelek Şelalesi’nde kamp imkanı mevcuttur. İlk noktadan başlayıp 2,5 saatlik bir yürüyüşün sonunda zirveye ulaşabilirsiniz. Şelale basamakları diktir, zorludur; bu yüzden ortama uygun bir ayakkabı giyerek hazırlıklı gelmelisiniz. Öte yandan burada ıslanmamanız mümkün değildir. O yüzden uzun giysiler değil şort ve buna benzer kıyafetler giymeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Erfelek Şelalesi’nde Yeme İçme

Erfelek Şelalesi’nde 2-3 saat geçirip zirveye ulaştıktan sonra kendinizi ödüllendirmeniz gerekir. Üstelik zaten aldığınız yüksek miktardaki oksijen ve sarf ettiğiniz efor, ister istemez acıkmanıza yol açacaktır. Manzaraya karşı kuru ekmek bile yeseniz; size oldukça lezzetli geleceğinde şüphe yoktur. Fakat şelalenin sonunda bir köy restoranı bulunmaktadır. Orada pide ve ızgara çeşitleri ile karnınızı doyurabilirsiniz. Yanında yayık ayranı da içmeyi ihmal etmemelisiniz. Sıcakkanlı insanlar tarafından hazırlanan yemekleri yerken hem lezzet hem huzur bulacaksınız. Yemeğin ardından çay söyleyerek keyifte zirve yapabilirsiniz. Yemeği biraz fazla kaçırdıysanız üzülmeyin; geldiğiniz yolu tekrar yürüyerek geri gidebilirsiniz. Ancak kalori yakabilmek için yeniden o kadar yolu tepmek istemiyorsanız kestirme olarak patika yolu da kullanabilirsiniz.

Erfelek Şelalesi’nde Kahvaltı

Güne Erfelek Şelalesi’nde başlangıç yapmak ve tüm gün burada olmak isterseniz burada çeşitli kahvaltı mekanları sizi karşılayacaktır. Börek ve gözleme çeşitleri, serpme köy kahvaltısı; birbirinden lezzetli kahvaltılıklar size burada dopdolu bir gün geçirebilmek için ihtiyacınız olan enerjiyi sunacaktır. Dopinginizi aldıktan sonra şelaleleri gezmeye başlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı