araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Adana Gezi Rehberi

Adana, Türkiye’nin en büyük 6. şehridir. ” Güneşe ateş edilen şehir ” olarak da bilinen Adana’da sıcaklar güneşe düşmanlık besleyecek kadar yükselmektedir. Bizce Adana’nın sıcaklığı sadece güneşten değil halkından, mekanlarından ve özellikle yemeklerinden de kaynaklanmaktadır. Hem gerçek anlamda hem de mecazi anlamda sımsıcak bir şehir olan Adana’yı hep beraber tanıyalım.

Adana havalimanı araç kiralama hizmetimizle en iyi fiyatlı araçları kıyaslayıp gezi turunuzun tadını çıkartabilirsiniz.

Adana’da Gezilecek Tarihi Yerler

Adana’daki tarihi mekanlar şu şekilde sıralanır:

 • Taş Köprü: Araç trafiğine açık Dünya’nın en eski köprüsü olan Taş Köprü Seyhan Nehri üzerindedir. Köprü, Romalılar tarafından 2. YY’da inşaa edilmiştir. Taş Köprü’nün bulunduğu bölge itibari ile de insanı etkisi alan köprü Adana’da kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yapılardan biridir.
 • Ulu Camii: Eski şehir bölgesi olarak da bilinen bir bölgede yer alan Ulu Camii 1541 yılından bugüne kadar dokusunu koruyarak Adana’da güzelliğini sergilemektedir.
 • Tarihi Saat Kulesi: 1881 yılında inşaatı başlatılarak 1 yıl sonra açılışı yapılan Saat Kulesi 32 metrelik yüksekliğiyle şehrin simgelerinden biri.
 • Tarihi Kazancılar Çarşısı: Çarşılar şehirlerin atmosferlerini içerisinde bulunduran, küçük ama etkileyici yapılar oldukları için şehirlerde bulunan çarşıların ziyaret edilmesini her zaman önermekteyiz. Sağlı sollu dükkanların bulunduğu küçük ama otantik bir çarşı olan Tarihi Kazancılar Çarşısında yenilen yemeklerin de tadı bir başka oluyor.
 • Yılankale/Şahmeran Kalesi: Bir Haçlı kalesi olan Yılankale, Adana’ya 30 kilometre mesafede bulunmaktadır. Kale, birbiri içinde üç kaleden oluşuyor ve birçok mitolojik hikayeyi doğuruyor. Yarısı yılan yarısı insan olan meşhur Şahmeran’ın burada yaşadığı düşünüldüğü için kalenin Şahmeran Kalesi adını aldığı da düşünülüyor.

Adana’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Adana’daki doğa harikaları şu şekilde sıralanır:

 • Adana Merkez Parkı: Türkiye’nin en büyük parkı olan Adana Merkez Parkı yemyeşil alanıyla bizleri hasret kaldığımız doğal güzelliklere doyuruyor.
 • Seyhan Baraj Gölü: Adana’ya kadar gitmişken Seyhan Gölü’ne uğramamak gözlerimize ihanet olur. Kendisi masmavi çevresi yemyeşil olan göl Adanalıların adeta gururu olmuş durumda.
Anavarza Kalesi
 • Anavarza Kalesi/Antik Kenti: Bizans, Sasani, Helenistik, Roma, Osmanlı gibi medeniyetlere ev sahipliği yapan Kent “yenilmez şehir” adıyla anılıyor. Dünya’nın en büyük antik kentleri arasında yer alan Anavarza 1143 dönüm büyüklüğündedir. İçerisinde hamam, kilise, antik tiyatro, kaya mezarları, mozaikler, su kemerleri, stadyum, su yolları ve bir çok kenti kent yapan etmen bulunmakta.

Adana’nın Meşhur Yemekleri

Adana’nın yöresel yemekleri şu şekilde sıralanır:

Adana Kebabı
 • Adana Kebabı: Elbette listemizin başında kimseyi şaşırtmayan kebap yer alıyor. Adana kebabı diğer kebaplara göre acı olmasıyla meşhur. Acı severlerin baş tacı.
 • Şırdan: Koyunun midesinden yapılarak içerisine pirinç ve çeşitli baharatlar, soslar eklenen yemek Adanalıların gurur duyduğu bir tat.
 • Bici bici: Bici bici adı gibi cici bici bir tatlıdır. Buz, nişasta, pudra şekeri ve şerbetten bileşenlerinden oluşan cici bici tatlısı Adana’nın klasikleşmiş tatlarındandır.

Adana’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Adana’da yapmadan dönmemeniz gerekenler şu şekilde sıralanır:

Adana mutfağını tatmak. Listemizin en başında yer alması Adana lezzetlerinin ne kadar unutulmaz olduğunun bir göstergesi.

Seyhan Nehri yürüyüşü de Adana seyahatinizde mutlaka yapmanız gereken bir etkinlik. Yürüyüşten sonra daha huzurlu biri olacağınız garanti.

Adana Altınkoza Film Festivali: Adana’da yapılan en önemli kültürel etkinliklerden biridir Altınkoza Film Festivali. Her sene seçilen jüri tarafından film dünyasının en iyilerine verilen ödüller heyecanla beklenmektedir.

Adana yı gezmeden önce araç kiralama taleplerinizde adana havalimanı oto kiralama hizmetimize göz atıp yüzlerce aracı kıyaslayıp kazançlı çıkabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı