araç kiralama
FAYDALI BİLGİLER

Adana Şakirpaşa Havalimanı

Adana Şakirpaşa Havalimanı

Kebap yemek için Adana’ya gitmeye ne dersiniz? Vaktimiz yok bahanesine Adana Şakirpaşa Havalimanı iç hatlar uçuşları son vermekte. Pazar günü sabah gidip kebabı yiyip, bıcıbıcıyı içip akşamına dönebiliriz. Evet! Bunu pekala yapabiliriz. Adana, Mersin ve Osmaniye gibi kentlerin dışarıya açılan kapısı olan Şakirpaşa Havalimanı Çukurova’nın gelişmesinde büyük öneme sahiptir. Kentin ekonomisine bizler de yapacağımız geziler ve uçuşlarla katkı sağlayabiliriz. 

Hem gidip biraz hava alsak, modumuzu değiştirsek fena olmaz. Şehir merkezine yakın mesafede bulunan havalimanı ülkemizin yolcu taşıma kapasitesi ve sıralamasında 6. sırada yer almaktadır. Toplam 2.105.520 metrekarelik bir alana kurulmuş olan havaalanında alışveriş meraklılarına harika bir sürpriz var. Adana Şakirpaşa Havalimanı gümrük vergisi olmadan alıveriş yapabileceğiniz dutyfree ile dünya markalarını ayağınıza getirmekte. Uçak kalkmadan önce nerde vakit geçireyim, ne yapayım sorunlarınız dutyfree mağazaları ile tamamen ortadan kalkacak. 

Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu’na göre CAT I yani kategori I niteliklerine sahip olan Adana Şakirpaşa Havalimanı ulaşım bakımından sunduğu hizmetlerle misafirlerini çok güzel karşılamaktadır. Genel olarak yeni bir yere uçmadaki en büyük kaygılarımızdan biri de indikten sonra gideceğim yere nasıl ulaşım sağlayacağım değil midir? Bilmediğimiz ve ilk defa gideceğimiz yer için bu tür kaygılar taşımamız oldukça normal aslında. Şimdi size bu ve benzeri kaygılarınızı ortadan kaldıracak bilgiler vereceğim. Genel olarak havaalanı hakkında bilgi verip bizlere sunduğu ulaşım hizmetlerini paylaşacağım. İşte detaylar,

adana-havalimani-bilgi

Adana Şakirpaşa Havalimanı Kuruluş Tarihi

Kuruluşundan önce benim aklıma gelen ilk soru neden Şakir Paşa, kim bu Şakir Paşa? Şakir Paşa, 1888 yılında Adana’da valilik yapmış devlet adamıdır. Şakir Paşa’dan önce Adana’da derelerin taşmasından dolayı çeşitli sel baskınları yaşarmış. Şakir Paşa, dereleri ıslah edip bölgede yapılan tarım faaliyetlerinin artırılmasını sağlamıştır. Bölgenin tarımda gelişmesinde önemli bir payı olduğundan dolayı adının ölümsüzleştirilmesi için havalimanına adı verilmiş. Havalimanından dolayı bulunduğu semte de Şakirpaşa adı verilmiştir. Havalimanı sivil ve askeri uçuşlara ilk olarak 1937’de açılmıştır. Uluslararası seferlere açılması 1956 yılında olmuştur. 1993 yılın 30 Ekim’inden beri de iç ve dış uçuşlarla, kargo trafiğinde 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir. Havalimanı statüsünde olması ise 29 Kasım 1995’te gerçekleşti. 

Adana Şakirpaşa Havalimanı Uçuş Bilgileri

Malum olduğu üzere Adana’nın da içinde bulunduğu Çukurova çok verimli bir alan. Tarımın yanında turizm adına her geçen gün gelişmekte. Hem bölgenin lezzetli tatlarından tatmak hem de turistik alanlarını ziyaret etmek ister misiniz? Ülkemizin bir ucundan karayoluyla Çukurova bölgesine gitmek günümüzü alır. Hava ulaşımıyla sadece bir iki saat. Seyahat planları yapmaya başlamadan Adana Şakirpaşa Havalimanı iletişim numarasını arayabilirsiniz. Uçuş ve sonrası için sormanız gereken birçok şeyin cevabını iletişimdeki kişiden öğrenebilirsiniz. 

Şimdi gelelim uçuş bilgilerini nerden öğrenebileceğimize. Havalimanına hangi havayollarının sefer düzenlediğini size söyleyeyim; AnadolyJet, Alitalia, Qatar Airways, LOT Polish Airlines, THY, Sun Express, Royal Air Maroc. Uygun havalimanından uçak biletimi aldım ve uçuşumu bekliyorum. Kapı numarasını, iniş- kalkışları, uçuş numaralarını, uçakları gidecekleri yerler, rötar durumu, tahmini iniş ve kalkış süreleri bilgilerine Adana Şakirpaşa Havalimanı Uçuş Bilgi Ekranı üzerinden ulaşabilirsiniz. Oturduğunuz yerden ekranı takip ederek hareket edebilirsiniz. 

adana-havalimani-bilgiler

Adana Şakirpaşa Havalimanı Adresi Bilgisi

Biz güzel gezdiniz, yediniz, içtiniz ve sıra dönüşe geldi. Adana’ya ilk defa gelen biri olarak havalimanını adresini merak edebilirsiniz. Adana Şakirpaşa havalimanı adres bilgisi şöyle; Dumlupınar Mahallesi 01000 Seyhan / ADANA. Adana Şakirpaşa Havalimanı telefon numarası; 0 332 435 03 80, fax numarası; 0 332 435 91 26’dır. Elektronik posta ile iletişim kurmak isteyenler için e-posta adresi; infoadana@dhmi.gov.tr’ dır

adana havalimani ulaşım

Adana Şakirpaşa Havalimanı Ulaşım Olanakları

Merkeze sadece 3,5 km’lik mesafede bulunan havalimanı misafirlerini çok memnun etmektedir. Havalimanına indiğinizde kendinizi merkezde düşünebilirsiniz. En pahalı ulaşım vasıtası kullanılsa bile çok canınızı yakmaz. Adana Büyükşehir belediyesinin toplu taşıma araçları Beyceli, Balcalı, Gülbahçesi, Çukurova Hastanesi hatlarında yolcu taşımaktadır. Toplu taşıma araçlarını kullanacaksanız ya tekli kart veya Kentkart alınması gerekir. Siviller ile öğrencilerin fiyatları farklıdır. Öğrenciler daha indirimli bilet kullanırlar. Toplu taşımanın 125, 135, 159 ve 251 numaraları hatları havalimanı ve bölgeler arasında sefer düzenlemektedir. 

Mersin ve Osmaniye’ye gidecek olanlar da bu havalimanını kullanmaktadır. Asıl soru havalimanından Mersin ve Osmaniye’ye nasıl gidilecek? Mersin ve Osmaniye yolcularını Adana Şakirpaşa Havalimanı havaş servisleri taşımaktadır. Osmaniye’ye giden Havaş servisleri Ceyhan yolcularını da almaktadır. Ceyhan daha bu yakın olduğundan bilet parası daha düşüktür. Osmaniye, servisle yaklaşık 105 dakika sürmekte. Mersin servisi Tarsus yolcularını da götürmektedir. Adana merkeze gidecekseniz Havaş kullanamazsınız. Zaten bir sürü alternatif olduğunda Havaş’a gerek kalmaz.

Sefer aralığı daha sık ve daha fazla güzergaha çalışan dolmuşlar misafirlere otobüslerden daha iyi bir seçenektir. Fiyat olarak otobüse çok yakındır. Havalimanında en çok kullanılan ulaşım aracı ticari taksidir. Otobüs ve dolmuşa göre biraz pahalı ama beklemek yerine atlayın bir taksiye anında merkezdesiniz. 7/24 hizmet vermesi taksileri bir adım öne çıkarmakta. Adana ve çevresini gezmeye gelenler araç kiralama seçeneğini değerlendirir. Böyle gönüllerince gezme ve istedikleri yere gitme fırsatını elde ederler. Gerekli evraklar verilir ve zamanında rezerve yapılırsa kiralanan araçla Osmaniye, Mersin ve yakın iller de gezilebilir. 

Kalabalık gruplar için tavsiyemiz transfer firmalarından yardım almaktır. Kalabalık sayıyla hareket etmek zor olur. Transfer firmasıyla anlaşınca işler daha planlı gelişir. Kişi sayısına uygun araç talep edilince konfor daha da artar. 

adana-havalimani-telefon

Adana Şakirpaşa Havalimanı Yolcu Hizmetleri

Evet buraya kadar her şey çok güzel. Adana’nın ve çevresindeki şehirlerin güzelliklerini gördük geldik. Daha uçağa saatler var. İşlemler için yolcuların havalimanına erken gelmesi gerekiyor. Erken gelince onları oyalayacak şeylere ihtiyaç var. Adana Şakirpaşa Havalimanı yolcu hizmetleri hem misafirlerini oyalamakta hem de ihtiyaçlarına cevap vermekte. Yolculuğun konforu ve rahatlığı için havaalanında her türlü detay düşünülmüş. PTT şubesinden ATM’lere, emniyet bürosundan alışveriş merkezlerine kadar her şey alanda mevcut.

Uçağa binmeden önce karnınızı doyurmak veya sıcak- soğuk bir şeyler içmek için kafe ve restoranlar var. Kahvenizi yudumlayıp gazetenizi okurken uçağınızın saatini de bekleyebilirsiniz. Alanda 569 araçlık otopark bulunmakta. Misafirlerini uğurlamaya gelenler araçlarını güvenlikli otoparka bırakabilmektedir. Alanda engelli vatandaşlarımızda düşünülmüş. Engelli asansörü ile engelli misafirlerin ulaşımlarında kolaylık sağlanmıştır. Alanda birden fazla Adana Şakirpaşa Havalimanı araç kiralama ofisleri bulunmakta. İhtiyacı olanlar araçlarını ofislerden birinden kıyaslama yaparak araç kiralayabilir. Fiyatlar arasında ciddi bir fark yoktur. Firmaların bazen yaptıkları kampanya veya indirimlerine denk gelmek büyük bir şans olacaktır. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı