araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Adıyaman Gezi Rehberi

Tarihi müzelerin, köprülerin, camilerin ve doğal güzelliklerin bulunduğu, pek çok medeniyete ve kültüre de ev sahipliği yapan Adıyaman seyahat severlerin uğramak istediği şehirlerden biridir. Nemrut Dağı ile akıllara gelen şehir Kommagene krallığı miraslarıyla dolu bir bölgedir.

Adıyaman’ın güzelliklerini keşfetmek ister misiniz? O zaman en iyi fiyatlara adıyaman havalimanı araç kiralama hizmetimizden faydalanarak en iyi fiyatlara aracınızı kiralayıp keyfini çıkartabilirsiniz.

Adıyaman’da Gezilecek Tarihi Yerler

Adıyaman’daki tarihi mekanlar şu şekilde sıralanır:

 • Nemrut Dağı: Ülkemizde bulunan UNESCO Dünya Miras Listesi’nde olan önemli yapılardan biridir Nemrut Dağı. Kommagene Kralı I. Antiochos’un Tanrılara atfettiği yapılardan oluşan bir dağdır. Mezarları ve heykelleriyle Helenistik Dönemin en etkileyici kalıntılarından oluşmaktadır. Heykellerin her biri yaklaşık 10 metre yükseklikliğindedir. Adıyaman’a gidilir gidilmez uğranacak bir yer olan Nemrut Dağı herkesin hayatında bir kez görmesi gereken bir mekandır.
 • Arsameia Ören Yeri: Kommagene Krallığı’nın idare merkezi var sayılan bölgede birçok heykel ve iki tünel bulunmaktadır. Anadolu’nun bilinen en büyük yazıtı da buradadır ve yazıt Grekçe yazılmıştır. Kommagene tarihinin yazılmış olduğu kitabeler bu bölgededir ve tarih tutkunu gezginlerin nefessiz dolaştıkları bir alandır.
 • Yeni Kale: Nemrut Dağı Milli Parkı içerisinde yer alan Yeni Kale, o alandaki tarihi bütün yapılar gibi Kommageneler tarafından inşa edilmiştir. Kale içerisinde birçok kitabe mevcuttur. Kale içerisinde cami, zindan, çarşı gibi yapılar da hala mevcuttur. 350 metre yükseklikte bir kayanın üzerine kuruludur.
 • Cendere Köprüsü: 1900 yıldır süregelerek varlığını sürdüren köprünün eski adı Chabinas’dır. İ.S 1. yüzyılın sonlarında Roma Lejyonu Severus tarafından ailesini temsil etmesi amacıyla yaptırılmıştır. Köprü çimento ve benzeri madde kullanılmadan 100’e yakın taş sütununun üst üste konulmasıyla inşa edilmiştir. Köprünün hikayesi üzerindeki sütunlara işlenmiştir.

Adıyaman’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Adıyaman’daki doğa harikaları şu şekilde sıralanır:

 • Adıyaman Besni İçmesi: Besni içmesindeki suyun bedensel bir çok rahatsızlığa iyi geldiği söylenmektedir. Bağırsak ve mide rahatsızlıkları olan birçok birey Adıyaman Besni İçmesi’ne gidip hem manevi hem de fiziksel olarak buranın doğal güzelliğinden yararlanmaktadırlar.
 • Adıyaman Değirmenbaşı Mesire Yeri: Adıyaman Kahta ilçesinde yer alan çayın vadisinde bulunan bir mesire alanıdır. Bulunduğu yer itibariyle kayalıklar arasından süzülen suyla birlikte etrafındaki yeşilliklerle insanın gözüne de ruhuna da hitap eden bir alan.
 • Azaplı Gölü: Gölbaşı ilçesine bağlı doğal bir güzellik olan göl şehir merkezine de oldukça yakındır. Etrafında kendisiyle birlikte birçok göl de bulunmaktadır. Adıyaman’daki tarih ve kültür gezinizin ardından doğal güzelliklere doymak isterseniz de Gölbaşı ilçesindeki göllere doğru yol almanızı öneririz.

Adıyaman’ın Meşhur Yemekleri

Adıyaman’ın yöresel yemekleri şu şekilde sıralanır:

 • Çiğ Köfte: Ünü ve lezzeti ülkemiz sınırları bile aşan bir lezzet olan Çiğ Köfte, Adıyaman ustalarının ellerinden çıkıp tadıyla herkesi büyülemiştir.
 • Buhara Pilavı: Adıyaman’a özgü bir pilav olan Buhara Pilavının içerisinde nohut ve kuzu kavurma ile birlikte bolca baharat bulunmaktadır. Hem doyurucu hem de sağlıklı bir yemektir.
 • Meyim Çorbası: Adıyaman mutfağının en doyurucu yemeklerinden biri olan çorbanın ana malzemesi yoğurttur. İçerisinde nohut, patlıcan, soğan ve yarma da bulunan çorbanın tadı daha önce içtiğiniz hiçbir çorbaya benzememektedir.
 • Tene Helvası: Adıyaman’da misafirliklerde tabak tabak tüketilen bir tatlı. Pekmez, nişasta ve bol tereyağı ile yapılan tatlının üzeri cevizle süslenerek misafirlere sunuluyor.

Adıyaman’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Adıyaman’da yapmadan dönmemeniz gerekenler şu şekilde sıralanır:

 • Konaklamalı Turlar: Gap Turu. 9 gün süren ve içerisinde Adıyaman’ın da bulunduğu Güneydoğu Anadolu bölgesini gezebilir ve bölgenin tarihi, kültürel, coğrafik güzelliklerinin keyfini çıkartabilirsiniz.
 • Adıyaman Arsemia Müzik Festivali: Şehrin belediyesi ve Filarmoni Orkestrası iş birliği ile düzenlenen bir müzik/kültür festivalidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı