araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Afyonkarahisar’da Gezilecek Yerler

Afyonkarahisar; İç Anadolu bölgesinde yer alan bir şehirdir ve ülkemizin Termal Başkenti’dir. Daha önce şehrin adı sadece Afyon iken 2005’te Afyonkarahisar olarak değiştirilmiştir. Sucuğuyla, mermeriyle ve kaplıcalarıyla ünlü olan Afyonkarahisar’ın şöhreti dünya geneline yayılmıştır. Afyon turistik yerler ve gezilecek yerler bakımından zengin bir şehir olup özellikle bahar aylarında ziyaret edilmesi önerilir.

Afyon Kalesi

Afyon’daki tarihi yapılar ile başlayacak olursak önce bu kaleden bahsedebiliriz. Afyonkarahisar’ın tam merkezinde bulunan kale 226 metre yükseklikteki bir kaya üzerinde kurulmuştur. Heybetli görünümü ve şehre hâkim bir noktada bulunmasıyla hayranlık uyandıran Afyon Kalesi’nin milattan önce 1350 yıllarında inşa edildiği bilinmektedir. O dönemlerde Hapanuva olarak isimlendirilen kalenin tepesinde tapınma yerleri ve sarnıçlar vardır. Sunduğu eşsiz manzara mutlaka yakından görülüp fotoğraflanmalıdır.

Ulu Cami

Camiikebir Caddesi’ndedir ve Afyon Kalesi’nin karşısında yer alır. 1273’te dönemin Afyon Sancak Beyi olan Nusrediddün Hasan’ın yaptırdığı bu cami ‘kırk direkli cami’ diye de bilinir. Selçuklu mimarisini yansıtan değerli eserlerden biridir. Afyon’da ziyaret edilecek yerler listenizin ilk sıralarına eklemeniz tavsiye edilir.

Sultan Divanı Mevlevihanesi

Anadolu’da pek çok Mevlevihane vardır. İşte burası da onların ilk örneklerindendir. 13. Yüzyıla tarihlenen bu Mevlevihaneyi gezerek dervişlerin 1001 gün boyunca uzlete çekildikleri odaları ve yan yana dizili türbeleri görebilirsiniz. Bu mevlevihanede her yıl hicrî aylardan biri olan Muharrem aynın 10. Gününde yas töreni düzenlenir. Aşure gününde tertip edilen bu tören için 40 kazan aşure kaynatılır. Bu aşureler Cuma namazınının ardından cemaate dağıtılır.

Escehisar Peri Bacaları

İscehisar İlçesinde bulunan Seydiler Kasabası’nda ve etrafında büyük-küçük peri bacalarına rastlanır. Afyonkarahisar-Ankara karayolunun yakınlarındadır ve ayrıca Ağın Dağı’nın eteklerinde, Çatağıl Köyü civarındaki Ornaş kayalıklarının çevresinde de peri bacaları mevcuttur. Bu peri bacaları Afyon’daki volkanik kayaların aşınmasıyla meydana gelmiştir. İscehisar’a ilaveten Bolvadin, Bayat ve İhsaniye ilçelerinde de görülür. Afyon’un doğal güzellikleri arasındaki önemi büyüktür.

Başkomutan Mustafa Kemal Paşa Anıtı ve Büyük Taarruz Şehitliği

Afyon Kocatepe’de 22 Ağustos 1922 itibariyle başlayan 9 Eylül’e kadar süren Büyük Taarruz’da birçok askerimiz şehit düşmüştür. Onların anısına İzmir-Afyon-Antalya karayolu kavşağının üzerinde bulunan tepeye bu şehitlik yapılmıştır.  Burada 400 er ve 100 subayın adı yazmaktadır. Şehitlikte heykeltraş Tankut Öktem’in yaptığı Atatürk heykeli de yer alır.

Frig Vadisi

Sülün köyü’nde yer alır ve Frigler döneminden  kalan Prymnessus Antik kenti de buradadır. Türkiye’nin en güzel trekking rotalarındandır ve Frig Vadisi’nde Bizans ve Roma dönemine ait aile mezarlarının ve kiliselerin kalıntılarına da rastlanmıştır. Avdalaz Kalesi de yine buradaki yapılardan bir diğeridir.

Afyon Arkeoloji Müzesi

Afyon tarihi ile ilgili detaylı bilgi edinmek isteyenlerin Afyon ziyaret edilmesi gereken yerler listesine eklemesi gereken müzelerdendir. 1971 yılında açılan müze Eski Tunç Devri’nden itibaren günümüze kadar 5000 yıllık tarihi yansıtan çeşitli kültürel miraslarla doludur. Müze tek katlıdır ve 9 adet sergi salonundan meydana gelmektedir. Zafer Müzesi de Afyonkarahisar müzeleri arasındadır. Başkomutan Meydan Muharebesinin başlamasına yol açan taarruz emri bu müzenin olduğu binada verilmiştir.

Afyon Kaplıcaları

Afyonkarahisar tatil beldesi olarak da son derece önemlidir. Mineral bakımından zengin ve hastalıklara iyi gelen şifalı suyuyla Afyon kaplıcaları, su sıcaklığının yüksek olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Bunlardan bazıları; Gazlıgöl, Heybeli Kaplıcası, Ömer Kaplıcaları, Heybeli Ilıcaları, Gecek ve Hüdai Kaplıcaları’dır.

Başkomutanlık Milli Parkı

Afyonkarahisar’da gezilmesi gereken yerler içinde bu parktan da bahsetmek gerekir. Büyük Taarruzun meydana geldiği Kocatepe ve etrafı koruma altına alınmış, bu park büyük kahramanlıklara imza atan Türk milletinin başarısını temsil eden yerlerden biri olmuştur. Uşak, Kütahya ve Afyon sınırlarının kesiştiği yerde bulunan park 1981 yılının 8 Kasım günü milli park olarak ilan edilmiştir.

Akdağ Tabiat Parkı, (Özellikle buradaki Kocayayla Vadisi, Akdağ Göleti, Tokalı Kanyonu ve Kurtini Mağarası), Afyon Kent Ormanı, Akarçay Kültür Park, 26 Ağustos Tabiat Parkı da Afyonkarahisar’ın gezilecek yerleri arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı