araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Ağız Sulandıran Mutfak: Adana’nın Meşhur Yemek Yerleri

Adana kebapları ile ünlü bir şehrimiz olup en az Urfa ve Antep kadar popülerdir. Tabii, Adana kebabı dışında ciğer şiş, Adana usulü çiğ köfte, sıkma, Kibbe, şırdan dolması, Adana cezerye, humus, tantuni, Adana lahmacunu başta olmak üzere Adana mutfağı hem başka şehirlere hem Adana’ya ait birbirinden güzel lezzetlere ev sahipliği yapmaktadır. Bici Bici tatlısı, Adana taş kadayıf, Karakuş gibi nefis Adana tatlıları da cabası… Peki, şimdi Adana’da ne yemeli? Sorusunu daha detaylı cevaplamaya çalışalım ve biraz iştahımız kabarsın, Adana aşkımız depreşsin… Elbette sadece Adana’ya özgü lezzetler saymakla yetinmeyeceğiz. Ne yenir? Sorusuyla birlikte Adana’da nerede yenir? sorusunu da beraber ele alacağız.

Cik Cik Ali Usta

Adana’da kebap nerede yenmeli? diye sorulduğu zaman birçok Adanalı’nın tercihi burası olmaktadır. Kurtuluş Caddesi üzerindeki, Sedef Otel’in arka tarafındaki bu mekanda Adana’nın yöresel lezzetleri denilince akla ilk gelen Adana kebabını yerken parmaklarınızı da yeme ihtimaliniz vardır desek abartmış olur muyuz? İyisi mi, Adana gezisi yaparken gidin ve siz karar verin.

Onbaşılar ve Yüzevler

Burası da Adana lezzet durakları içerisinde yer alan iki lüks mekandır. Özellikle kongrelerden, festivallerden sonra buraya uğranır. Şık yerlerdir ve Yüzevler Kebap Ziyapaşa üzerinde bulunurken Onbaşılar ise Mahfesığmaz Mahallesi’ndedir.

Onur Kebap

Adana lezzetleri söz konusuysa kebaptan başlarız ve o mevzuyu bitirmek kolay olmaz. Çünkü Adana = kebap demektir ve tabii ki Adana kebap yerleri, bu listemizde büyük bir yer işgal edecektir. Adana’da yemek yeri çoktur ama Adana kebapçıları daha fazladır. Onur Kebap da bunlardan biridir. Cemalpaşa Mahallesi’nin merkezindedir ve lezzet konusunda başarılı bir yerdir.

Elem Kebap

Menderes Bulvarı’nın hemen girişinde yer alır fakat asıl mekanı Karataş yolu üzerinde Havutlu mevkindedir.

Yeşil Kapı

Reşatbey Mahallesi’nde Ordu Caddesi üzerindedir. Salaş, otantik, eski usul bir kebapçıdır. Burada kebabın yanı sıra külbastı yemek de ayrı bir deneyimdir.

Hasan Usta

Canı Adana kebap çeken pek çok Adanalı’nın uğrak yeridir. Yani Adana kebabın en önemli temsilcilerindendir. Kapatılan McDonalds şubelerini kiralayarak kebapçıya çeviren Hasan Usta, arabaya servis hizmetiyle bir hayli rağbet görmüştür. Hatta düğünden sonra buraya gelinlik ve damatlığıyla gelip kebap yiyen çiftler bile bilinmektedir.

Ciğerci Bedo

Adana yemek kültürü kebapla özdeşleşmiştir fakat Adana’da ne yenir? sorusunun cevabı sadece kebap ile sınırlandırılamaz. Ciğerci Bedo, adından da anlaşıldığı gibi Adana ciğerci dükkanıdır. Ciğer şişleriyle meşhur olan bu mekan, akşam yemeğinde tercihiniz olabilir.

Dede Steakhouse

Burası da, Adana’da çöp şiş yemek isteyenlerin ilgi gösterdiği bir mekandır. İkramlar konusunda gerçekten cömert olan Dede Steakhouse; mantar, çiğ köfte, körili makarna gibi lezzetleriyle de ağzının tadını bilenlere hitap etmektedir.

Salim’in Yeri

Adana’da balık nerede yenir? Sorusunun cevaplarından biridir. Karataş ilçesinde bulunmaktadır. Tepede yer aldığından, balığınızı yerken deniz manzarasını da izleme imkanınız olmaktadır. Üzerine bir de Şambaba Tatlısı yerseniz çifte lezzet dikişi atmış olursunuz.

Kayıkhane

Çukurova Üniversitesi’ndeki sosyal tesislerde bulunan Kayıkhane, göl manzarası eşliğinde balık yiyebileceğiniz bir adrestir.

Ora Kafe

Yazımızın başında söylediğimiz Bıcı Bıcı tatlısı var ya, işte onun meyveli halini bu mekanda yiyebiliriz. Baraj Yolu yedinci duraktadır, gitmişken hani bir şalgam da içilirse fena olmaz.

Adana Duygu Kafe

Genelde adres tarifi veya buluşma yeri olarak kullanılsa da Adana kafeleri içinde yer alan, gidilmesi önerilen güzel bir yerdir. ‘Yengen’ başta olmak üzere tost çeşitleri, hamburgerler, meyve suları; kısaca bildiğimiz lezzetler ile hizmet veren sade bir mekandır.

Koço

Adana restoranları denilince akla gelen ve Adana ev yemekleri yiyebileceğiniz bir adres olan Koço’nun özellikle haşlama köftesi oldukça iddialıdır.

Kebapçı Mesut

Adana’nın en eski kebapçılarındandır. Dile kolay, tam 1 asırlık bir geçmişe sahiptir. 1920 yılından bu yana yıkılmamış, ayaktadır… Hatrı büyük, lezzeti çoktur.

Kardeşler Börekçilik

Adana’da börek yemek isterseniz buraya uğrayabilirsiniz. Kuruköprü Obalar Caddesi ve Hastaneler kavşağı’ndaki şubeleri daha popülerdir. Börekleri yerken biberiye turşularıyla eşlik etmeniz tavsiyemizdir.

Kazım Büfe

Muzlu sütüyle ünlüdür ve gerçekten dedikleri kadar vardır. Tabii böyle yazmakla olmaz, gidip içmek gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı