araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Ağrı Gezi Rehberi

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Ağrı, tarihte birden fazla isim değişikliği yaşamıştır. Önceleri sırasıyla Karakilise, Ararat, Karaköse olarak adlandırılan kent, son olarak Ağrı Dağı’ndan esinlenerek Ağrı ismini almıştır. Soğuk ve kurak bir iklime sahip olduğundan dolayı halkın başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Orta Asya’dan gelen kavimlerin Anadolu’ya girişleri sırasında bir mesken olan kent, tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Ancak şehir bir geçiş aşaması olduğundan dolayı genellikle kalıcı bir yerleşim yeri olarak benimsenmemiştir. Bölgedeki en köklü uygarlığı Urartular oluşturmuştur.

Ağrı’da Gezilecek Tarihi Yerler

Ağrı’daki tarihi mekânlar şu şekildedir:

 • İshak Paşa Sarayı: İshak Paşa Külliyesi olarak da adlandıran bu tarihi yapının yapımı tam 99 yıl sürmüştür. 116 adet odası bulunan saray Ağrı Dağı’nın yakınlarda yer almaktadır. Sarayın en şaşırtıcı detayı ise ısıtma sistemidir. Sarayın ocaklarında ısıtılan sular toprak su boruları aracıyla tüm sarayı dolaşmaktadır. Bölgenin soğuk iklimini göz önüne aldığımızda oldukça ileri bir ısıtma tekniği olduğunu söyleyebiliriz. Saraya giriş ücreti ise 10 TL’dir.
 • Doğubayazıt Kalesi: Doğubayazıt şehrine ortalama 7 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan kale, dik bir kayalık üzerinde kurulmuştur. Günümüze bir bütün olarak ulaşmayı başaramasa da yapılan kazılar sonucu kalenin Urartular tarafından kurulduğu düşünülmektedir. Üç bölümden oluşan kalenin orta kısmında mağaralar ve bir mabet kalıntısına rastlanmıştır.
 • Meya Mağaraları: Gübuldu Köyü’nde yer alan ve bir antik kent görünümündeki Meya Mağaraları, Meya Köyü sınırları içerisinde bulunuyor. Yapımı binlerce yıl öncesine dayanan mağaralar, sarp kayalıkların oyulmasıyla oluşturulmuştur. Uzaktan bir görkemli bir kale görünümünü andıran bu kayalıkların oyuklarında ibadethane, tapınak, odalar ve barınaklar yer alıyor.

Ağrı’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Ağrı’daki doğa harikaları şu şekildedir:

 • Ağrı Dağı: Adına türküler yazılan; kitaplara, filmlere konu olan efsaneler üretilen gerçek bir doğa harikası olan Ağrı Dağı, ülkemizin ayrıca en yüksek dağıdır. Bir kısmı Iğdır sınırlarında bulunan dağın bir diğer önemli detayı ise Türkiye’nin en büyük buzuluna sahip olmasıdır. Dağ Hristiyanlık inancına göre Nuh’un gemisine ev sahipliği yapmıştır. Eski Ahid’teki Nuh’un gemisinin karaya oturduğu dağ Ağrı Dağı’dır. Bu sebeple daha kutsal bir öneme de sahiptir.
 • Meteor Çukuru: Doğubayazıt ilçe merkezine 35 kilometrelik bir mesafede yer alan Meteor Çukuru, dünyadaki en büyük ikinci meteor çukurudur. 60 metre derinliğe sahip bu çukur yöre halkına göre, 1892 gecesi dünyaya düşen bir meteorla oluşmuştur. Meteor o kadar büyükmüş Gülveren Köyü’nün suları bulanık akmaya başlamış. Ancak son zamanlarda bilim adamlarının yaptığı çalışmalar sonucunda bu çukurun karstik kayaçların erimesiyle oluşmuş bir obruk olduğu ileri sürülmüştür.
 • Balık Gölü: Aras Dağları üzerinde yer alan Balık Gölü ülkemizin en yüksek göllerinden biridir. Lav set gölü oluşumuna sahip olan bu gölün en derin bölümü 37 metreye kadar çıkmaktadır. Göl endemik bir balık türü olan kırmızı benekli alabalıklarıyla adını duyurmuştur. Göle giriş ücretsizdir.

Ağrı’nın Meşhur Yemekleri

Ağrı’nın yöresel yemekleri şu şekilde sıralanır:

 • Abdigör Köftesi: Sinir ve kemikleri ayrılan yağsız sığır etinin yumurta, soğan ve baharatlarla harç edilmesiyle yapılan Abdigör köfte, Ağrı yerel lezzetlerinde ilk sıralarda yer alıyor.
 • Haşıl: Bulamaç haline getirilen yarmanın ortasının açılarak üzerine tereyağı konulur. Son olarak sarımsaklı yoğurt güzelce bir gezdirilir.
 • Gösteberg Et: Kuzu veya oğlak etinden yapılan bu muazzam lezzetin püf noktası etin tereyağı ve salçayla yorulmasında yatmaktadır. Toprak üzerinde pişen özellikle özel günlerde çokça tercih edilmektedir.

Ağrı’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Ağrı’dan yapmadan dönmemeniz gerekenler şu şekildedir:

 • Ülkemizin en büyük dağı olan Ağrı Dağı’nı görmeden, İshak Paşa Sarayı’nın muazzam motif işçiliğini incelemeden, Balık Gölü kıyısında piknik yapmadan, Abdigör Köftelerini tatmadan ve Meya Mağaralarının görsel şölenine katılmadan Ağrı’dan dönmeyin!
  Ağrı ziyaretlerinizde araç kiralama taleplerinizle ilgili binlerce araç içerisinde en uygun fiyata ağrı havalimanı araç kiralama hizmetimizle ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı