araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Aksaray Gezi Rehberi

Ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nde Konya’nın doğusunda yer alan Aksaray’ın yerleşim temelleri 11 bin yıl önce, Aşıklı Höyüğü’nde atılmıştır. Hititler döneminde “Garsaura” adıyla adlandırılan yerleşim birimi Kapadokya Kralı Archelaos tarafından yeniden inşa edilmiş ve “Archaleis” adını almıştır. Türklerin Anadolu’ya ayak basmasıyla birlikte kent “Aksaray” olarak adlandırılmıştır. 1920 yılında il statüsüne kavuşan Aksaray, 1933 yılında çıkarılan kanunla Niğde’ye bağlanmıştır. 1989 yılında ise Niğde’den ayrılarak tekrar il statüsüne kavuşmuştur.

Aksaray’da Gezilecek Tarihi Yerler

Aksaray’daki tarihi mekânlar şu şekildedir:

 • Alay Han: 13. yüzyılda Anadolu Selçukluları döneminde inşa edilen bu kervansaray, yaklaşık 2.000 metrelik bir alanda konumlanmıştır. Anadolu’da yapılan ilk kervansaray olma özelliğine sahip olan han, eğimli bir arazi üzerinde yer alan dikdörtgen bir formdadır. Hanın bir inşa kitabesi olmadığı için kurucu hakkında net bilgiler edinilememiştir.
 • Acemhöyük: Aksaray il merkezine 18 kilometrelik uzaklıkta yer alan bu antik höyük, 4 bin yıllık muazzam bir tarihi değerdir. Dönemin maden üretim merkezi olarak kullanılan bu höyük, eski adıyla Puruşhattum olarak adlandırılan bir Asur kentidir. Asur döneminde ticaretin pik yaptığı dönemde yaşam alanı olarak kullanılan bu höyük, M. Ö. 18. yüzyılda çıkan bir yangın sonrası şehrin büyük bir kısmının yanmasıyla terk edilmiştir.
 • Selime Katedrali Ve Peribacaları: Ihlara Vadisi’nin bitiş noktasında sizi karşılayan Selime Katedrali ve peribacalarıyla bu muazzam eser özellikle turistlerin göz bebeğidir. İki katlı olarak inşa edilen ve Kapadokya’nın en büyük katedrali olan Selime Katedrali, kayalara oyulmuş yüksek bir bölümde yer almaktadır. Yapının içerisinde İsa’nın göğe çıkısı ve Hz. Meryem tasvirleri bulunmaktadır. Katedrale giriş ücreti ise 10 TL’dir.

Aksaray’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Aksaray’daki doğa harikaları şu şekildedir:

 • Ihlara Vadisi: Tarihi kaynaklarda “Peristremma” olarak adlandırılan Ihlara Vadisi, Aksaray’ın Güzelyurt ilçesi sınırlarında bulunur. 18 kilometre uzunluğu ve 150 metre derinliğiyle binlerce farklı türe ev sahipliği yapan vadi; Hasan Dağ volkan patlamasının oluşturduğu çöküntüyü Melendiz Çayı’nın yıllar yılı aşındırmasıyla ortaya çıkmıştır. Ayrıca vadide kayalara kazınmış freskler yer almaktadır. Vadi içerisinde yer alan kiliselerden birkaçı: Direkli Kilise Pürenli Seki Kilisesi, Saint Georges ve Karanlık Kale Kilisesi’dir. Vadiye giriş ücreti ise 45 TL’dir.
 • Ziga Kaplıcaları: Ihlara Vadisi’ndeki Yaprakhisar Köyü’nde bulunan bu kaplıcalar ülkemizin başlıca termal turizm bölgelerinden biridir. Suyun sıcaklığı 47 derece olup birçok hastalığa – cilt, solunum yolu, kalp – iyi gelmektedir. Mineral bakımından da oldukça zengin olan kaplıcalar, turuncuya çalan renkte geniş bir traverten alanı oluşturmaktadır. Termal tesisin yer aldığı alanda iki adet otel hizmet vermektedir.
 • Tuz Gölü: Ülkemizin tuz ihtiyacının %40’ı bu gölden sağlanmaktadır. Peki, bu gölün kerameti nedir? Göl, Van Gölü’nden sonra Türkiye’nin ikinci büyük gölüdür. Birçok kuş türüne ev sahipliği yapan göl, endemik bitki ve kuş türlerini bünyesinde barındırmaktadır. Tektonik hareketlerle oluşan göl, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer almaktadır. Göle giriş için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Aksaray’ın Meşhur Yemekleri

Aksaray’ın yöresel yemekleri nelerdir? Sizler için sıraladık:

 • Aksaray Tava: Yörenin adıyla özdeşlemiş damaklarımızı şenlendiren bir lezzet olan Aksaray Tava; özel yapım kaplarda pişirilen bolca kuzu etinin domates, biber ve sarımsakla harmanlanmasından oluşmaktadır.
 • Sıkma: Farklı yörelerde de yapılan sıkma görünüm itibariyle lavaş ekmeğinden yapılmış dürümü andırıyor. Ancak iç malzeme olarak kıyma değil, peynir, tereyağı ve taze çökelek tercih ediliyor.
 • Sarığı Burma: Diğer adıyla katmer olan yörenin eş meşhur tatlısıdır. Yufkalar tepsiye dıştan içe doğru döşenir ve yağ gezdirilerek kızartılır.

Aksaray’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Aksaray’dan yapmadan dönmemeniz gerekenler şu şekildedir:

 • Eğri Minareyi görmeden, Ihlara Vadisi’nin boydan boya dolaşmadan, Taşpınar Halısı almadan, doğa harikası Selime Katedrali ve peribacalarına uğramadan Aksaray’dan dönmeyin.
  Aksaray araç kiralama taleplerinizde en iyi fiyat garantisi ile yüzlerce araç içerisinden ekonomik aracınızı istediğiniz fiyata bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı