araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Alabildiğine Derin: Dupnisa Mağarası

Dupnisa Mağarası; Kırklareli-Demirköy ilçesinde yer alan Sarpdere Köyü’ndedir. Trakya bölgesinin turizme açılan tek mağarasıdır. 3 girişi olan bu 2 katlı mağaranın doğal güzellikleri ve kendine özgü yapısı görenlerde hayranlık uyandırmaktadır. Mağaranın uzunluğu 3200 metredir. Rezve Deresi bu mağaranın içinden geçmektedir. Bu dere mağaranın içerisinden çıkan kaynak suyuyla oluşmuştur. Dupnisa Mağarası yalnızca Kırklareli’nin değil genel olarak ülkemizin en popüler turizm noktaları arasındadır.

Dupnisa Mağarası Özellikleri

Bu mağara Demirköy ilçesindeki Sarpdere Köyüne 5-6 KM uzaklıkta olup mağara ile merkez arası mesafe Hacıfaklı Köyü Yolundan 44,4 kilometredir. Bu yolculuğun son derece keyifli olacağına şüphe yoktur çünkü yol boyu Istıranca Dağları size benzersiz manzarasıyla eşlik edecektir.

Mağaranın aydınlatma sistemi ve 450 metre uzunluğunda bir yürüyüş iskelesi bulunduğundan içerisinde rahatça gezilebilir. 2003 yılından beri ziyarete açık olan mağara bölgenin ekosisteminde de rol oynamaktadır. Çünkü burada yarasalar üremekte ve 60 binden fazla yarasa barınmaktadır.

Bu mağaranın ikinci Jeolojik Zaman’da oluştuğu düşünülmektedir. Mağaranın üst katında Kız Mağarası ve Kuru Mağara olmak üzere 2 mağara bulunmaktadır. Bu mağaralar gelişimini tamamlamış olup aşağısında yer alan mağaraya da Sulu Mağara denir.

Dupnisa Mağarası Ziyaret Saatleri

Mağaranın ikinci katındaki Kız Mağarası turizme kapalı tutulmaktadır. Bunun sebebi yarasalara ev sahipliği yapmasıdır. Sulu Mağara’nın sadece 250 metresi, Kuru Mağara’nın da yalnızca 200 metresi gezilip görülmeye uygundur. Mağaranın diğer kısımları gezmeye elverişli değildir. Kuru Mağara’da yarasalar bulunmaz, o nedenle tüm yıl buraya ziyaretçi kabul edilir. Sulu Mağara bunun aksine belirli tarihler arasında ziyarete açıktır. Yarasaların yoğunluğundan dolayı burası her sene 15 Kasım’dan başlanarak 15 Mayıs’a kadar turizme kapalıdır.

Dupnisa Mağarası’nda takriben 60 bin yarasa vardır. Bu yarasaların 11 ayrı türden olduğu belirlenmiştir. 100’den fazla omurgasız canlı da burada yaşamaktadır. Dupnisa Mağarası’ndaki yeraltı nehri sürekli akışa sahiptir ve bu nehir bazı göletler oluşturmuştur. Bu göletlerin uzunluğu her yerde farklılık gösterir. Sulu Mağaralarda kahverenginin binbir tonunu görebileceğiniz, yer yer süt beyaz sarkıtlar, dikit ve sütunlara ek olarak Damla Taş havuzları mevcuttur. Sulu Mağara’dan 301 merdiven çıkılarak Kuru Mağara’nın üst girişine ulaşılabilir. Dilerseniz burada soluklandıktan sonra mağaraya geri dönebilirsiniz, dilerseniz de üst çıkış kısmından sola dönüp alanına gidebilirsiniz.Mağaradaki hava sıcaklığı çoğu zaman 20 derece civarında seyretmektedir.

Dupnisa Magarasi
Dupnisa Magarasi

Dupnisa Mağarası Piknik Alanı

Dupnisa Mağarası’nın tam karşısında açıklık bir alan vardır. Burası piknik yapmak ve kamp kurmak için uygun bir yerdir. Piknik alanında kahvaltınızı yapıp mağarayı gezmeye başlayabilirsiniz. Dupnisa Mağarası Piknik alanıyla mağara arasında ortalama 300 metre uzaklık vardır. Fakat mağaranın bazı yerlerinde lambaya ve benzeri ekipmanlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Yiyeceklerinizi piknik alanına kendiniz getirebilirsiniz veya burada satış yapan köylülerden ufak tefek şeyler alabilirsiniz. Piknik alanında çeşitli doğal yiyecekler satılmaktadır, gözlemecilerle karşılaşmak da mümkündür.

Dupnisa Mağarası’ndan çıkınca şehir merkezine doğru yol alabilirsiniz. Yolunuzun üzerinde köfteci dükkanları vardır, birine mutlaka uğramalısınız. Ayrıca Kırklareli alışveriş imkanlarından yararlanmalı, sevdikleriniz için buranın peynirini ve helvasını satın almalısınız.

Dupnisa Mağarası yakınındaki alanda doğayla iç içe yürüyüş yapmanın keyfine de varabilirsiniz.

Dupnisa Mağarası Konaklama

Günübirlik gezi yerine burada konaklamak isterseniz doğal alanda kamp yapma seçeneğiniz bulunmaktadır. Aynı zamanda Kırklareli otelleri de konaklama için tercih edebileceğiniz başka bir alternatiftir.

Dupnisa Mağarası’na Nasıl Gidilir?

Buraya hususi aracınızla gelecekseniz Silivri-Çerkezköy-Saray-Vize yolunu takip edip Pınarlıhisar’a ulaşmanıza gerek kalmadan Poyralı Köyü istikametini takip edebilirsiniz. Edirne yönünden gelecekseniz Üsgüp, Kırklareli veya Edirne yolu ile Poyralı köyü istikametinden devam ederek Dupnisa Mağarası’na varabilirsiniz. Tabii ki buraya otobüs seferleriyle de ulaşım sağlamanız mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı