araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Anamur Da Gezilecek Yerler

Anamur Gezilecek Yerler

Anamur gezilebilecek yerler açısından hem doğal hem de tarihi yapısı ile öne çıkmaktadır. Mersin’e bağlı bir ilçe olmasına karşılık doğal güzellikleri ile her yıl pek çok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. İl merkezine 230 kilometre uzaklıkta bulunan Anamur’a Mersin üzerinden yapılan yolculuk da son derece keyifli olmaktadır.

Bu yolculuk esnasında muz bahçelerinden ve pek çok akarsudan geçiş yapıldığı için Anamur’un kendisini kadar yolculuğu da son derece keyiflidir. Uzun sahil şeritlerine de sahip olduğu için ilçenin her yerinde denize girmek mümkün olduğu için deniz tatili yapmak isteyenlerin de tercihi olmaktadır. Bu özellikleri ile birlikte Anamur gezilecek yerler son derece çeşitlidir.

anamur-gezilecek-yerler

Anamur Doğal Güzellikleri

Anamur doğal güzellikleri yüzünden turist çeken bir bölge olarak öne çıkmaktadır. Hem deniz tatili hem de sakinleşmek isteyenleri eşsiz doğası ile adeta mest etmektedir;

  • Anamur Plajı; Anamur’da görülmesi gereken yerler arasında ilk sırada yer alan Anamur Plajı bu rota üzerinde denize girmek için en iyi bölge olarak öne çıkıyor. Son derece geniş bir alana kurulmuş olan bu plajın en büyük özelliği tertemiz denizi ve kumları. En büyük dikkat çekici özelliği ise Caretta Caretta kaplumbağalarının üreme alanı olması. Böylece denize girebileceğiniz gibi yılın belirli dönemlerinde kaplumbağaların yumurtalarını bırakmasına da tanık olabilirsiniz.
  • Köşekbükü Mağarası; Büyüleyici mağaralar arasında ihtişamı ile ilk sıralara çıkan Köşekbükü Mağarası, ilçeye 9 km uzaklıktadır. Yaklaşık 500 metrekarelik alanı kaplayan ve son derece geniş olan mağara aynı zamanda astım hastalarına iyi geldiği düşüncesi ile Astım Mağarası olarak da biliniyor.
  • Muz Seraları; Anamur için ilk akla gelen meyve şüphesiz muzdur ve ilçenin dört bir tarafına yayılmış muz seraları sayesinde doğal güzelliklere tanık olabilirsiniz. Özellikle daha önce hiç muz ağacı görmemişseniz, Anamur bunu görmeniz için size pek çok fırsat sunacak.
  • anamur-gezilecek-yerler-2

Anamur’da Görülecek Tarihi Yerler

Anamur’da görülecek tarihi yerler de oldukça eski bir döneme ait olduğu için oldukça fazla çeşitlilik taşımaktadır;

  • Anemurium Antik Kenti; Etkileyici bir bölge olma özelliği taşıyan bu antik kent, bölgede uğranılması gereken tarihi yerlerin başında gelmektedir. Yapılan kazılarda pek çok balıkçı aleti, dokuma, çeşitli takılar ve sikkeler bulunmuştur. Ayrıca bölgede 6. Yüzyıldan kalma kilise kalıntılarına da rastlamak mümkündür. Ayrıca antik kentin sonuna vardığınızda denize de girebilirsiniz.
  • Taş Köprü; En eski tarihi köprüler arasında yer alan Taş Köprü MS 77 – 78 yılları arasında yapılmıştır. Göksü Nehri üzerinde bulunan köprü gezinize farklı bir tarihsel hava katacaktır.
  • mersin anamur

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı