araç kiralama
FAYDALI BİLGİLER

Ankara Esenboğa Havalimanı

Ankara Esenboğa Havalimanı

Türkiye’de Umut Veren 100 Şey arasında ne vardır? Tahmin edebilir misiniz bilmiyorum ama gördüğünüzde evet doğruymuş diyeceğiniz bir yer; Ankara Esenboğa Havalimanı. Newsweek Dergisi 100. sayısında yaptığı haberde Esenboğa Havalimanı’nı ülkemizdeki umut verici şeyler arasında 22. sıraya koymuştur.  Başkent olması ve resmi işlerini yaptırmak isteyenlerden dolayı Ankara Esenboğa Havalimanı iç hatlar terminalini günü birlik kullanan insan sayısı çok fazladır. Acil bir işi yetiştirmeniz gerekiyor ve bunu başkentten yapmanız gerekiyorsa ne yaparsınız? Hemen ilk uçağa biletinizi alıp yollara düşersiniz. Ülkemizin bir ucundan diğer ucuna uçakla uçmak en fazla 2 saat olduğunu düşünürsek herhangi bir noktadan Ankara’ya varıp işlerini halledip dönmek için bir gün rahatlıkla yeter. 

2009 yılında ACI yanı Uluslararası Havalimanları Konseyi tarafından 5 ila 10 milyon yolcu kategorisinde en iyi havalimanı seçilen Ankara Esenboğa Havalimanı dış hatlar terminali, iç hatlardan daha yoğundur. Çok sayıda havayolu firması aktarmalı uçuşları için Esenboğa’yı tercih etmektedir. Esenboğa, iç hatlar ve dış hatları bir arada bulunduran ilk havalimanı olmasıyla da bilinmektedir. İşletmeciliğini TAV Havalimanlarının yaptığı havalimanının sahibi Devlet Hava Meydanları İşletmesi’dir. 

Ankara, tarihi değeri ve konumu itibariyle gezilmeyi ve görülmeyi hak eden bir şehir. Çok sayıda üniversiteye ev sahipliği yapan kentte yoğun bir ilgi vardır. Ankara Esenboğa Havalimanı uçuşlar ve seferleri dolduran yolcuların büyük çoğunluğu konumu gereği iş, gezi ve eğitim için kente gelmektedir. Siz ne için gitmeyi düşünüyorsunuz; eğitim mi, gezi mi yoksa resmi işleriniz için mi? Her ne için olursa olsun havalimanı nasıl bir yer, oradan merkeze nasıl gidebilirim gibi kaygılarınıza yazımız cevap verecek. Esenboğa’nın tarihi, ulaşımı, yolcu hizmetlerine dair bilgilerin detayı yazımızda. Buyurun hep birlikte okuyalım…

ankara-esenboga-havalimani

Ankara Esenboğa Havalimanı Kuruluş Tarihi

Kuruluş tarihi ne zaman? Tarihi eskilere dayanan bir havalimanımızdır. Ankara’nın ilk yolcu uçaklarının iniş yaptığı yerin Esenboğa olmadığını biliyor musunuz? Yolcu uçaklarının ilk indiği yer Güvercinlik Havalimanı’dır. Güvercinlik, Ankara merkezinin 10 km batısında yer almakta. Teknik bakım merkezi olarak kullanılmaktaymış. 1912, Güvercinlik Havalimanı’na ilk yolcu uçaklarının iniş yaptığı tarihtir. Tek bir çadırda hizmet vermeye başlayan Güvercinlik Ankara’nın başkent olmasıyla birlikte yeterli gelmemeye başlamış. 

Avrupa ile bağlantıların sağlanması için bazı yeniliklerin yapılması planlanmış. 1933 yılında Hava Yolları Devlet İşletmesi kurulmuş. Hava Yolları Devlet İşletmesi kuruluncaya kadar bazı yabancı firmalar tarifeli uçuşlar yaparak yolcu taşımıştır. Milli Müdafaa Vekaleti bünyesinde kurulan Hava Yolları Devlet İşletmesi ilk milli uçuşunu Eskişehir ile Ankara arasında yapmıştır. İstanbul ile Ankara arasındaki uçuşları yapacak olan şirket için Etimesgut’ta boş bir alan seçilmiş ve bu alana küçük bir istasyon, hangar ve pist inşa edilmiş. Ve böylece kentin ilk havalimanı kurulmuştur. Buradan yapılan ilk uçuş İstanbul’a olmuştur. 

Etimesgut’taki alan işlerken diğer taraftan Güvercinlik’e yatırımlar devam etmiş ve yeni tesisler eklenmiştir. Güvercinlikteki bakım ve yenileme bitince Etimesgut’taki faaliyetler de buraya taşınmıştır. Güvercinlik bu haliyle Türk Hava Kuvvetleri’ne verilmiştir. Buradan yurt dışına yapılan ilk sefer Atina’ya 1947 yılında olmuştur. Esenboğa Havalimanı’nın yapımına 1951’de başlamış 1955’te tamamlanmıştır. Tam teçhizatlı Uluslararası Havalimanı olarak hizmet vermeye başlamıştır. Şimdilerde Güvercinlik’te Kara Havacılık Okulu konumlanmıştır. Kente yapılan bütün yurt içi ve yurt dışı uçuşlar Esenboğa’dan gerçekleşmektedir. 

ankara esenboga havalimanı bilgi

Ankara Esenboğa Havalimanı Uçuş Bilgileri

Esenboğa Havalimanı’na hangi şehirlerden hangi havayolu firmaları uçmaktadır? Bu soruya cevap yazmak istesek çok uzun bir yazı olur. Kısaca şunu söyleyebiliriz. Ülkemizin nerdeyse her havalimanına ve dünyanın uçuş gerçekleştirilen birçok destinasyonuna havalimanından direkt veya bağlantılı uçuş vardır. Siz hangi destinasyona uçmak istiyorsunuz? Açın havalimanının sayfasının Uçuş Bilgileri bölümün uçuş noktaları kısmına ve aradığınız yeri bulun. 

Misafiriniz gelecek ve ne zaman ineceğine dair bilgi mi edinmek istiyorsunuz? İnternetteki uçuş takibi, uçuş gecikme tahmini gibi linklerinden bilgiler edinebilirsiniz. Son dönem teknolojisiyle donatılmış olan havalimanı misafirlerinin ve bekleyenlerinin meraklarını giderecek çeşitli hizmetler sunmaktadır. Bu hizmetlerin başında Ankara Esenboğa Havalimanı canlı uçuş takibi gelmektedir. Havalimanında bulunan canlı uçuş bilgiler ekranından uçakların tahmini ne zaman ineceğini ve kalkacağını, varsa rötar durumunu, ne kadar rötar yapacağını ve uçak kapı numarasını görmek mümkündür. 

ankara esenboga havalimanı bilgileri

Ankara Esenboğa Havalimanı Adresi Bilgisi

Esenboğa Havalimanı nerde? Sorusunu Ankara’ya seyahat planlayanlardan duymak mümkündür. Çubuk ile Akyurt ilçeleri sınırlarında bulunan Ankara Esenboğa Havalimanı adres bilgisi açık hali şöyledir; Balıkhisar Mahallesi Özal Bulvarı Akyurt / ANKARA. 

Şehir merkezine 28 km uzaklıkta bulunan havalimanına telefonla ulaşmak isteyenler için Ankara Esenboğa Havalimanı telefon numarası: 0 312 398 00 00’dır. Faks numarası: 0 312 398 03 45 E- mail adresi: infoesenboga@dhmi.gov.tr

ankara-esenboga-havalimani-telefon

Ankara Esenboğa Havalimanı Ulaşım Olanakları

Ankara, büyük bir şehir. İlk defa gelecek olanlar havalimanından gideceğim yere nasıl giderim tedirginliği belki yaşarlar. Şimdi vereceğim bilgilerle aslında Ankara Esenboğa Havalimanı ulaşım ağının ne kadar güzel planlandığını göreceksiniz. Yani istediğiniz yere hiçbir sıkıntı yaşamadan ulaşabilirsiniz. Belko Air, 442 numaralı hat. Merkez ile havalimanı arasında yolcu taşımaktadır. Taksi veya özel araç kadar hızlı değildir. Fakat konforlu ve hesaplı olmasından dolayı çok tercih edilir.

HAVAŞ servisleri ikini seçenek olarak çantanızda burabilir. Gideceğiniz yere en yakın konumdan geçen Havaş veya Belko Air arasında seçim yapabilirsiniz. Otobüsler oldukça ekonomiktir. Fakat belli saatlerde ve belli noktalardan geçerler. Maddiyat sorun değil yeter ki daha hızlı sürece adresimde olayım derseniz ticari taksiyi değerlendirebilirsiniz. Havalimanı merkeze yakın olmadığından biraz fazla tutabilir. İsterseniz şoförle pazarlık yağın belki biraz indirim yapabilir.

Toplu taşıma araçlarından metro havalimanına ulaşım sağlar mı? Ankara şehir içinde metro kullanılmakta. Fakat Ankara Esenboğa Havalimanı metro seferleri bulunmamaktadır. 

Başkentte işleriniz yoğun veya kenti gezmek içi geldiyseniz toplu taşıma, taksi gibi seçeneklerle uğraşmayın. Bence hemen bir araç kiralayın. Hem daha ekonomik olacaktır hem de daha rahat edeceksiniz. 

Transfer şirketinden araç kiralamak farklı bir seçenek. Özel şoför gerektiğinde veya kalabalık bir grupla hareket edileceğinde transfer şirketinden araç kiralamak çok daha mantıklıdır. Transfer şirketlerinin hizmetleri de çok rahat ettiricidir. 

ankara esenboga havalimanı ulaşım

Ankara Esenboğa Havalimanı Yolcu Hizmetleri

Çok özel bir tasarıma sahip olan Ankara Esenboğa Havalimanı misafirlerini rahat ettirecek şekilde donatılmıştır. Son dönem teknolojisi ürünlerine yer verilen alanda uçaklarını bekleyen yolcular için çeşitli hizmetler bulunmaktadır. Havalimanında beklemekte olan yolcuların yemek yiyebilecekleri restoranlar, sıcak- soğuk içecekler tüketebilecekleri kafeler bulunmaktadır. Gümrük vergisinin alınmadığı ve dünya markalarının satıldığı dutyfree mağazaları vakit geçirmek ve karlı alışverişler yapabilmek için ideal. Çikolata, parfüm, çeşitli elektronik eşyalar ve daha birçok şey bulabilirsiniz. Sevdiklerinize buradan çok güzel hediyeler almaya ne dersiniz? 

Lounge hizmetleri, Esenboğa Havalimanı’ndaki bekleyişlerinizi çok keyifli hale getirecek yerlerdir. lounge salonlarında aperatif bir şeyler atıştırabilir, televizyon izleyebilir, rahat koltuklarda uzanarak dinlenebilir ve yemeğinizi yiyebilirsiniz. Uçağınız rötar yaptıysa başka bir yerde beklemek yerine lounge salonlarına geçin. Salonlarda beklemenin verdiği stresten uzaklaşacaksınız. ATM, PTT, ibadethaneler, bebek bakım yerleri mekanın diğer hizmetlerinden.  Ankara Esenboğa Havalimanı otopark alanı araçları güvenle park etmek için çok uygun. Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama ofisleri, seyahatinizin rahat ve konforlu geçmesi için çok güzel fırsatlar sunmakta. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı