araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Ankara Gezi Rehberi

Türkiye’nin medeniyetlere ev sahipliği yapan birçok şehri vardır. Ankara da Türkiye’nin medeniyet şehirlerinden biridir. Coğrafik konumu sayesinde birçok medeniyet görmüştür ve yine coğrafik avantajı sayesinde ülkemizin de başkentidir. Başkente turistik bölge gözüyle bakmasak da Ankara’nın gezip görülecek bir çok güzide bölgesi ve yapısı mevcuttur.

Ankara da gezmek mi istiyorsunuz bu planınız uygun ve güvenilir araç kiralayarak gerçekleştirebilirsiniz. En iyi fiyatlara ankara havalimanı araç kiralama hizmetimizle ulaşabilirsiniz.

Ankara’da Gezilecek Tarihi Yerler

Ankara’daki tarihi mekanlar şu şekilde sıralanır:

 • Ankara Kalesi: İçerisinde festivallerin de yapıldığı, çevresinden alabildiğince Ankara manzarasına gözlerimizi gezdirebileceğimiz kale Ankara’nın en önemli yapılarından biridir. Günümüze kadar olan süreçte savunma ve yerleşim amaçlı olarak da kullanılmıştır. Kaleye girişler ücretsizdir.
 • Anadolu Medeniyetler Müzesi: Ankara’nın medeniyetler şehirlerinden biri olduğunu belirtmiştik. Bu durum gelip geçen medeniyetlerin ardında tarihi eserler bırakması anlamına gelmektedir elbette. Medeniyetlerin bıraktığı tarihi eserlerin toplandığı noktada kuşkusuz Anadolu Medeniyetler Müzesidir. Şehrin gelişimi ve medeniyetlerin yapısı hakkında birçok bilgiye sahip olabileceğimiz müze mutlaka gidip görülmesi gereken yerlerden biridir.
 • Türkiye Büyük Millet Meclisi: Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyetin ilanıyla birlikte açtığı ilk meclis elbette başkent Ankara’da bulunuyor. Ziyaretiniz sırasında Mustafa Kemal’in çalışma odasıyla birlikte meclisin toplanmalarını gerçekleştirdiği asıl odayı gözlemleme imkanı bulabilirsiniz.
 • Anıtkabir: Ankara denilince akla ilk gelen yerlerden biri Anıtkabir. Aslanlı Yol’dan Atamızın huzuruna çıkana kadar her anında duygulanacağınız bir ziyaret olacağı kesin. İçerisinde Kurtuluş Savaşı Müzesi’ni de barındıran mekan Ankara’ya giden herkesin uğraması gereken ilk yer.

Ankara’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Ankara’daki doğa harikaları şu şekilde sıralanır:

 • Kuğulu Park: Parkın içerisinde bulunan havuzda adını aldığı kuğuların yanında kazlar ve ördekler de bulunmaktadır. Park, huzurlu bir şekilde içerisinde yürüyüş yapmak, dostlarla buluşmak, oturup kitap okumak için bütün mümkünleri bünyesinde toplamıştır adeta. Kuğulu Park’a gitmeden tam olarak Ankara’yı gezdim denilemez.
 • Seğmenler Parkı: Çankaya’da bulunan park aynı Kuğulu Park gibi huzurla doğada iç içe olmanızı sağlayan mekanlardan biridir. Zaman zaman içerisinde gerçekleşen birçok etkinliği yakalama fırsatınız da bulunmaktadır. Tiyatro sever biriyseniz Seymenler’de gerçekleşen tiyatro etkinliklerini takip etmenizde fayda var. Evcil hayvanınızla Ankara’ya geldiyseniz hiç tereddüt etmeden onu Seğmenler Parkı’na götürebilir ve geniş yemyeşil alanda koşturmasına, oynamasına izin verebilirsiniz.

Ankara’nın Meşhur Yemekleri

Ankara’nın yöresel yemekleri şu şekilde sıralanır:

 • Beypazarı Güveci: Bazı kaynaklara göre güvecin geçmişi 500 yıl öncesine dayanmakta. Osmanlı döneminde padişahlar için özel olarak hazırlandığı biliniyor. Güvecin en önemli özelliklerinden biri uzun süre pişmesinin yanında etinin doğada kendi besinini kendi bulabilen hayvanlardan alınması. Güveç etinin ağızda dağılan yapısı herkesi mest etmeye yemin etmiş gibi.
 • Entekke Böreği: İçerisine kıyma eklenerek kapatılan mayalı hamur kavala kurabiyesi şeklinde kapatılarak pişirilir. Pişi görünümlü kıymalı börek diyebiliriz.
 • Efelek Sarması: Yapması inanılmaz zahmetli olan ama pişince saniyeler içinde biten Ankara’ya özgü bir yemek Efelek Sarması. İçleri harçla doldurduktan sonra efelekler yan yana tencerede pişirilip meşhur yemlik cacığı ile birlikte servis ediliyorlar.
 • Malak: Özellikle Ankara gece hayatında eğlenirken enerjinizin bitmemesini sağlayan bir tatlı. Pekmez, ceviz, tereyağı ve undan oluşan tatlı Ankara’ya gelen gece hayatı severler için bire bir.

Ankara’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Ankara’da yapmadan dönmemeniz gerekenler şu şekilde sıralanır:

 • Uluslararası Ankara Müzik Festivali: Festival her Nisan ayında gerçekleşmektedir. Festival adından da anlaşılacağı üzere uluslararası bir festival olmasıyla Avrupa Festivaller Birliği üyesi olma özelliği taşımaktadır. Nisan ayında Ankara’da iseniz müzik festivaline katılmadan Ankara’yı terk etmemelisiniz.
 • Ankara Coffee Festival: Birçok etkinliği de bünyesinde barındıran festival birbirinden lezzetli kahveleri kahve severlerle buluşturuyor.
  Ankara havalimanı oto kiralama firmalarını kıyaslayarak en iyi fiyatları ve istediğiniz araçları bulun kaarlı çıkın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı