araç kiralama
FAYDALI BİLGİLER

Antakya Hatay Havalimanı

Antakya Hatay Havalimanı

Hatay denilince aklınıza ne gelir? Tarihi mi, doğal güzellikleri mi yoksa yemekleri mi? Benim aklıma hepsi geliyor. Fırsat buldukça gidilip gezilip gelinecek bir yer. Bazılarının o kadar kolay mı Hatay’a gitmek dediğini duyar gibiyim. İsteyen için her şey çok kolay. Neyi nasıl yapacağını bilmek yeter. Niyetinizde Hatay’ı görmek varsa erken vakitte alın uçak biletlerinizi. Erken aldığınızda karayolundan çok daha ucuz olduğunu göreceksiniz. Sonra Antakya Hatay Havalimanı kaç km araştırmalarına başlayabilirsiniz. Bilmediği yere giden bir kişinin ilk yaptığı şey havalimanı ile merkez arasındaki kilometreyi öğrenmek. 

Kilometreyi öğrenince ne yapacaksın? Öyle de işte merak. Aslında merakın temelinde havalimanından merkeze nasıl geçerim var. İnternetten Antakya Hatay Havalimanı yol tarifi almak da aynı merak temelinden kaynaklanır. Yoksa havalimanında zaten size sunulmuş bir sürü ulaşım vasıtası olduğundan bunların hiç biri problem olmayacak. Biz yine de söyleyelim; havalimanı İskenderun arası 30 km, Antakya arası 27 km’dir. 

antakya-hatay-havalimani

Antakya Hatay Havalimanı Kuruluş Tarihi

Ben gideceğim yerin tarihini merak edenlerdenim ya siz? Eğer benimle aynı düşüncedeyseniz kısaca Antakya Hatay havalimanı kuruluş tarihinden bahsedelim. Hatay Havalimanı 9 Aralık 2007 yılında açılmış. Ülkemizin en güneyinde bulunması itibariyle bir öneme sahiptir. Dış hatlardaki ilk uçuşunu 4 Eylül 2008’de gerçekleştirmiş. İlk sefer K.K.T.C’ ne olmuştur. İlk açıldığı sene 1200’den fazla uçak iniş kalkış yaparak 140 binden fazla yolcu taşımıştır. 

Yaşanan yoğunluktan dolayı uçak seferlerine yenileri eklenmiştir. 2008’in Haziran ayında havalimanı, Geçici Hava Hudut Kapısı olarak ilan edilmiştir. Havalimanına yeni terminal binası eklenmiştir. Yeni terminal binası 8 Mart 2011’de hizmet vermeye başladı. 

hatay-havalimani

Antakya Hatay Havalimanı Uçuş Bilgileri

Havalimanı yurt içi ve yurt dışı seferlerine açıktır. Antakya Hatay Havalimanı iç hatlar seferleri daha yoğundur. Havalimanına sefer düzenleyen firmalar Anadolujet, Pegasus, THY, Borajet, Atlas Global, Nas Air, Hamburg Airways’tir. Nas Air Cidde ve Riyad’a, Hamburg Airways şirketi Dusseldorf’a sezonluk seferler düzenlemektedir. Diğer firmaların İstanbul Atatürk, Sabiha Gökçen, Ankara Esenboğa, Kıbrıs Ercan, İzmir Adnan Menderes, Antalya havalimanlarına seferler bulunmaktadır. Havalimanında beklerken uçuşlarınızla alakalı bilgileri, alanda bulunan uçuş bilgi ekranından takip edebilirsiniz. 

hatay-havalimani-bilgileri

Antakya Hatay Havalimanı Adresi Bilgisi

Seyahate çıkmadan önce Antakya Hatay Havalimanı adres bilgilerinizin elinizde olması ulaşımda size yardımcı olabilir. Gerçi Hatay’da bulunan ulaşım vasıtaları adres olmadan da sizi havalimanına ulaştırır. Fakat araç kiralayıp ulaşımınızı kendiniz sağlayacaksanız adres bilgilerinin faydası olacaktır. Havalimanının adresi: Paşaköy Mahallesi Havalimanı Caddesi 1/1 31121 Hatay

Çeşitli nedenlerden dolayı havalimanın telefonuna ihtiyaç duyulabilir. İhtiyaç halinde kullanabileceğiniz Antakya Hatay Havalimanı telefon numarası: 0 326 235 13 00’dır. Fax numarası ise 0 326 235 13 09. Elektronik ortamda iletişim sağlamak için e posta adresi: infohatay@dhmi.gov.tr’dır

Antakya Hatay Havalimanı Ulaşım Olanakları

Seyahat planlamasının kilit noktası ulaşımdır. Ulaşımı çözdüyseniz hiç merak etmeyin her yeri karış karış gezebilirsiniz. Hatay’la ilgili ulaşım mevzunuz ne durumda? Havalimanından merkeze ulaşım ve sonrasındaki ulaşım aslında çok rahattır. Antakya Hatay Havalimanı ulaşım adına size çok seçenek sunmaktadır. Seçeneklerden herhangi birini kullanarak merkeze ulaşmanız en fazla 30 dakikanızı alacaktır. İlk olarak HAVAŞ servislerini tavsiye ederiz. Hem ekonomik hem konforlu. Uçakların iniş ve kalkış saatlerine göre ayarlanmış olan HAVAŞ servisleri havalimanından hareket ederek çeşitli duraklara uğrar. Uçağınız indikten 25 dakika sonra bir HAVAŞ servisi kalkacaktır. Ona göre hareket edebilirsiniz. 

Servisler Antakya’ya da yolcu taşmaktadır. Antakya servisleri hafta içi 03:15 ile 17:15, hafta sonu 19:45’e kadar sefer düzenler. Kırıkhan ilçesine gitmeyi düşünüyorsanız THY servislerini kullanmalısınız. Belli bir ücret karşılığında THY, yolcularını Kırıkhan’a götürmektedir.

Şehir merkezine en hızlı ve rahat ulaşım Antakya Hatay Havalimanı taksi ile gerçekleştirilir. 24 saat boyunca hizmet veren ticari taksiler diğerlerine göre biraz daha pahalı olabilir. Fakat acelesi olanlar ve daha hızlı ulaşım sağlamak isteyenler için ideal. Araç kiralama ise özellikle gezmek isteyenler için çok güzel bir seçenektir. Kentte istediğiniz gibi gezebilmek, zaman sıkıntısı yaşamamak için araç kiralayabilirsiniz. 

hatay havalimanı telefon

Antakya Hatay Havalimanı Yolcu Hizmetleri

Havalimanlarında yolcuların en çok dikkat ettiği nedir? Görselliği mi? Belki kısmen. Ama en çok dikkat ettiği ve alanı güzel gösteren veya göstermeyen şey yolcu hizmetleridir. Antakya Hatay Havalimanı yolcu hizmetleri konusunda misafirlerini memnun etmektedir. Antakya Hatay Havalimanı’nda iç hatlar ve dış hatlar olmak üzere iki ayrı terminal vardır. Terminallerde uçuş vaktini bekleyenler için çeşitli hizmetler sunulur. Cidden bunlar yolculuğun konforu adına çok önemli. Çünkü işlemler için genellikle yolcular 2 saat öncesinde havalimanında bulunur. Yapacak bir şey olmayınca sıkıntıdan patlamamak elde değil. 

Bekleme salonu, ibadet mekanları, yemek yiyebilmek için restoranlar, kafeler bulunmaktadır. ATM, bebek bakım alanları, sağlık alanı gibi hizmetler de bulunmaktadır. Antakya Hatay Havalimanı araç kiralama büroları ise yerli yabancı turistlerin tatillerini ve gezilerini kolaylaştıran unsurdur ve alan içinde yer almaktadır. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı