araç kiralama
FAYDALI BİLGİLER

Antalya Havalimanı Hakkında Bilgiler

Antalya Havalimanı

Şimdi Antalya’da olmak istemeyen var mı aramızda? Eminim yoktur. Çok istiyorsanız ve niyetine girdiyseniz o zaman hazırlıklara başlayalım. Antalya, ülkemizin en güzel kentlerinden biri. Hatta dünyanın en gözde turistik mekanlarından biri desek yanlış bir ifade kullanmamış oluruz. Havalimanı ile ilgili ilk defa gidecek olanlara bilgilendirme, daha önce gitmiş olanlar için tavsiyeler vermemi ister misiniz? Verdiğimiz bilgiler ışığında çok daha hızlı ve pratik hareket edeceksiniz. 

Öncelikle herkes Antalya Havalimanı Antalya merkez kaç km sorusunu mutlaka soracaktır. Hemen söyleyeyim ki 13 km. Şehrin doğusunda yer alan havalimanı yaz aylarında o kadar yoğun olur ki. Çünkü yurt içi ve yurt dışında binlerce insan tatile kente akın etmektedir.  Avrupa’nın en kalabalık 14. havalimanı olarak yoğunluğunu tescillemiştir. Zaten siz de yazın giderseniz kendi gözlerinizle yoğunluğa şahit olacaksınız demektir. Ülkemizin İstanbul ve Ankara’dan sonra en yoğun 3. havalimanıdır. 

13 bin metrekarelik alana kurulmuş olan Antalya Havalimanı uçak iniş saatleri ile bazı saatlerde artan yoğunluğa sahiptir. Alanın büyük olması yoğunluğun sorun olmamasını sağlar. Büyüklüğünü şöyle ifade edeyim de kıyaslamanız kolay olsun; İstanbul Atatürk havalimanından sonraki en büyük alana sahiptir. Alana indikten sonra nereye ve nasıl gideceğinizle ilgili sorularınız olabilir. Ulaşım adına Antalya Havalimanı Antalya otogar arası kaç km? En çok sorulan sorulardandır. İki mesafe arası 19 km’dir. Sizlere Antalya havalimanı hakkında aydınlatıcı bilgiler vermek istiyorum. Yazımızı okuyanlar otogar nasıl gideceğinden diğer seçeneklerine kadar bütün detaylar hakkında bilgi sahibi olacaklar. O zaman gelsin detay bilgiler…

antalya-havalimani-hakkinda

Antalya Havalimanı Kuruluş Tarihi

Antalya’ya hava yoluyla gittiğinizde kentte ilk ayak basacağınız yerin tarihçesini bilmek ister misiniz? Kısa bir bilgilendirme fena olmaz. Antalya Havalimanı’n yapımına 1996 yılında başlandı. Bayındır Holding tarafından başlanan inşaat 1998 yılında bitirildi. İlk sefer 1998 yılının Nisan ayında gerçekleşti. Havalimanında iki tane terminal var. Terminal 1’in işletmesini Franport A.G. tarafından yapılmaktadır. Franport A.G. Bayındır Holding’in ortaklarındandır. Terminal 2’yi ise I.C Holding ve Çelebi Holding 2009 yılının Eylül ayına kadar işletmiş. Bu tarihten sonra Franport A.G ve I.C Holding işletmeyi devir almıştır. 

antalya-havalimani-telefon

Antalya Havalimanı Uçuş Bilgileri

Antalya tatilini çok isteriz ama tatilimizin yollarda geçmesini istemeyiz. Karayolu, yaz aylarında hiç çekilmiyor. Hava yolu ulaşımına ne dersiniz?  Hızlı ve konforlu olmasından dolayı kesinlikle havayolu ulaşımı tercih edilmeli. Evet, edilmeli de bakalım bulunduğumuz şehirden uçuş var mı? Diyorsunuz. Antalya havalimanı uçuş bilgileri ışığında sorunuza hemen cevap verelim.

Antalya’dan şu havalimanlarına direkt uçuş bulunmaktadır; İstanbul Atatürk, Ufa, Moskova Sheremetyevo, Stockholm Arlanda, Birmingham, Tegel, Berlin Schönefeld, Köln, Düsseldorf, Brüksel, Lefkoşa Ercan, Hanover, İstanbul Sabiha Gökçen, Frankfurt, Leipzig Halle, Stuttgart, Munih, Manchester, Sofya, Ankara Esenboğa, Trabzon, Şam ve Erzurum. Dünyanın farklı havayolu şirketleri ve ülkemizin Onur Air, THY, Pegasus, Atlas Global gibi firmaları seferler düzenlemekte. Bulunduğunuz kentten direkt uçuş yoksa bile bağlantılı uçuşları değerlendirebilirsiniz. Emin olun karayolundan daha az yorulacaksınız. 

Havalimanına vardıktan sonra uçuşunuzla alakalı bilgileri uçuş ekranından takip edebilirsiniz. Uçağınızın rötar yapıp yapmayacağı, kalkış saati, kapı numarası, beklediğiniz uçağın ne zaman ineceği, uçuş numarası gibi detayların hepsini ekranda bulabilirsiniz. 

antalya havalimanı hakkında merak edilenler

Antalya Havalimanı Adresi Bilgisi

Sizler de hatır unutur kalem unutmaz diyenlerden misiniz? Öyleyseniz önemli gördüğünüz her şeyi not ediyorsunuz demektir. O zaman size şimdi Antalya Havalimanı adres bilgilerini vereceğim bir yere not ediniz. 

Yeşilköy Mahallesi, 07230 Muratpaşa/ ANTALYA

Adresi bilmek çok gerekli mi? Belli olmaz. Hiç beklemediğiniz bir anda lazım olur. Örneğin araç kiralayıp gezdiyseniz ve uçağa yetişecekseniz adrese ihtiyacınız olacak. Antalya Havalimanı telefon numarası acil bazı durumlarda işinize yarayacaktır. Aşağıda vereceğim bilgileri de yazın bir kenara dursun.

Havalimanının telefon numarası;  0 242 330 30 30 (21 hat)

Fax numarası; 0 242 330 33 02

E mail adresi; infoantalya@dhmi.gov.tr

Antalya Havalimanı Ulaşım Olanakları

Havalimanından nereye gitmek istiyorsunuz? Havaalanı Serik’e 30 km, Manavgat’a 65 km, Alanya’ya 125 km, Gazipaşa’ya 165 km, Kemer’e 57 km, Kalkan’a 230 km, Finike’ye 125 km, Kaş’a 200 km uzaklıktadır. Antalya Havalimanı merkez ulaşım için 17 km’lik mesafeyi kat etmek gerekmekte. Havaalanına yerli ve yabancı turistler sıklıkla geldiğinden ulaşım alternatifleri oldukça fazladır. 

Uygun ve ekonomik vasıtalardan başlayayım. 800 ve 600 numaralı Antalya Büyük Şehir Belediyesi otobüsleri belli aralıklarla merkeze sefer düzenlemektedir. 800 numaralı otobüsün son durağı Sarısu iken 600 numaralı otobüsün son durağı otogardır. Ekonomik olduğundan dolayı birçok kişi otobüsü kullanmakta. Üniversiteye, 5M Migros’a, Kepez Belediyesi’ne, şehir merkezine ve otogara Havaş servisleri de giymektedir. Havaş servislerine binmek için iç hatla terminaline gitmelisiniz. İç hatlar terminalinden belli saatlerde kalkmaktadır. 

ANTRAY ise Antalya Havalimanı ulaşım seçeneklerinden biridir. Ticari taksi, seçenekler arasında biraz daha yüksek maliyete sahiptir. Araç kiralamak özellikle yoğun işleri olanlar ve gezi amaçlı gelenler için çok uygundur. Toplu taşımalarla zaman kaybetmek yerine kiralayacağınız araçla rahat, hızlı ve konforlu bir gezi gerçekleştirebilirsiniz. 

antalya-havalimani-nerede

Antalya Havalimanı Yolcu Hizmetleri

Güzel bir Antalya tatilinin sonuna geldiniz ve uçuşunuz içi havalimanında beklemektesiniz. Hep güzel hatırlamak için havalimanında geçirdiğiniz dakikaların keyifli olmasını istersiniz. Yetkililer bunun farkında olarak havalimanında çok çeşitli yolcu hizmetleri sunmaktadır. Güvenlik tedbirlerinden dolayı havalimanına girişte biraz beklemeler olmaktadır. Bunu mazur görmek gerekir. Herkesin X-raydan geçmesi vs. derken zaman almakta. 

Alan içinde yemek için restoranlar, kafeler, ibadethaneler, bebek bakım yerleri, ATM, sağlık birimi, uçuş ekranı, eczane, CİP, lounge, Duty Free mağazaları ve kayıp eşya bürosu bulunmaktadır. Antalya Havalimanı araç kiralama hizmetleri veren ofisler de alan içinde yer almaktadır. 

Profesyonel olarak sunulan ve uzun yıllardır birçok yolcu tarafından tercih edilen Antalya Havalimanı transfer hizmetleri ile yolcuların ulaşım ihtiyaçları karşılanabiliyor. Aynı zamanda Antalya Havalimanı araç kiralama hizmetleriyle kolay ve ucuz bir şekilde araç kiralanabiliyor. Araç kiralama hizmetlerinden yararlanarak hem Antalya’nın merkez ilçelerine hem de çevredeki tatil merkezlerine ulaşım sağlayabilirsiniz. Araç kiralama hizmetlerinden yararlanmak için farklı iletişim kanalları tercih edilebilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı