araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Ardahan Gezi Rehberi

Ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Ardahan, 2012 yılında yapılan nüfus sayımıyla Türkiye’nin en küçük il merkezi konumundadır. Şehir, M.S. 628 yılında Hazar Türklerinin kollarından birini oluşturan Arda Türklerinin eline geçerek Ardahan adını almıştır. Yaklaşık 3.000 yıllık bir geçmişe sahip kent, tam 66 yıl boyunca Kars şehrine bağlı bir ilçe konumundaydı. 27 Mayıs 1992 tarihinde il statüsüne kavuşmuştur.

Seytan Kalesi

Ardahan’da Gezilecek Tarihi Yerler

Ardahan’daki tarihi mekânlar şu şekildedir:

 • Ardahan Kalesi: Şehir tarihiyle özdeşleşmiş bir simge olan Ardahan Kalesi, 16. Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu tarafından yaptırılmıştır. Kale Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle inşa edilerek günümüze tam manasıyla ulaşmayı başarmıştır. Ancak yapılan çalışmalarla kale ve çevresinin çok daha önce kullanıldığı ve daha önce burada tarihi bir yapının bulunduğu ortaya çıkmıştır. Bunlar Eski Tunç Çağı’ndan kalan kalıntılardır. Yapının mimarisi dikdörtgen planlı olup giriş kemerinin üzerinde yapım yılı yazmaktadır. Kaleye giriş ücretsizdir.
 • Şeytan Kalesi: Şehrin bir diğer ünlü kalesi olan Şeytan Kalesi, Çıldır ilçesinde yer alan tarihi bir yapıdır. Karaçay Kanyonu’nun üzerindeki dik bir dağın tepesinde yer alan kalenin herhangi bir kitabesinin bulunmamasından dolayı yapım yılı kesin olarak bilinmemektedir. Ancak kalenin mimari detayları göz önüne alındığından tipik bir Urartu yapısı olduğu düşünülüyor. Çaldıran Kalesi ya da İblis Hisarı olarak da adlandırılan kaleye giriş ücretsizdir.
 • Taşköprü Kitabeleri: Çıldır ilçesinin 30 kilometre güneyindeki Taşköprü Köyü’nde yer alan kitabeler, büyük bir kaya üzerine yazılmıştır. Urartu Kralı II. Sarduri’nin kazıttırdığı fetih kitabesi olarak da bilinen bu kitabeler, şehrin en eski yazılı belgeleri olarak karşımıza çıkıyor.
Cildir Golu

Ardahan’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Ardahan’daki doğa harikaları şu şekildedir:

 • Çıldır Gölü: Doğu Anadolu’nun en büyük tatlı su gölü ve en büyük ikinci gölü olan Çıldır Gölü’nün oluşum tarihi 65 milyon yıl öncesine dayanmaktadır. Kışın tamamı ile donan göl, oluşum itibariyle lav akıntısıyla meydana gelmiş doğal bir barajdır. Bu sebepledir ki toprakları volkanik topraktır. 19 tür balığa ev sahipliği yapan gölde özellikle Çıldır’ın endemik balık türü olan “Sarı Sazan Balığı” halkın önemli bir gelir kaynağıdır.
 • Yalnızçam Yaylası: Şehir merkezine 15 kilometrelik bir mesafede yer alan Yalnızçam Yaylası ismini bulunduğu Yalnızçam Köyü’nden almıştır. Ardahan ilinin Doğu Karadeniz’e açılan kapısı olan yayla, ünlü bir ressamın fırçasından çıkmış gibi rengârenk renklere sahip. Özellikle ilkbahar aylarıyla yeşilin bin bir tonunun sunulduğu doğal bir şaheser.
 • Atatürk Silueti: Damal ilçesinde yer alan Karadağlar’ın yamaçlarına yanındaki tepenin gölgesinin düşmesiyle tıpkı Atatürk’ü andıran bir siluet beliriyor. Yılın belli zamanlarında, 15 Haziran – 15 Temmuz aralığında ortaya çıkan siluet görenleri hayran bırakıyor. Genellikle yılın bu dönemlerinde silueti fotoğraflamak için gezginler ve fotoğrafçılar akın adeta akın ediyor.

Ardahan’ın Meşhur Yemekleri

Ardahan’ın yöresel yemekleri nelerdir? Sizler için sıraladık:

 • Helle Aşı: Yaz kış demeden Ardahan halkı tarafından tüketilen, yörenin göz bebeği Helle çorbası; yeşil mercimek, un ve kıyma gibi oldukça az malzemenin kavrulmasıyla yapılmaktadır.
 • Ardahan Köftesi: Şekil itibariyle bildiğimiz köftelerden kendini ayıran Ardahan Köftesi; közlenmiş ve kabukları soyulmuş patlıcanın üzerine kıyma ve köftenin sarılmasıyla yapılıyor.
 • Kaz Etli Üçlü Pilav: Pirinç ve harç malzemelerinin bütün bir kaza doldurulup pişirilmesiyle elde edilen bu yöresel tat özellikle bayram, düğün ve sünnet gibi özel günlerde tercih ediliyor.

Ardahan’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Ardahan’dan yapmadan dönmemeniz gerekenler:

 • Kışın Çıldır gölünde sarı sazan balığını avlamadan, tertemiz havası ve zengin doğasıyla Ardahan yaylarında koşmadan, Ardahan ve Şeytan Kalesi’ni gezmeden, Atatürk siluetinin muazzam detaylarını izlemeden ve Göle kaşarını tatmadan dönmeyiniz.
  Ardahan turunuzda araç kiralama talepleriniz ile alakalı en iyi fiyatlarla ardahan araç kiralama hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı