araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Artvin Gezi Rehberi

Türkiye’nin Gürcistan sınırında yer alan bu kent, engebeli yer şekilleri ve kültürel yapısıyla Anadolu’nun diğer bölgelerinden kendini keskin sınırlarla ayırmaktadır. Bir zamanlar zengin ve köklü uygarlıkların yaşadığı bu şehrin kökleri tunç çağına kadar uzanmaktadır. Artvin oto kiralama hizmetimizden yararlanarak en iyi fiyatlara arabanız kirayabilirsiniz. 1921’de sancak olarak kurulan Artvin, 1924 yılında il halini almıştır. Kayak turizmin de başlıca şehirlerinden biri olan kent, yeşilin binbir tonunu görebileceğiniz doğal bir cennettir.

Artvin’de Gezilecek Tarihi Yerler

Artvin’deki tarihi mekânlar şu şekildedir:

  • Artvin Kalesi: Çoruh nehrinin kıyısında, kentin girişinde yer alan bu kale 937 yılında Gürcü Kralı tarafından yaptırılmıştır. Eski ismi “Livana” olan kalenin içerisinde şapel ve sarnıç kalıntılarına rastlanmaktadır. Sarp kayalıkların üstünde yer alan bu ihtişamlı tasarım harikası, şehrin en eski tarihi yapısıdır. Ancak kale askeri sınırlar içerisinde yer aldığından dolayı özel izin alınmadan gezilmiyor. Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ise yapılan son restorasyon ile birlikte kaleyi ziyaretin özel izinden çıkarılacağını belirtti.
  • Ferhatlı Kalesi: Ünlü halk hikayesi Ferhat ile Şirin’in görüşüp buluştuğu kale olarak bilinen Ferhatlı Kalesi, Ahıza Köyü içerisinde yer almaktadır. Dik bir uçurumun üzerine yerleştirilen bu kalenin yapım yılı ise 5.yüzyıla kadar uzanmaktadır. Moloz taşların yığılmasıyla oluşturulmuş kalenin bir kısmı günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.
  • Tibeti Kilisesi: Yazılı kaynaklar ışığında 899-914 yılları arasında yaptırıldığı ön görülen kilise, 11.yüzyılda restore edilmesiyle yeni bir kilise görünümüne kavuşmuştur. Dıştan 16 gen bir yapıya sahipken içten yuvarlak bir yapı görülmektedir. Yontma taştan oyulmuş çatılarının her birinde koç figürüne rastlanmaktadır. Tarihi serüvenlerde İslam Devletlerinin hüküm sürmeye başlandığı dönemde cami olan yapı 1889 yılında kadar cami olarak kullanılmıştır. Ne yazık ki 1950 yılında bir kaymakamın kilisenin altına dinamit döşemesiyle yapı oldukça büyük bir tahribat almıştır.

Artvin’de Gezilecek Doğal Güzellikler

Artvin’deki doğa harikaları şu şekildedir:

  • Arsiyan Yaylası: Bol oksijenli, yemyeşil bir alanla çevrelenen Arsiyan Yaylası, zengin doğal güzellikleriyle doğa severlerin kalbini adeta fethetiyor. Yüzen Adalar gölü ve Boğa gölü başta olmak üzere 20 göle ev sahipliği yapan yayla, zengin habitatıyla kampçıların uğrak mekânlarından biri. Yaylanın diğer yaylalardan farklı olarak bünyesinde kömür madeni ve tuz kayaları bulunmaktadır. 
  • Mençuna Şelalesi: Karadeniz’in engin yeşilini besleyen bir şelale olan Mençuna Şelalesi, 80 metrelik bir yükseklikten dökülen bir doğa harikasıdır. Şehrin en çok ziyaret edilen tabi güzelliklerinden biri olan bu şelalenin su sıcaklığı yaz ve kış aylarına göre farklılık göstermekle birlikte şelale en şahane görünümü karların eridiği mayıs ayında gösterir. Mayıs ayının 15 inden sonraki Pazar günleri, her yıl “Geleneksel Mençuna Şelalesi Gezi Etkinliği” yapılmaktadır. Şelaleye ziyaret için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.
  • Cehennem Deresi Kanyonu: Dünyadaki sayılı kanyonlarda kendine yer bulmuş 70 metre genişliğinde ve 6 metre derinliğindeki kanyon, doğa turizmin en güzel örneklerinden biridir. 200 metreyi aşan yükseklikteki bu kanyon, Artvin’in Ardanuç ilçesinde yer alıyor. Derin ve sarp kayalıkları nedeniyle yöre halkı kanyona bu ismi vermiştir.

Artvin’in Meşhur Yemekleri

Artvin’in yöresel yemekleri nelerdir? Sizler için sıraladık:

  • Şalgam Pancar Yemeği: pancarların temizlenip kesilmesiyle domates ve çeşitli garnitürlerin yağda kavrulmasıyla yapılan bu lezzet Artvin’in yöresel en meşhur tatlarındandır. Biraz pirinç ve salçanın kullanıldığı bu yöresel lezzet özellikle kış aylarında tercih edilmektedir.
  • Kalaco: Gürcistan ve Karadeniz mutfağına hâkim olan bu lezzet; bayat mısır ekmeği, soğan, koyu kıvamlı ayran ve tereyağından yapılmaktadır. Armut pekmezi ve balın yanında, kahvaltılarda yenilen bu yemek için bir nevi Karadeniz usulü lapa diyebiliriz.
  • Kaygana: Kısaca içerisinde dereotu bulunan, Karadeniz’e özgü bir krep türü diyebiliriz. Yumurta, un, süt, dereotu ve soğan karışımından oluşan bu krep türü, kahvaltılıklarda yöre halkı için olmazsa olmazların başında geliyor.

Artvin’e Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Artvin’de yapmadan dönmemeniz gerekenler şu şekildedir:

Artvin’in ünlü pidesini yemeden dönmek gerçekten büyük bir pişmanlık yaratacaktır. Hopa’daki Lahmacun ve Pidecilerde bu yöresel lezzeti yiyebileceğiniz pek çok restoran bulunmaktadır. Arhavi ilçesinde yer alan bitişik iki kemer köprüden oluşan Çifteköprü’den geçmeden Artvin gezinizi tam anlamıyla bitirmiş sayılmazsınız. Ayrıca Artvin Kafkasör festivaline ve Ardanuç Çurisbil ile Meydancık Sateve festivallerine mutlaka katılmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı