araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Avrupa’nın En İyi Açık Alanı: İztuzu Plajı

İztuzu Plajı; Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan beldesine yakın plajlardan biridir. Uzunluğu ortalama 4.5 km olup tatlı su ile deniz suyu arasında bulunan önemli bir plajdır. Caretta Caretta diye bilinen canlılar yumurtalarını buraya bırakmaktadır. Onun için ‘Kaplumbağa Plajı’ diye anılmaktadır. Doğanın tam ortasında muhteşem manzaralı bir plaj olan İztuzu Plajı, Muğla gezisi sırasında muhakkak ziyaret etmeniz gereken bir yerdir. Akdeniz’de eşine pek rastlanmayan bu yerde 5 km’lik sapsarı kumlar, çam ağaçlarıyla kaplanmış bir dağdan gürül gürül akan bir nehre doğru uzanmaktadır. İngiliz The Times gazetesinde yayınlanan araştırmaya göre burası ‘Avrupa’nın En İyi Açık Alanı’dır. Radar tepesinin eteğinden başlayan ve Dalyan Boğaz’ına dek süren Dalyan İztuzu Kumsalı, 5400 metre uzunluğa sahiptir. Boğazın batısında yer alan Küçük Plaj kumsalı da dahil edilirse uzunluk 6 kilometreden fazla olmaktadır. Buradaki plajları belediye işletmektedir. Plajda herhangi bir yapı (ev, otel vs.) mevcut değildir. Var olanlar da yıkılmıştır. Yalnızca ahşaptan bir büfe, tuvaletler, soyunma kabinleri, sağlık kabini  vardır. Bir de acil durumlar için sürat teknesi bekletilmektedir.

İztuzu Plajı Özellikleri

Caretta Caretta’ların yumurtalarına zarar gelmemesi için o bölgelere işaret koyulmaktadır. Aynı zamanda 1988 senesinden bu yana kaplumbağalar rahatsız olmasın diye plajın akşam 8’den sabah 8’e kadar kapalı tutulmakta, bu uygulama yıllardır sürmektedir. Ayrıca burada ışık yakmak ve gürültü yapmak yasaktır. Bu plajda yaralı kaplumbağaların tedavi edildiği bir tedavi merkezi de bulunmaktadır. Keyifli bir tatil yapmak, kendinizi doğanın kollarına bırakmak istiyorsanız ve kaplumbağaları da seviyorsanız buraya uğramanız önerilir.

İztuzu Plajı Ücreti 2020

İztuzu plajına giriş ücretlidir fakat diğer plajlara nazaran daha ekonomik olduğu söylenebilir. Yerli ve yabancı turistlerin asla eksik olmadığı bu plaj temizliğiyle dünyaya ün salmış, birçok ödüle lâyık görülmüştür. Plaj ince kumludur ve batısına teknelerle, doğusuna da karayolu ile ulaşılabilmektedir. Her iki kısmın birbirinden farklı nitelikleri vardır. İki uçta da ayrı plaj tesisleri bulunmaktadır. Tekneyle gidilen taraftaki plaj Dalyanağzı Plajı olarak bilinmektedir. Karayolu üzerinden ulaşım sağlanan yer de işte İztuzu Plajı’dır. Kumsalın ortasına herhangi bir  müdahalede bulunulmamıştır. Yalnız kalıp kendinizi dinlemek istiyorsanız bunun tam yeri İztuzu Plajı’dır.

İztuzu Plajı Tarihi

Milattan önce 226-277 yılları arasında büyük Rodos depremi meydana gelmiştir. Bu deprem sonucunda Anadolu’nun Güneybatı kısımlarından eser kalmamıştır. Dalaman Çayı yatağının değişmesiyle beraber İztuzu harikası meydana gelmiştir. Dalaman Çayı’nın olmayışına bağlı olarak kumlar tam ters istikamete sürüklenmiştir. İztuzu Kumsalı’nın önünde bulunan kayalıklar dalgaların hızına etki ederek yavaşlattığı için kum birikintisi hasıl olmuştur. Altın sarısı incecik kumlar zaman içinde birikerek koca bir alana dönüşmüştür. İşte Caretta Carettalar bugün yumurtalarını buraya bırakmaktadır. Kumsala ayak basacağınız yer tatlı sudur. Fakat karşınızdaki deniz ise bol tuzlu Akdeniz’in ta kendisidir! Dilerseniz tuzsuz suda, dilerseniz de tuzlu suda yüzebilirsiniz, seçim sizindir.

İztuzu Plajı Nerededir? İztuzu Plajı’na Nasıl Gidilir?

Plaja gölden ya da karadan ulaşabilirsiniz. Bunun için dolmuş tekneleri kullanabilirsiniz. Dalyan merkezinden İztuzu’na hareket eden tekneler ulaşım noktasında size yardımcı olacaktır.

İztuzu Plajı’na minibüslerle de ulaşılabilir. Dalyan PTT’nin hemen yanından kalkan minibüsleri kullanarak 20 dakika içinde plaja ulaşabilirsiniz. Sulungur Gölü’nün çevresinden dolaşırken çam ormanları da size refakat edecektir. İztuzu Plajı’na giderken karşılaşacağınız mükemmel manzaralar, ormanlar, pembe zakkumlar, pamuk tarlaları, göller sizi sizden alacaktır. Ayrıca plaja doğru yol alırken Sulungur Gölü’nü ve Gökbel Köy Okulu’nu da göreceksinizdir. Sağa dönüp orman yolundan devam ederek çam ağaçlarının mis kokusu eşliğinde yol aldıkça, ağaçların arasından kâh görünüp kâh gizlenen, sanki naz yapan kumsalı gördükçe içinizde fırtınalar esecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı