araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Aydın Gezi Rehberi

Ülkemizin Ege Bölgesi’nde yer alan ve en kalabalık 20. Şehrin olan Aydın, hem tabi güzellikleri hem de tarihi değerleriyle hayran bırakacak detaylarla bezenmiş bir şehirdir. Kuzeyinde İzmir, güneyinde Muğla’yla komşu konumunda bulunan şehir, Ege Bölgesi’nin en büyük 3. şehri konumundadır. İsmini 14. Yüzyılda kurulan Aydınoğulları Beyliği’nden alan Aydın, bereketli toprakları sebebiyle tarihsel dönemde sık sık iskân yeri olarak belirlenmiştir. 1923 Kurtuluş Savaşı’ndan sonra il statüsüne kavuşmuştur. Şehir için antik kent cenneti tanımlamasını kullanabiliriz.

Aydın turunuzda kiralama taleplerinizle ilgili en iyi fiyat garantisi ile aydın araç kiralama hizmetimizden faydalanarak kiralama yapabilirsiniz.

Apollon Tapinagi

Aydın’da Gezilecek Tarihi Yerler

Aydın’daki tarihi mekânlar şu şekildedir:

  • Aphrodisias Antik Kenti: Şehrin Karacasu İlçesinin Geyre mahallesi sınırlarında yer alan bu tarihi yapı, denizden yaklaşık 600 metre yükseklikte yer alan bir plato üzerinde kurulmuştur. M. Ö. 5. yüzyılda bir tapınak mahiyetinde inşa edilmiştir. Antik kentin içerisinde yer alan Afrodit Tapınağı olarak da adlandırılan mabet, ismini Tanrıça Afrodit adına düzenlenen törenlerden almıştır. Aphrodisias Antik Kenti, 2017 yılında Unesco Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne girmeye hak kazandı. Antik kente giriş ücreti ise 20 TL’dir.
  • Apollon Tapınağı: Dünyanın en büyük üçüncü tapınağı olan Apollon Tapınağı, hem yapı itibariyle hem de kulaktan kulağa yayılan efsaneleriyle görenleri büyülüyor. Didim’de yer alan ve M.Ö. 8. yüzyılda inşa edilen bu tapınak aynı zamanda bir kehanet merkezidir. Tapınağa giriş ücreti 25 TL’dir.
  • Nysa Antik Kenti: Şehir merkezine ortalama 30 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan Nysa Antik Kenti’nin inşa tarihi M.Ö. 3. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Kent iki bölümden oluşmaktadır. Bir bölümünde gymnasion, diğer bir bölümünde ise 12.000 kişilik kapasiteli tiyatro bölümü yer almaktadır. Kente giriş ücreti ise 10 TL’dir.

Aydın’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Aydın’daki doğa harikaları şu şekildedir:

  • Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı: Kuşadası ve Söke ilçeleri arasında konumlanmış bu doğa harikası her yıl yerli ve yabancı binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. 1966 yılında Milli park ilan edilen yarımada, içerisinde Avrupa’nın nadir olarak görülen kuş türlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Cennetin dünya üzerindeki şekil almış hali olarak da tanımlayabileceğimiz adaya giriş ücreti yayan olarak 5 TL, araçla ise 15 TL’dir.
  • Akvaryum Koyu: Koyun suyunun tıpkı bir akvaryuma andıran temizliğe ve canlı çeşitliliğine sahip olmasıyla bu adı alan koy, Didim Polis Moral Kamp ve Eğitim Merkezi’nin yakınlarında yer almaktadır. Bölgeye Didim’den kalkan minibüslerle 10 dakikalık kısa bir zaman aralığında ulaşım sağlayabilirsiniz.
  • Arapapıştı Kanyonu: Aydın’ın Bozdoğan ilçesinde yer alan bu saklı cennet, şehir merkezine 90 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan el değmemiş bir güzelliktir. Kanyonun adı ise bu civarlarda yaşayan Arap bir çocuktan gelmektedir. Kanyonun bir kısmından diğerine apışma pozisyonunda kabına su dolduran Arap çocuktan dolayı zamanla bu kanyon, Arapapıştı Kanyonu ismini almıştır. 380 metre yüksekliğindeki kanyona giriş ücreti yetişkinler için 30 TL, öğrenciler için 15 TL’dir.
Keskek

Aydın’ın Meşhur Yemekleri

Aydın’ın yöresel yemekleri nelerdir? Sizler için sıraladık:

  • Keşkek: Buğday, tereyağı, tavuk ya da kuzu etiyle yapılan bu damak şöleni tarif, üzerinde gezdirilen tereyağı ve kırımızı bul biberle enfes bir tada dönüşüyor. Bu lezzet yörede özel günlerde tercih ediliyor.
  • Çine Köftesi: İsmini Aydın’ın Çine ilçesinden alan köftenin harcı yalnızca kimyon, tuz ve soğandan oluşmaktadır. Önceleri sadece ilçede yapılan bu köfte çeşidi lezzetiyle tüm Ege’ye yayılmıştır.
  • Paşa Böreği: Bölgenin en ünlü yöresel lezzetlerinden olan Paşa Böreği’nin lezzeti el açması yufkalarında gizli. Yufkaların et suyuyla ısıtılıp dana kıymasıyla harmanlanmasıyla yapılıyor.

Aydın’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Aydın’dan yapmadan dönmemeniz gerekenler şu şekildedir:

  • Aphrodisias antik kenti ile Didim Apollon tapınağını ziyaret etmeden, Akvaryum koyunun turkuaz sularında yüzmeden, Bafa Gölü’nde kamp yapmadan, Yenipazar ve Karacasu pidelerini yemeden dönmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı