araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Balıkesir Gezi Rehberi

Balıkesir; Ege ve Marmara Denizi’ne kıyısı olan, masmavi koylara, ödüllü sahillere, antik şehirlerden günümüze ulaşan kalıntılara, tertemiz ve bol oksijen sunan yüksek Kaz Dağlarına sahip önemli bir şehirdir. Ülkemizin en kalabalık şehirlerinden on  yedincisidir ve kuzeybatısındadır. Çanakkale, İzmir, Manisa ve Bursa ile komşu olan Balıkesir, bilhassa yaz mevsiminde ziyaretçi akınına uğrar. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne giren Ayvalık’da buradadır. Yunanistan kıyıları Ayvalık sahillerinden gözükür. Balıkesir doğanın ve denizin birbiriyle kucaklaştığı yerdir. Burada yer alan Güre, Hisaralan, Entur, Derman, Pamukçuk, Susurluk ve Gönen kaplıcalarının şifalı olduğu kabul edilmektedir. Balıkesir’in gezilecek yerleri ise birkaç paragrafta anlatılabilecek kadar az değildir.

Ancak kısaca şöyle özetlenebilir:

Antandros Antik Kenti

Edremit’e bağlı olan Altınoluk beldesindeki arkeolojik buluntuların tarihi M.Ö. 1200’li yıllara dayanmaktadır. Mozaikleriyle dikkat çeken Antandros Kenti’nde yapılan kazılar sonucu keşfedilen eserlerin bir bölümü de Bursa Arkeoloji Müzesi’ndedir.

Kaz Dağları

Çanakkale ve Balıkesir şehirleri arasında uzanan Kaz Dağları, muhteşem doğasıyla herkesi büyülemektedir. İda Dağları olarak da bilinen bu eşsiz güzelliğin zirve noktası 1774 metre yükseklikteki Karateş Tepesi’dir. Bu dağlar çeşitli ağaçlarla süslüdür. Öte yandan şelaleler ve bölgedeki muhtelif canlılar da doğanın dansına eşlik etmektedir.

Kyzikos Antik Kenti

Erdek ilçesinin yakınlarındadır ve tarihinin milattan önce 5. Yüzyıla uzandığı düşünülmektedir. Balıkesir tarihi yerler arasında ön plana çıkan bu antik kenti de gezi planınıza dahil etmelisiniz.

Tarihi yerler demişken Balıkesir müzeleri arasında yer alan Taksiyarhis Anıt Müzesi, Kuvay-i Milliye Müzesi, Gönen Mozaik ve Açık Hava Müzesi ve Bandırma Müzesi’ni de gezip görmeniz size çok şey kazandıracaktır.

Koca Saat

Balıkesir Saat Kulesi olarak da anılan bu kule, Belediye Parkı’nın içindedir. 20 metre yüksekliğe sahiptir ve 5 katlıdır. Üzerinde ahşap direklerin üzerine yerleştirilmiş kubbeli çatı yer almaktadır, onun altında da bir çan vardır. Çanın altında ise yuvarlak bir saat bulunmakta olup kulenin her yüzünde saat vardır.

Cunda Adası

Ayvalık sınırları içerisinde birçok ada bulunur. Ancak sadece burada yerleşim vardır. Cunda, Ege Denizi’nin en büyük adalarından dördüncüsüdür ve Alibey Adası olarak da bilinir. Rumların kullandığı birçok ev, manastır ve kilise bu adada yer almaktadır ve özellikle Fahrisin Tepesi’nin manzarası tek kelimeyle harikadır.

Gönen

Gönen, Balıkesir’in bir ilçesidir ve kaplıca sularıyla ünlüdür. Az evvel de belirttiğimiz gibi bu kaplıca suları çeşitli hastalıklardan şifa bulmaya vesile olmaktadır. İlçenin tarihi milattan öncesine dayandırılmaktadır. Ayrıca burası oya işleriyle de ünlüdür. Pirinç üretimi ve ihracatı da bu bölgede yaygındır.

Balıkesir Kuvay-i Milliye Müzesi

Kuvay-i Milliye heyetinin Kurtuluş Savaşı esnasında toplandığı bina 1840’da konak olarak inşa edilmiştir. Konak bir deprem nedeniyle yıkılınca tekrar yaptırılmış, İzmir işgali esnasında da karargâh binası olarak kullanılmıştır. Daha sonra okuma yurdu ve hizmet binası gibi amaçlarla kullanılan bina, 1996 yılından itibaren bir müzedir ve sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Manyas Gölü ve Kuş Cenneti

Balıkesir’in en popüler yerlerinden biri olan Kuş Cenneti, yüzlerce kuş türünün yaşam alanıdır. Avrupa Konseyi’nin 1975’te  ’A Sınıfı Diploma’yla ödüllendirdiği bu milli park, kuluçka kolonilerine ev sahipliği yapmaktadır. Manzarasıyla sizi sizden alacak Kuş Cenneti Gölü de buradadır.

Yazören Mağarası

Balıkesir doğal güzellikler hazinesi, bu mağara da o hazinenin mücevherlerinden biridir. Savaştepe’ye bağlı Yazören Köyü’nde’dir ve kış-bahar mevsiminde içindeki suların akış değiştirmesiyle ilgi çekmektedir.

re Gelinçamı Piknik Yeri

Güre Köyü ile arasında 3 km uzaklık bulunur. Doğayla iç içe bir piknik yapmak isteyenlerin tercihidir. Sarıkız etkinlikleriyle de ünlü olup ziyaret edilmesi önerilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı