araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Bambaşka Bir Diyar: Köyceğiz Gezi Rehberi

Köyceğiz; Muğla’nın 13 ilçesinden biridir. Rize’den sonra en çok yağmur yağan yer Köyceğiz’dir. Şirin mimarisi ve doğal güzellikleriyle Köyceğiz gezilip görülecek sakin, huzurlu bir yerdir. Kaplıcası, plajları, tarihi kalıntıları ve koyu ile tam bir tatil beldesidir.

Köyceğiz Nerede? Köyceğiz’e Nasıl Gidilir?

Köyceğiz, Ege’nin güneyindedir. Akdeniz ile Ege’nin birleştiği noktadadır. Köyceğiz ulaşım için farklı seçenekler mevcuttur. Havayolu ile ulaşmayı tercih edenler Muğla Dalaman Havalimanı’nı kullanabilirler. Havalimanı ile Köyceğiz arası 27 km’dir.

Karayoluyla ulaşım sağlamak isteyenler Muğla’dan araç ile ortalama 1 saatte beldeye varabilirler. Muğla ile Köyceğiz arasında 55 km’lik mesafe vardır. Köyceğiz İstanbul’a ise takriben 800 km uzaklıktadır. Araçla yolculuk ise yaklaşık 11 buçuk saat sürmektedir. Bu süre Ankara’dan9, İzmir’den ise 3 saat 40 dakikadır.

Köyceğiz Gezilecek Yerler

Köyceğiz oldukça eski bir yerleşim yeridir. İsmi de bir efsaneden gelmektedir. Söylenildiğine göre ilçe eskiden bir ovada kuruluymuş.Ova bir gün sular a gömülmüş. Herkes bu olayı görmeye gelmiş ve gördükleri manzara karşısında; “Burası batmış, kıyıda bir Köyceğizden başka bir şey kalmamış.” Demişler. Bugün gölün altında batık şehir olduğu düşünülmektedir. Ama neyse ki şehir sapasağlamdır ve Köyceğiz gezilecek yerler keşfedilmeyi beklemektedir.

Kaunos Antik Kenti

Buraya Dalyan’dan tekneyle ulaşabilirsiniz. Fakat biraz da yürümeniz gerekecektir. Burası eski dönemlerde bir liman kenti olsa da alüvyonlar nedeniyle liman özelliğini yitirmiştir. Bölgede pek çok tarihi yer olmakla birlikte kaya mezarları bunların başında gelmektedir.

Sultaniye Kaplıcası

Ekincik yakınlarında bulunan kaplıcanın suyu çeşitli hastalıklara iyi gelmektedir. Kaplıcada su sıcaklığı 39 derecedir ve hiç değişmemektedir. Klorür, kalsiyum, radon ve sülfat gibi bileşenler içeren kaplıca suyu cilt hastalıklarının, siyatik ve jinekolojik rahatsızlıkların tedavisinde etkilidir. Kaplıcanın 2000 yıldan eski olduğu söylenmektedir.

Köyceğiz Ekincik

Köyceğiz’e 30 km mesafededir ve köy içinde bir koy vardır. Ekincik’i gezerken buradan hiç çıkmak istemeyeceğiniz kesindir. Çam ve zeytin ağaçları tarafından çevrelenmiş bu sevimli köyde konaklama için pansiyonlar bulunmaktadır. Dalyan’dan kalkan teknelerle buraya ulaşabilirsiniz.

Köyceğiz Yuvarlakçay

Buz gibi suyu ile ünlü doğal bir güzelliktir. Sıcak havada gitseniz dahi soğuğu sizi kendinize getirecek, tertemiz havası ciğerlerinize bayram ettirecektir.

Köyceğiz Gölü

Tektonik bir çukurluk sularla dolmuş ve Dalaman çayından sürüklenen alüvyonlar körfezin önünü kapatmıştır. Böylece Köyceğiz Gölü oluşmuştur. Ülkemizin en büyük alabalık çiftliği burada yer almaktadır. Kargıcak Çayı, Namnam Çayı ve Yuvarlak Çay’dan beslenmektedir. Bu güzel göl unutamayacağınız bir görsel sunarken etrafındaki ormanlık alan da Köyceğiz’de size merhaba diyecektir.Aynı zamanda Ölemez Dağı ve Gökçeova göleti de Köyceğiz gezisi sırasında uğramanız gereken yerlerdendir. 1-1,5 metre derinliğe sahip olan gölün suyu kükürtlü ve acıdır. Gölün üzerinde küçük bir ada yer almaktadır. Adada bulunan kalıntıların Cenevizliler döneminden kalma hapishane binasına ait olduğu söylenmektedir. Onun için buraya  ‘Hapishane Adası ’ denilmiştir. Ayrıca Nil kaplumbağaları da bu adada yaşamaktadır.

Sandras Dağı

Torosların devamı niteliğinde olan bu dağın bir bölümü Denizli’nin sınırları içerisindedir. Dağın yüksekliği 2.295 metre olup bu dağ ‘Çiçek Baba Dağı‘ olarak da bilinmektedir.

Ağla Yaylası

Köyceğiz’e 11 km uzaklıktadır ve rakımı 800 metreyi bulmaktadır. Girit, Roma ve Cenevizliler tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmıştır.

Toparlar Şelalesi

Antalya yolu üzerinde bulunan Toparlar Şelalesi Köyceğiz’e 8 km uzaklıktadır. Büyüleyici bir doğa manzarasına sahip olan şelalenin sularıyla serinlemek, sesiyle huzur bulmak da size büyük bir manevi zevk yaşatacaktır.

Gedova Adası

Hristiyanların kendi aralarında yaptığı savaşlar nedeniyle toplum tarafından dışlanmış olan Yahudilerden biri kaçıp buraya yerleşmiştir. Önceki adı ‘Yehova’ olsa da şimdi ‘Gedova’ adını taşımaktadır. ‘Verimsiz Ova’ olarak da bilinmektedir. Köyceğiz Gölü’nün ortasındadır. Küçük bir iskelesi olan ada ormanlarla kaplıdır ve Köyceğiz gezilecek yerler arasına dahil edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı