araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Bambaşka Bir Gezegen: Peri Bacaları

Peri bacaları, Nevşehir iline 7 kilometre mesafede yer alan Kapadokya’nın doğa harikalarından biridir. Farklı bölgelerde de peri bacaları vardır fakat Kapadokya peri bacalarının hepsinden güzel olduğu söylenebilir. Peri bacaları oluşumu çok eskiye dayanmaktadır, öyle ki bu süre Paleolitik döneme kadar varmaktadır. Peri bacaları ilk Hristiyanlar tarafından III. Yüzyılda bir ev, ibadethane ve sığınak olarak kullanılmıştır. Tüflü yapısı nedeniyle her dönem daha da oyulup genişletilen peri bacaları, Kapadokya’nın ‘masal diyarı’ diye anılmaktadır. Öte yandan burayı uzaylıların ziyaret inanılmaktadır.

Sizlerde peri bacalarını görmek eşsiz güzelliklerini keşfetmek ister misiniz o zaman nevşehir havalimanı araç kiralama ile yüzlerce aracı kıyaslayıp en iyi fiyata aracınızı kiralayıp gezinizin keyfini çıkartabilirsiniz.

Nevşehir

Peri Bacaları Nedir?

Peri bacaları, konik gövdeler ve üzerindeki şapka diye bilinen sert kaya başlıklardan meydana gelmiştir. Peri bacalarının oluşumunda en çok bu şapkalar rol oynamıştır. Zira şapka kısımları yapısal olarak araziden daha serttir. Aşağıda yer alan gövde ise koni biçimli ve biraz daha yumuşaktır. Şapkalar bu gövdenin korunmasını sağlamıştır. Per bacalarının bu gövde kısımları tüfitten (yanardağ kırıntısı), tüften ve volkan külünden, şapka kısımlarıysa lahar ve ignimbirit gibi dayanıklı, sert kayaçlardan meydana gelmektedir. Bu nedenle sert şapkaların ağırlıkları konik gövdelere baskı yapmakta, onları rüzgara dirençli kılmaktadır. Konik gövdedeki tüf, erezyona engel olmakta ve peri bacalarının yüksekliğini kontrol etmektedir. Peri bacalarının varlığı, uzun ömürlü olması bu şapka kayaçlarının direncine bağlıdır. Kısaca Peri Bacaları erezyonla meydana gelmiş bir Kapadokya doğal güzelliğidir. Şapkalı peri bacalarına ilaveten sivri, sütunlu ve mantar biçimli peri bacalarına da rastlanmaktadır. Peri bacalarının çapı 1-15 metre arasındadır. Çapları bu oranın altında veya üstünde olanlar peri bacası sayılmaz. Peri bacalarının rengi çoğunlukla beyaz veya gridir. Peri bacalarının dünyada en yoğun olduğu yer Nevşehir’dir. Dünyanın 7 harikasına dahil edilen Kapadokya Peri Bacaları, Nevşehir ‘de gezilmesi gereken yerler listesine eklenmelidir. Avanos – Ürgüp – Uçhisar’ın üçgenindeki vadilerden yoğunlaşan peri bacaları görülmeye değerdir. Bölgedeki Soğanlı Vadisi de bez bebekleriyle ünlüdür ve burada da peri baca oluşumunun yüzlercesine rastlamak mümkündür. Nevşehir’e 7 kilometre mesafede yer alan Çat kasabası da peri bacası ormanlarından biridir. Avanos – Göreme yolu üzerindeki Paşabağ Vadisi’nde de mantar biçimli periyle karşılaşılır. Önceden keşişlerin burada ibadet ettiği söylenir. Peri bacaları en çok da Zelve bölgesindedir.

Peri Bacaları Efsanesi

Peri bacaları hakkında anlatılan ve kulaktan kulağa yayılmış bir efsane vardır. Buna göre; Göreme köylerinden birinde çalışkan bir köylü varmış. Bağları üzümsüz, güvercinleri de yumurtasız bırakmazmış. Ömrünü çalışarak geçirmiş ve bir gün yine sabahın erken saatlerinde hasat tarlasına gitmek isterken bir peri bacasının eteğine yığılmış. Eski gücü, kuvveti kalmadığı için kendini toparlayamamış. Bir yandan da ekinlerine bir şey olmasından korkuyormuş. Birden elinde meşale tutan onlarca perinin kendisine doğru geldiğini görmüş. Periler adamın tarlasındaki bağları, ekinleri toplamışlar ve oraya taşımışlar. Yaşlı adam bunun bir rüya olduğunu düşünmüş fakat gerçeği anlaması uzun sürmemiş. Ondan sonra da perilerle arkadaş olmuş ve ne zaman başı sıkışsa onları yanında bulmuş.

Kapadokya

Peri Bacaları Ulaşım

Peri bacaları Nevşehir-Kapadokya ilçesindedir. Nevşehir’in birçok bölgesinde peri bacası yer alır fakat en yoğun olduğu yer Kapadokya’dır. Hava yoluyla buraya geldikten sonra ticari taksilerle 15 – 20 dakika içinde Kapadokya’ya varabilirsiniz. Buraya kara yolu ile gelecekseniz toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Hemen hemen her şehirden buraya seferler düzenlenir. Uzun yol otobüslerine binmek Peri Bacaları’na ulaşım noktasında tercih edilebilecek en ekonomik yoldur. Buraya özel aracınızla İstanbul ve çevresinden gelecekseniz Ankara yoluna girip Kırıkkale – Kırşehir-Nevşehir yolunu izleyebilirsiniz. Başka bölgelerden gelecekseniz Kayseri’ye gelip Nevşehir tabelalarını takiben 100 km yol giderek Kapadokya’ya varabilirsiniz.

Nevşehir’de en iyi fiyatlara nevşehir havalimanı oto kiralama hizmetimizle ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı