araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Batman Da Gezilecek Yerler

Batman Gezilecek Yerler

Batman’da görülmesi gereken yerler bölgenin doğal güzellikleri sayesinde ziyaretçilere özel anlar yaşatıyor ve aynı zamanda da tarihsel birikimi nedeniyle bölgenin tarihini de öğrenmeyi sağlıyor. Tarihsel ve doğal güzellikleri ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin öne çıkan yerleşim yeri olan Batman gezilecek yerler ile sunmuş oldukları sayesinde ziyaretçilerini fazlasıyla tatmin ediyor.

batman-gezilecek-yerler-2

Batman Doğal Güzellikleri

Batman doğal güzellikleri ile öne çıkan bir bölge olduğu için buraya yapılacak ziyaretlerde mutlaka bölgedeki özel yerlerin ziyaret edilmesi gerekir;

  • Hasankeyf; Batman denilince ilk akla gelen yer olan Hasankeyf, jeopolitik yapısı ile çok eski bir yerleşim olarak fikir vermektedir. Günümüzde de bazılarının mesken olarak kullanıldığı pek çok sayıdaki mağaraların gösterdiği ise insanların uzun zaman önce bölgeye geldiğini göstermektedir. Hasankeyf’in en önemli özelliği de mimarisidir, ancak Ilısu Barajı projesi nedeniyle bölgenin sular altında kalması gündemdedir. Tarihi güzellik olarak da değerlendirilecek Hasankeyf, kurulduğu bölge itibariyle doğal güzellikler arasında da yerini almaktadır.

batman-gezilecek-yerler-3

Batman Tarihi Yerleri

Batman tarihi yerleri ile asıl ününü sağlamaktadır;

  • Bozıkan Kalesi; Sason Kalesi olarak da bilinen bu kale, Zavasar Dağı’nın güney kesimlerinde, stratejik bir öneme sahip olan bölgede kurulmuştur. Günümüzde her ne kadar sadece iç kale ve dış sur duvar kalıntıları görülüyor olsa da Batman’da görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.
  • Pertükan Kalesi; Sason ilçesine yaklaşık 4 km uzaklıkta bulunan Pertükan Kalesi, ulaşımının kolay olması sayesinde turistlerin ilgi gösterdikleri bir bölge olmaktadır. Pek çok devlet tarafından stratejik önemi nedeniyle değerli bulunmuş olan bölgede yapılan en önemli yapı ise Pertükan Kalesi’dir. Günümüze bir kısmı ulaşan kalenin mimari özellikleri Bizans dönemini yansıtmaktadır.
  • Memikan Köprüsü; Hasankeyf ile ulaşımı sağlayan en önemli köprü olan Memikan Köprüsü aynı zamanda İpek Yolu ticareti için de zamanında büyük önem taşımaktaydı. Şu anda harap halde olmasına karşılık kalıntıları görülebilmektedir.

batman-gezilecek-yerler-4

  • Malabadi Köprüsü; adına türküler yazıldığı için tanıdık gelen Malabadi Köprüsü, Abbasiler döneminde yapılmıştır. Mostar köprüsünün neredeyse ikizi olarak adlandırılan köprü tek kemerlidir. Uzunluğu yüzünden köprü üzerinde geçenlerin dinlenmesi için odalar bulunmaktadır. Zarif eğimi ile birlikte bölgede son derece hoş bir görüntü oluşturmaktadır.
  • Zeynel Bey Kümbeti; Batman’da görülmesi gereken yerler arasında bulunan Zeynel Bey Kümbeti, Akkoyunlular zamanından kalmış bir anıt mezardır. Anadolu’da yapılan ilk anıt mezar olma özelliği taşıyan kümbet, bu bakımdan tarih ve arkeoloji meraklıları tarafından da yoğun ziyaret almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı