araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Bolu Göynük Gezilecek Yerler

bolu-goynuk-gezilecek-yerler-1

Bolu/ Göynük Gezilecek Yerler

Meşhur Safranbolu evlerini bilirseniz;  Göynük de onun miniği diyebiliriz. Göynük Bolu’nun ilçelerinden birisidir. Ama şirin, sakin ve oldukça güzel bir yerdir. O yüzden Göynük gezilecek yerler listenizde yer alması gerektiğini düşünüyoruz. İsterseniz hafta sonu tatillerinizde isterseniz uzun süreli yaz tatillinde Bolu ve çevresini gezerken Göynük’e uğramadan geçmeyiniz. 

Şehrin gürültüsünden biraz da olsa uzaklaşmak isteyenlerin “sakin şehir” unvanlı Göynük ilçemize uğramasını tavsiye ederiz. Yakın çevrede bulunan Safranbolu, Mudurnu ilçelerini de gezebilirsiniz. Seri ve rahat bir şekilde gezi yapmak isterseniz; araba kiralama hizmetlerinden de faydalanabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Kiraladığınız araçla bir iki gün içerisinde Göynük ve çevresini gezebilme kolaylığına sahipsiniz.

Göynük Nerede Bulunur? Nasıl Ulaşım Sağlayacaksınız?

Göynük ilçesine İstanbul’dan ya da Ankara’dan gelecekseniz yaklaşık aynı kilometre uzaklıkta olduğunu söyleyebiliriz. Yaklaşık 3 ile 3.30 saat arasında bu ilçemize ulaşmanız mümkündür. Yollar gidilebilinecek güzelliktedir. Yolcu 360 yardımıyla araç kiralamak şansınızda bulunmaktadır. İstanbul araç kiralama ya da Ankara araç kiralama bu konuda size kolaylık sağlayacaktır. Şimdi Göynük gezilecek yerler listesini birlikte inceleyelim.

bolu-goynuk-gezilecek-yerler-2

Tarihi Bir Gezinti İçin Akşemseddin Türbesi

Akşemseddin, Fatih Sultan Mehmet’in hocasıdır. Türbesi de Göynük’de bulunmaktadır. Akşemseddin Göynük’ten geçtiği bir dönemde burasını çok beğenmiş ve yerleşmiş. Ömrünü bu ilçede geçirmiş. Aynı zamanda burada vefat etmiş. Fatih Sultan Mehmet de hocası için burada türbe yaptırmış. Türbe ziyareti yapmak isteyenler buraya gelebilirler. İlçede konaklar, camiler ve türbeler oldukça fazla bulunmaktadır.

Türbenin yanında Gazi Süleyman Paşa Camisi vardır. Caminin yanında da hamam göreceksiniz. Bu tarihi yapıları görmenizi tavsiye ederiz. Tarih meraklıları için oldukça ilgi çekici tarzda olan bu yerler görülmeye değer güzelliktedir.

bolu-goynuk-gezilecek-yerler-3

Göynük’te Bulunan Tarihi Konaklar

İlçedeki ahşap evler görülmeye değer güzellikte tarih kokmaktadır. Bazı konaklar da bu güne kadar özelliklerini yitirmeden korunmuşlardır. Bu konaklara örnek olarak; Akşemseddin Konağı ve Postacılar Konağını verebiliriz. Tarihi evleri görmek için Göynük gezilecek yerler listenize eklemenizde büyük fayda vardır. Gürcüler Konağının da olduğunu sizlere hatırlatmak isteriz. 

Doğal güzellikler içerisinde bulunan Çubuk Gölü de görmeniz gereken bir yer olarak karşınıza çıkmaktadır. Mükemmel manzarası ve temiz havası ile burada güzel vakit geçirebilirsiniz. Yel değirmenlerini seyretmek oldukça hoşunuza gidecektir. Tatilinizde şehrin kalabalıklığından uzaklaşarak güzel bir doğa gezisi de yapabileceğinizi unutmamalısınız.

Göynük’te Bulunan Zafer Kulesi

İlçeyi gezerken tarihi evleri, konakları ve camileri göreceksiniz. Mis gibi temiz hava içerisinde sakin bir gezinti yapacaksınız. İlçenin en tepesindeki Zafer Kulesi gözünüze çarpacaktır. Cumhuriyet döneminde yapılan bu kuleye giderek tarihi dokusunu incelemenizde fayda bulunmaktadır. Gittiğiniz zaman muhteşem manzaralara da şahit olacaksınız. Kuş bakışı ilçeyi buradan seyretmeniz size oldukça zevk verecektir.

bolu-goynuk-gezilecek-yerler-4

Göynük’te Ne Yiyebilirsiniz?

Bu kadar güzel yerleri gezmek haliyle acıkmanıza neden olacaktır. Hem mola vermek hem de dinlenmek için Paşazade Sofrası’na gitmenizi öneririz. Burada güveçte yapılan yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Özellikle güveçte yaprak sarması, kaşarlı Kanlıca mantarını tavsiye ederiz. Yörenin özel mantısının da tadına bakmalısınız.

Hafta sonu tatilinizi değerlendirmek ve farklı yerler görmek için yola çıktığınız Bolu gezilecek yerler listesini rahat ve kolay bir şekilde gerçekleştirmeniz için, araba kiralama seçeneğiniz olduğunu bir daha hatırlatmak isteriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı