araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Bozcaada: Masallar adasında Gezilecek Yerler

Bozcaada; tarihi, turistik konumu ve doğal güzellikleri ile gezilmesi gereken en önemli adalardan biridir. Oldukça küçük bir yerleşim alanına sahip olan bu şirin ada birbirinden farklı yapılara sahip. İlçe merkezinde bulunan Bozcaada gezilmesi gereken yerler birbirine çok yakındır, yürüyerek rahatlıkla dolaşmak mümkündür.

Bozcaada Kalesi

Feribotla adaya doğru ilerlerken önce dikkatinizi Bozcaada Kalesi çekecektir. Kalenin inşa edilme zamanına ilişkin net bir bilgi yoktur. Ceneviz, Venedikli ve Fenike uygarlıklarının kullandığı bu kale Osmanlı döneminde Fatih Sultan Mehmet’in emriyle onarılmıştır. Bugün ise bir açık hava müzesidir ve etnografya sergisi de buradadır.

Rum Mahallesi

Bozcaada görülmesi gereken yerler listemizin 2. Sırasında Rum Mahallesi vardır. Mimarisiyle, bakımlı evleriyle ve tarihi sokaklarıyla bu mahalle, adanın birçok restoranına ve konaklama yerine ev sahipliği yapmaktadır. Merkezinde bir tarihi saat kulesi ve kilise vardır.

Meryem Ana Kilisesi

Umarız Bozcaada rehberi okumaya devam ederken kendinizi Bozcaada’nın atmosferinde gibi hissediyorsunuzdur. Şimdi de Meryem Ana Kilisesi hakkında bilgi verelim. Rum Ortodoks cemaatinin kilisesi olan bu yer, Bozcaada’nın kullanılan tek kilisesidir. Rum Mahallesi’nin ortasında yer alan kilisenin avlusunda saat kulesi ve 4 katlı çan vardır. Bunlar Bozcaada’nın her yerinden görülebilmektedir.

Bozcaada Müzesi

Bozcaada gezi rehberi içerisinde olmazsa olmaz dedik ve bu müzeden de bahsetmek istedik. Şöyle ki; Bozcaada Kaymakamlığı’nın 2006’da açtığı bu müze 6 binden fazla objeyi bünyesinde barındırmaktadır. Türk-Rum kültürü ve Bozcaada tarihi bu müzede tüm şeffaflığıyla net bir şekilde görülüp hissedilebilir. Üstelik UNESCO tarafından 2013 yılında ödüle de lâyık görülmüştür.

Polente Feneri ve Rüzgar Gülleri

Adanın batısındaki 17 adet rüzgar gülü elektrik ihtiyacının karşılanmasında kullanılmaktadır. Burada gün batımını izlemek harika bir duygudur. Rüzgar güllerinin bitiş noktasında da 32 metre yüksekliğe sahip Polente Feneri vardır.

Göztepe

Bozcaada’da nereye gidilir? Sorusuna “Göztepe” cevabını vermezsek bir şeyler eksik kalır. Burası, Bozcaadanın en yüksek noktasıdır. Tam 192 metre yükseklikteki bu yerden adanın bağlarını, yerleşim yerlerini, etrafta bulunan adaları ve adacıkları seyredebilirsiniz.

Bozcaada Plajları

Bozcaada tatil sezonunda binlerce kişinin uğrak noktası olan ve deniz turizmiyle öne çıkan bir yerdir. Bozcaada’da denize girilecek yerler ise adanın farklı noktalarındaki plajlardır. Fakat bu plajların büyük bir kısmı ilçe merkezlerinin dışındadır. Bozcaada’nın denizi soğuk ama oldukça güzeldir. Ayazma Plajı, Akvaryum Koyu, Tuzburnu Koyu, Habbele Plajı, Poyraz Limanı Koyu, Beylik Plajı gibi yerler de Bozcaada’da gezilecek yerler arasında ilk sıralardadır.

Yeni Kale

Eski ve harabe bir kale olmasına karşın Bozcaada’da nereye gitmeli? Sorunuza yanıt olabilir çünkü buradan ilçe merkezinin fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Bozcaada’da ne yemeli?

Hazır Bozcaada’ya gelmişken Bozcaada yemekleri tatmadan dönmek bize yakışmaz. Peki ama Bozcaada’da ne yenir? İşte bazı tavsiyeler:

  • Polente: Adanın girişindeki bu kafede çay/kahve molası verebilir, kafenin enfes tatlılarını ve diğer lezzetlerini deneyimleyebilirsiniz.
  • Eski Kahve: Sakız muhallebisiyle meşhurdur.
  • Çiçek Pastanesi: Damla sakızlı nefis bademli kurabiyelerini bizim yerimize de yiyebilirsiniz…
  • Nevreste: Bozcaada mekanları arasında bulunan bu restoranın levrek sarma, denizci böreği, volkanik tatlı ve enginar marin gibi lezzetlerine doyamayacaksınız.
  • Vahit’in Yeri: Ayazma Plajı’nda bulunmaktadır. Ana yemeklerden mezelere, çiğ börekten midye dolmaya kadar her şey vardır.

Bozcaada’dan Ne Alınır?

Bozcaada alışveriş için tercih edebileceğiniz birbirinden güzel dükkanlarla doludur. Örneğin Bozcaadalı Veli Dede’ye uğrayıp tadına doyulmaz kurutulmuş organik üzümlerinden ve domates reçelinden alabilirsiniz. Bunun dışında Bozcaada’dan ne almalı? Sorusunu yalnızca kendiniz için düşünmeyip sevdiklerinize de mutlaka hediyelik eşyalar almanız önerilir.

Bozcaada Sanat Galerileri

Bozcaada turistik olmasına ilaveten bir sanat merkezidir. Rengigül Sanat Galerisi ve seçme sergilerin bulunduğu Armagrandi Sanat Galerisi de Bozcaada gezilmesi gereken yerler listenizde olmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı