araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Burdur Gezi Rehberi

Akdeniz Bölgesinde yer alan Burdur; binlerce yıllık tarihi, baki güzellikleri ve çok renkli kültürel yapısıyla Anadolu’nun küçük bir yerleşim birimidir. Güneyinde Antalya, batısında Denizli ve kuzeyinden Afyon ve Isparta illeriyle çevrili olan kent ismini Türkmen boylarından almıştır. Burdur oto kiralama hizmetlerimizle en iyi fiyatlara  aracınızı kiralayıp gezi turunuzun tadını çıkartabilirsiniz.Türkmen boyları bölgeyi keşfettiklerinde bu doğal güzellik karşısında “Cennet buradadır. Burada dur!” demiştir. Zamanla bu ifade Burdur olarak yöre ağzında yer etmiştir.

Kibyra Antik Kenti

Burdur’da Gezilecek Tarihi Yerler

Burdur’daki tarihi mekânlar şu şekildedir:

  • Kibyra Antik Kenti: Ülkemizin başta gelen değerli antik kentlerinden biri olan Kibyra Antik Kenti, kente 110 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan Gölhisar ilçesinin batısında konumlanmış Akdağ tepesinin eteklerinde yer alır. M. S. 23. Yüzyılda meydana gelen depremde yaptı oldukça hasar görmüş ve İmparatoru Tiberius tarafından yeniden inşa edilerek ismi İmparatorun Kibyra’sı anlamına gelen “Caesarea Kibyra” adını almıştır. İçerisinde Roma hamamları, stadyum ve tiyatro bölümleri yer alan kente giriş ücretsizdir.
  • Sagalassos Antik Kenti: Şehrin Ağlasun ilçesinde yer alan bu antik kent, “aşkların ve imparatorların şehri” olarak bilinir. Roma döneminin nadide güzellikteki eserlerinden biri olan bu eşsiz yapı, günümüze kadar en iyi bir biçimde korunarak gelen antik kentlerin başında yer almaktadır. İçerisinde yer alan 9.000 kişi kapasiteli tiyatrosuyla dünyanın en geniş tiyatrosuna sahiptir. Antik kente giriş ücreti ise 14 TL’dir.
  • Hacılar Höyüğü: Burdur şehir merkezinin ortalama 27 km güneybatısında yer alan höyük, içerisinde yer alan kültür tabakalarıyla tarihi adeta yepyeni bir boyut kazandırıyor. Yapılan bu kazılarla 16 evreli bir yerleşme sürecine ev sahipliği yapmış höyük, 5 bin yıllık tarihi bir geçmişe sahip. Günümüzde höyükte kazı çalışmaları devam ettiğinden dolayı ancak belirli bir mesafeden höyüğü gözlemleyebilirsiniz.
Salda Gölü

Burdur’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Burdur’daki doğa harikaları şu şekildedir:

  • İnsuyu Mağarası: Burdur şehir merkezine yaklaşık 13 kilometre bir mesafede yer alan bu mağara ülkemizde turizme kapıları aralanan ilk mağaralardan biridir. Mağarada yer alan su karbonatlı maden suyudur. I. derece Doğal Sit Alanı olarak ilan edilen bu mağaranın kişi başı giriş ücreti ise yetişkinler için 5 TL, öğrenciler için 3 TL’dir.
  • Salda Gölü: Son dönemde Salda Gölü, hepimizin aşina olduğu bir isim haline geldi. Türkiye’nin Maldivleri olarak da adlandırılan göl, dünyanın en temiz gölleri listesine kendine 5. Sıradan yer bulan bu tabi güzelliğin çevresi, bitki ve hayvan türleri çeşitliliği yönünden de oldukça zengin bir göl. Göle giriş yayan olarak kişi başı 3,5 TL’dir.
  • Salda Kayak Merkezi: Yeşilova sınırları içerisinde yer alan bu kayak merkezi, Burdur il merkezine ortalama 72 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Merkezde en uzunu 1600 metre, en kısası 500 metre olmak üzere 5 adet pist bulunmaktadır. Salda Gölü manzaralı bu kayak merkezinde günü birlik limitsiz kayak ücreti 25 TL’dir.

Burdur’un Meşhur Yemekleri

Burdur’un yöresel yemekleri nelerdir? Sizler için sıraladık:

  • Gazel (Kazel) Böreği: Un ve nişastanın ana malzeme olarak kullanıldığı bu yöresel lezzetin iç malzemeleri soğan, kıyma ve patatesten oluşmaktadır. Börekle arası iyi olanlar için vazgeçilmeyecek bir lezzete sahip yerel bir tattır.
  • Dirmil Kebabı: Kuzu ya da oğlak etinin odun kömüründe üç saatlik çevrilmesiyle pişirilen bu lezzet Burdur’un şiş sırık kebabı olarak da bilinir.
  • Gölhisar Kavurması: Burdur’un yöresel yemeklerinde başı çeken bir diğer lezzet olan Gölhisar Kavurması, sadece etten ve hayvanların iç yağlarından oluşmaktadır. Bu iç yağlarla saç üzerinde pişirilen bu muazzam lezzet yanında domates ve bol soğanla servis edilmektedir.

Burdur’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Burdur’dan yapmadan dönmemeniz gerekenler:

  • Ceviz Ezmesi, Dirmil Kebabını yemeden dönmek şehir lezzetleri adına büyük haksızlık olacaktır. Ayrıca antik kent açısından zengin olan Burdur’da Sagalassos Antik Kentini, Kibyra Antik Kentini mutlaka görmelisiniz ve Salda Gölü’nün temiz sularında gün batımını selamlamalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı