araç kiralama
FAYDALI BİLGİLER

Bursa Yenişehir Havalimanı

Bursa Yenişehir Havalimanı

Yeşillikler içinde bir güzel şehir Bursa. Gezmeye ve görmeye doyamayacağınız harika yerleri var. Var mısınız şöyle güzel bir Bursa gezisi yapmaya? O zaman hemen Bursa Yenişehir Havalimanı bilet alışı yaparak seyahat planımızı yapalım. Marmara Bölgesi’nde yer alan Bursa, ülkemizin 4. büyük ili. Tekstil ve sanayi alanında ülkemizin ekonomisine çok büyük katkıları var. Ekonomiye katkısı sadece tekstil ve sanayi ile bitmiyor. Turizm de çok büyük bir gelir kaynağıdır.

Kente gittiğinizde her mevsim yerli ve yabancı turistleri görebilirsiniz. Yani Bursa’ya gitmek istiyorsak seçeneğimiz sadece bir mevsimle sınırlı değil. Kış aylarında kentin sınırlarında bulunan Uludağ tam bir kayak cennetine dönüşmekte. Bu arada birçok ünlüyü Uludağ’da görebilirsiniz. Bahar ve yaz aylarında genellikle tarihi ve doğal güzelliklerini görmeye gelenlerle dolar taşar. Tam bir şehzadeler kenti olan Bursa’da 6 padişahın ve 20 şehzadenin kabirleri bulunmakta. Yıldırım Beyazıt ve Çelebi Mehmet Bursa’da yatan Osmanlı padişahlarındandır. 

Somuncu Baba, Üftade gibi değerli zatların kabirlerini de düşününce kent tarihi değerler bakımından çok zengindir. Deniz kenarındaki Mudanya’sı, İznik Gölü, Uluabat Kuş Cenneti ve diğer doğal güzellikleri tarihi değerleriyle birleşince kenti vazgeçilmezler arasında kılmaktadır. Yıllarca Bursa’da yaşamış biri olarak size tavsiyem Bursa Yenişehir Havalimanı uçak saatleri diye araştırmanızı yapın ve hemen yola çıkın. 

Zaten bir kere gidip İskender Kebabının tadına baktıysanız, harika manzaraların içinizi açan güzelliklerine şahit olduysanız tekrar tekrar gitmek isteyeceksiniz. Şimdi açılışı yapalım ve havalimanı hakkında, uçuşları ve alandaki yolcu hizmetleri hakkında bilgi verelim. İşte detaylı bilgilendirmemiz…

bursa-havalimani

Bursa Yenişehir Havalimanı Kuruluş Tarihi

Tarihle dolu kente giderken havalimanın kuruluş tarihi hakkında bilgi vermemek olur mu? Tabi ki olmaz. Kısaca Bursa Yenişehir Havalimanı tarihçesi bilgilendirmesi yapmak iyi olacak kanaatindeyim. Aslında Bursa Yenişehir Havalimanı hizmet vermeye 1940’lı yıllarda başlamış. Ama o dönemlerde askeri üs olarak hizmet vermekteymiş. Zamanla kentin ve bölgenin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak genişletme çalışmaları yapılmış. 2000 yılına kadar taşımacılık ve kargo alanında hizmet vermiş. Fakat zamanla sivil uçuşlar için de kullanılmaya başlanmıştır. Bursa’nın merkezine 50 km’lik mesafede yer almakta. 2011 yılında tam 68 bin yolcunun ulaşımını sağlamıştır. Yeşil Havaalanı statüsündeki Yenişehir Havalimanında 3 tane terminal var. Bunlar; iç hatlar, dış hatlar ve kargo terminalleridir. 

bursa-havalimani-adres

Bursa Yenişehir Havalimanı Uçuş Bilgileri

Hadi hemen gidelim demekle oluyor mu? Öncelikle bulunduğumuz ilden uçuş var mı? Dönüş için Bursa Yenişehir Havalimanından nerelere uçuş var? Gibi bilgileri edinmek gerekmekte. Bursa, İstanbul’a çok yakın bir kent olduğundan Yenişehir Havalimanı’ndan her yere uçuş düzenlenmemekte. Hatta 2004 yılında iç hatlarda fazla talep olmamasından dolayı uçuşlar durdurulmuştu. Havalimanından ilk yurt dışı seferleri 2002 yılında yapıldı. Rusya ve Ukrayna’ya yapılan seferlerin ardından 2004 yılında ilk hac kafilesi havalimanından uğurlandı. Hac mevsimlerinde halen Yenişehir Havalimanı’ndan Suudi Arabistan’a seferler düzenlenmektedir. 

Havalimanından bir dönem Erzurum, Trabzon, Antalya, İzmir gibi farklı destinasyonlara uçuşlar düzenlenmiş. Şimdilerde düzenli olarak haftanın belli günlerinde Ankara, Trabzon ve Erzurum’a seferler düzenlenmekte. Sezonluk Duesseldorf ve Suudi Arabistan seferleri devam etmektedir. Ankara, Trabzon veya Erzurum aktarmalı yolculuğu düşünebilirsiniz. Havalimanında uçuşunuzu beklerken uçağınızla alakalı detayları uçuş bilgilendirme ekranından takip edebilirsiniz. Ekranda rötar olup olmadığı, rötar varsa kaç dakika olduğu, kapı numarası, sefer sayısı gibi detaylara yer verilir. 

bursa havalimanı bilgileri

Bursa Yenişehir Havalimanı Adresi Bilgisi

Niyetine girdik Bursa’ya gideceğiz. Çok tedbirli kişiler hemen Bursa Yenişehir Havalimanı adres bilgisi almak isteyecektir. Acil ve bazı durumlarda gerekli olduğunda kullanabileceğiniz Yenişehir Havalimanı adres bilgisi; 16900 Yenişehir / BURSA olarak geçmektedir. Yenişehir Havalimanı bir tane olduğundan elinizde adres olmasa bile her halükarda havaalanını bulabilirsiniz. Bursa Yenişehir Havalimanı iletişim telefon numarası ise şöyle; 0 224 781 81 81 Fax numarası; 0 224 781 81 80 Mail adresi; infoyenisehir@dhmi.gov.tr

Bu kadar bilgiye ne gerek var demeyin yazın bir kenarda dursun. Lazım olduğunda hemen kullanabilirsiniz. Özellikle araç kiralayıp kenti gezenler dönüş yolunda adrese ihtiyaç duymaktadır. 

bursa havalimanında neler var

Bursa Yenişehir Havalimanı Ulaşım Olanakları

İlk defa gideceği ve merkeze nasıl geçeceğim? Diye kara kara düşünmeyin. Bursa Yenişehir Havalimanı ulaşım seçenekleri ile merkeze rahatlıkla geçebilirsiniz. Şimdi ulaşım seçeneklerinden kısaca bahsedelim. Havalimanına gidecekseniz veya havalimanından merkeze geçecekseniz en uygun seçenek otobüslerdir. Belediye otobüsü 80 numara havalimanı ile şehir içine ulaşım sağlar. Akşam seferleri olmadığını hatırlatalım. Ama gün içerisinde havalimanından kalkıp Ankara yolundan merkeze geçmektedir. 

İkinci ekonomik seçenek dolmuşlardır. Yenişehir merkezden kalıp Doğu Garajına giden dolmuşlar havalimanından geçmektedir. Doğu Garajından sonra tekrar yeniden bir vasıtaya binmek gerekeceğinden biraz zahmetlidir.  Bursa raylı sistemleri Kestel’e kadar gitmektedir. Kestel’e gidip oradan dolmuşlarla havalimanına geçilebilir. Şehir merkezine ulaşım için tam tersi yapılmalı. 

Gelelim en hızlı, en rahat ve en konforlu seçeneğe. Sizce ne olabilir? Cevap veriyorum; ticari taksi. Ticari taksi ile merkeze çok hızlı ulaşım sağlayabilirsiniz ama biraz pahalıya mal olur. Yani kesenin ağzını biraz açmalısınız. 

bursa-havalimani-faydali-bilgiler

Bursa Yenişehir Havalimanı Yolcu Hizmetleri

Uçak yolcularının en büyük sıkıntısı erkenden havalimanında olmaktır. İşlemlerin aksamadan yapılabilmesi için 2 saat erkenden alanda olan misafirlere oyalanacak imkanlar sunulmalıdır. Yenişehir Havalimanı’na geldim vaktimi nasıl değerlendirebilirim? Alandaki restoranlarda son bir kez İskender yiyebilirsiniz. Tokun diyorsanız kafede oturup sıcak veya soğuk içeceklerinizi yudumlayıp bayiden aldığınız gazeteyi okuyabilirsiniz. Havalimanında 1 büfe, 2 tane cafe bulunmakta. İç ve dış hatların restoran ve cafeleri aynı alanda hizmet vermektedir. 

Uçuşunu bekleyen yolcuları en çok oyalayan nedir? Tabi ki Duty Free mağazaları. Dünya markalarının bulunduğu Duty Free’den sevdiklerinize hediyelik eşya beğenirken vaktin nasıl geçtiğini anlamazlar. Bursa Yenişehir’de maalesef Duty Free olmadığından diğer seçeneklerle vakit geçirmek gerekecek.

VIP misafirler için lounge hizmeti sunulmaktadır. Uçuş saatiniz gelinceye kadar lounge salonunda vakit geçirebilirsiniz. Şayet otelde konaklamak ve dinlenmek isterseniz 18 km uzaklıktaki oteli tavsiye ederim. Zaten havalimanına en yakın konumda o olduğu için yolcuların genel tercihidir. Bursa Havalimanı araç kiralama ofislerinden araç kiralanarak istenirse merkezdeki otellere geçilebilir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı