araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Çankırı Gezi Rehberi

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Çankırı, coğrafi konum itibariyle Kızılırmak ve Batı Karadeniz havzaları arasında yer almaktadır. İç Anadolu Bölgesi’nin kurak iklimi bölgede oldukça fazla hissedilmektedir. Bölgeye ilk yerleşim Orta Paleolitik Dönemde görülmektedir. Güneyinde Ankara, batısında Bolu, kuzeyinde Kastamonu ve Karabük, doğusunda ise Çorum illeriyle çevrelenmiş kentin bazı kaynaklarda adı “Hancara” ya da “Cancara” olarak da geçmektedir. Şehrin adı, Antikçağ’da yapılan Karatekin tepesindeki Gangra Kalesi’nin adına dayanır. Kent 1925 yılında il statüsüne kavuşmuştur.

Çankırı gezinizde çankırı araç kiralama hizmetimizden faydalanarak en iyi fiyatlara aracınızı kiralayabilirsiniz.

Çankırı’da Gezilecek Tarihi Yerler

Çankırı’daki tarihi mekânlar şu şekildedir:

 • Çankırı Kalesi: Şehrin kuzey bölümünde yer alan bir tepenin üzerinde konumlanmış kale, ne yazık ki tam anlamıyla günümüze ulaşmayı başaramamıştır. Şehrin ilk yerleşme yeri olan Gangra Kalesi esasen şehre adını vermiş bir kaledir. 11. yüzyılın sonlarına doğru Emîr Kara Tegin tarafından şehir fethedildi. Emîr Kara Tegin, kale içerisinde kendisi adını yaptırılan bir türbede yatmaktadır. Kaleye giriş ücreti 3 TL’dir.
 • Sakaeli Kaya Mezarları ve Peri Bacaları: İl merkezine 72 kilometrelik bir uzaklıkta yani yaklaşık bir saatlik bir zaman aralığında yer alan Sakaeli Kaya Mezarları ve Peri Bacaları, ilçenin en eski yerleşim noktalarından biridir. Doğadaki vahşi hayvan saldırılarından korunmak için yüksek mevkili mağaralara yerleşen insanlar, burayı hem barınak hem de mezar yeri olarak benimsemişlerdir. Bizanslılar döneminde yaptırıldığı düşünülen bu kaya mezarların hemen ön cephesinde, Derez Çayı’nın üzerinde peri bacaları yer almaktadır. Bu tabi mühendislik ise erozyonlar sonucu oluşmuştur.
 • Hüyük Yeraltı Şehri: Şehir merkezine 55 kilometrelik bir mesafede yer alan hüyük köyünün MS 3 ila 5 yüzyılları arasında yapıldığı ve aktif olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Çankırı’nın Orta İlçesi’nde bulunan bu tarihi güzellik, 2005 yılında keşfedilmiştir. Bu tarihi mirasın içerisinde; kiler, salon, kilise bölümleri vardır.

Çankırı’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Çankırı’daki doğa harikaları şu şekildedir:

 • Çankırı Tuz Mağarası: Sadece yörenin değil, ülkemizin de en önemli turizm noktalarından biri olan Çankırı Tuz Mağarası, 5.000 yıllık bir geçmişiyle ziyaretçilerine kapılarını aralıyor. Çankırı il merkezinin 20 kilometre uzağında yer alan bu mağa, aynı zamanda ülkemizin en büyük kaya tuzu rezervini oluşturmaktadır. Mağaraya giriş ücreti yetişkinler için 7 TL, öğrenciler için 3 TL’dir.
 • Çankırı Ilgaz Milli Parkı: 1976 yılında milli park statüsüne kavuşan Çankırı Ilgaz Milli Parkı, Kastamonu ve Çankırı illeri sınırlarında bulunuyor. İğne yapraklı ağaçların hâkim olduğu doğal bir alanda yayılan parkın içinde; ayı, tilki, kurt ve geyik türleri bulunmaktadır. Ayrıca parkın içinde Ilgaz Kayak merkezi yer almakta olup, kış turizmi için aktif hizmet vermektedir. Milli parka giriş kişi başı 6 TL, otomobille 18 TL’dir.
 • Kırkpınar Yaylası: Ülkemizin en güzel yayları arasında açık ara farkla bulunan Kırkpınar Yaylası, gerek doğal dokusu gerekse zengin florasıyla tam anlamıyla bir tabiat şaheseri. Ilgaz’a 22, Çankırı’ya 70 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan Kırkpınar Yaylası, yazın bunaltıcı sıcağından kaçıp serinlik arayanlar için bire bir.

Çankırı’nın Meşhur Yemekleri

Çankırı’nın yöresel yemekleri nelerdir? Sizler için sıraladık:

 • Tatar Hamuru Çorbası: Bölgede oldukça fazla tüketilen, göz bebeği Tatar Hamuru Çorbası’nın içerisinde erişteden mercimeğe pek çok malzeme yer almaktadır.
 • Yaren Güveci: Güveçte pişen yemeğin tadının verdiği ayrı lezzete hepimiz az çok aşinayızdır. Kuşbaşı etlerin, domates, soğan ve patlıcanla servis edilmesiyle oluşturulan lezzet, Çankırı halkının gözdesi.
 • İnce Ekmek Muskası: Muska görünümünü andıran bu damak şöleni, özellikle hamur işlerine düşkün olanlar tarafından bolca tüketilmektedir. Küpecik peyniri ya da kıymayla iç harcı yapılan yufka, saç tavada pişirilip servis edilmektedir.

Çankırı’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Çankırı’dan yapmadan dönmemeniz gerekenler:

 • Ülkemizin en güzel milli parklarından Ilgaz Dağı Milli Parkı’nı görmeden, medeniyetler beşiği Çankırı Müzesini gezmeden, Kırkpınar Yaylasında doğayı selamlamadan dönmeyin!
  Çankırı gezinizde araç kiralamak istersenizi bir çok araç çeşidi ile çankırı oto kiralama hizmetimizle aracınızı kiralayıp eğlenceli bi gezi yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı