araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Cazibe Merkezi: Aladağ Küp Şelalesi

p Şelalesi; Adana-Aladağ ilçesinin sınırları içinde yer alan Küp köyünde bulunmaktadır. Bu şelalelere ‘Çukurova’nın gizli hazinesi’ denir. Aslında Küp Şelalesi değil de Küp Şelaleleri demek daha doğrudur. Çünkü burada birden fazla şelale yer almaktadır. Örneğin bunlardan biri Simit Şelalesi’dir.

Adana’nın sıcaklarından bunalanların serinleyip rahatlayabileceği ve muhteşem şelale manzarasıyla ruhunu dinlendireceği bu yer Adanalıların sahip olduğu bir fırsattır. Nitekim Adanalıların her yaz mevsiminde burayı hiç boş bırakmaması da, fırsatı iyi değerlendirdiklerini göstermektedir. Bu şelalelerin gözden uzakta olması, onları daha da özel kılmaktadır. Küp Şelalesi’ni ve çevresindeki diğer şelaleleri görebilmek için vadinin biraz daha derinine inmek lazımdır. Şelaleler arasında dolaşırken bazen zorlanabilirsiniz ve bazı noktalar çocuklar için güvenli değildir; bunları da aklınızda bulundurmanız gerekir.

Kendinizi buz gibi sulara bırakmak ve bir ağacın gölgesine oturup huzur içinde dinlenmek istiyorsanız Küp Şelaleleri aradığınız yerdir. Kampçılar da sıklıkla buraya uğramaktadır. Bölgeye gelirken yiyecek vb. gibi hazırlık yapmanız önerilir.

p Şelalesi Özellikleri

Zamantı Çayı’nda HES Projesi başlatılmış, suların çekilmesiyle birlikte Küp Şelaleleri oluşmuştur. Zamantı Çayı Seyhan Nehri’nin kollarından biridir ve Küp Şelaleleri de bu çayın üzerinde yer almaktadır. Bu şelaleler Adana il merkezine 130 kilometre, Aladağ ilçesine de 47 kilometre mesafededir. Deniz seviyesinden 420 m yükseklikte olan bu şelalelerin yükseklikleri 2 ile 4 metre arasında değişkenlik göstermektedir. Şelaleler, 1 kilometrelik bir kanyonda akmaktadır. Kanyonun yer aldığı saha karstik özelliktedir. Küp Şelaleleri 10 adet şelaleden meydana gelmektedir. Aladağ ilçesine 37 km uzaklıkta bulunan Küp Şelaleleri’nin etrafında ormanlar vardır. 4 mevsim farklı bir renge bürünerek her zaman ayrı bir güzelliğiyle poz veren bu ormanlar, adeta şarkı söyleyen bir koro gibi birbirine eşlik eden kuş ve su sesleri, yani kusursuz doğasıyla Küp Şelaleleri her zaman gerek yerli gerekse yabancı turistlerin ilgi odağı olmaktadır.

Şelalelerin etrafında bulunan yürüyüş alanlarında spor yapılabilir. Şelalelerin meydana getirmiş olduğu küçük göletlere girip yüzmek size keyif verecektir. Şehrin kalabalığından uzaklaşmak ve kendinizle baş başa kalmak için Küp Şelaleleri’ne uğramak harika bir fikirdir. Şelalenin yakınlarında kamp yapma imkanı da bulunmaktadır. Doğanın bir annenin şefkatli kolları gibi sizi sarıp sarmalayacağı bu alanda vakit geçirmeye ve Küp Şelalesi’ni izlemeye doyamayacaksınız. Adana doğal güzellikleri arasında yer alan p Şelalesi, ortalama 1,5 km uzunluğundaki bir kanyonda bulunmaktadır. Buraya köprüler ve merdivenler de yapılmıştır. Vadinin içinde sıra sıra dizilmiş şelaleler size kendinizi Amazon Ormanları’nda hissettirecektir.

p Şelalesi her yıl daha fazla kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Adana turizm yerleri arasında daha da ön plana çıkması için çalışmalar devam etmektedir. Küp Şelalesi yaz aylarında serinlemek için güzel bir yer olsa da burada kamp yapıyorsanız geceleri üşümemek için kalın kıyafetler alarak gelmelisiniz. Yanında kamp yaparken uçsuz bucaksız gökyüzünü doyasıya izleyebilir ve ruhunuza detoks yapabilirsiniz. Küp Şelalesi’nin kıyısında kamp yaparken dikkatli olmakta fayda vardır. Çünkü baraj kapaklarının açılmasına bağlı olarak kimi zaman su seviyesi yükselebilmektedir. Gerçi baraj kapakları açılacağı zaman siren çalınarak  bölgedeki vatandaşlar uyarılmaktadır ama olsun…

Aladağ Küp Şelalesi Giriş Ücreti

Aladağ Küp Şelalesi’ni ziyaret etmek ücretsizdir. Burası haftanın her günü, 24 saat boyunca açıktır.

Aladağ Küp Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?

Buraya özel aracınız ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Küp Şelaleleri Adana’nın Aladağ ilçesine bağlı köylerden biri olan Küp Köyde’dir. İlçe merkezi ile arasında 37 km uzaklık vardır. Küp Köyü’nün Kirazlı Mahallesi’ne gelerek bu benzersiz güzellikleri yakından izleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı