araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Coşkuyla Akıyor: Göksu Şelalesi (Yerköprü Şelalesi)

Göksu Şelalesi; Konya-Hadim İlçesi’nde yer almakta olup Yerköprü Şelalesi diye de bilinir. Konya il merkezine 110 kilometre mesafede yer alan bu şelale Göksu Nehri üzerindedir. Muhteşem doğal güzelliği ile herkeste hayranlık uyandıran bu şelale, bilhassa Haziran ayında daha da güzelleşir. Bu ayda zakkumların meydana getirdiği renk cümbüşü tek kelimeyle mükemmeldir. Buna bölgedeki ağaçlar ve çiçekler de eşlik edince şelale adeta bir doğa harikasına dönüşmektedir.

Göksu Nehri’nin Yerköprü’de bulunan bir mağaraya girip burada kaybolması, Karasu Çayı’nın da bu nehrin 25 metre üstünden akmasıyla Yerköprü Şelalesi meydana gelmiştir. Göksu Nehri’ne dökülen bu şelale benzersiz güzelliği ile coşkulu bir şekilde akmayı sürdürmektedir.

Bunu biraz daha açacak olursak şunları söyleyebiliriz:

Göksu Şelalesi eski Göksu yatağının üzerinde olup Göksu Nehri’nin üzerinde bir köprü vardır. Bu köprünün etrafı oldukça yüksektir ve ortalama 300-400 metre kayalarla çevrilidir. Buna karşın köprü kısmı bir hayli düzdür ve çeşit çeşit bitkiyle tıpkı bir bahçeyi andırır. Nehrin 30 metre üzerinde yer alan kayaların dibinden su çıkmaktadır. Şelale de bu suyun üstten dökülmesi ile meydana gelmektedir. Yani şelalenin oluşmasını sağlayan su nehirden gelmemektedir. Bilakis suyun kaynağı köprünün üzerindeki tüneldir. Bu nedenle kaynağın suyu tüm yıl boyu hiç değişmez. Köprünün üzerindeki bitki örtüsü de bu yüzden hep doğallığını korur, herhangi bir zarara uğramaz.

Şelalenin bir de küçük bir elektrik santrali vardır. Şelaleye ulaşım için farklı yollar kullanılabilir.

Göksu Şelalesi

Göksu Şelalesi Ulaşım

Göksu Şelalesi’ne nasıl gidilir? diye merak edenler için önereceğimiz birkaç yol vardır.

  1. Hadim asfalt yolu takip edilerek Konya çıkışından yaklaşık 121 km sonra yani Hadim’e 10 km kala ayrılan Aladağ Köyü yolundan ilerlenir. 29 km gidilip sağ tarafta Bademli yol ayrımı ile karşılaşılır. Bademli yoluna dönülerek 600 metre ilerlenir ve böylece Yerköprü’ye ulaşılır. Bu yoldan Konya’ya toplam uzaklık 150 km’dir.
  2. Konya – Karaman yolu takip edilerek Konya çıkışından ortalama 60 km gidilip Güneysınır İlçesi yolu ayrımından girilir. 11 km ilerlenerek Elmasın Köyü’ne ulaşılır. Güneysınır’den 21 km sonra Kayaağzı Köyü, buradan devam edilip 10 km sonra ise Habiller Köyü görülür. Habiller Köyü’ne gelindiğinde iki yol ayrımına rastlanır. Biri Karaman, diğeri de Hadim’e çıkar. İkinci yola girilir ve 14 km sonra sol taraftan Bademli Köyü ayrımına gelinir. Sola dönülür ve 600 metre sonra Yerköprü’ye varılır. Bu yol Konya’ya 116 km uzaklıktadır. Özel araçla 2,5 saat sürmektedir.
  3. Diğer bir yol ise; Karaman otogar mevkisinden önce Pınarbaşı Köyü, sonra Köyü ve daha sonra Alanözü Beldesi’ni geçip Habiller Köyü Hadim’e giden yola girmektir. Bunun ardından 14 km sonra sol taraftan Bademli Köyü ayrımına ulaşılır. Sola dönülür ve 600 metre ilerlenip Yerköprü’ye varılır. Yolu Yerköprüye mesafesi Karaman’dan 72 km’dir.

Göksu Şelalesi Konaklama

Göksu Şelalesi; ne yazık ki turistik bakımdan fazla gelişmiş bir bölge değildir. Bu yüzden şelalenin yakınlarında konaklayabileceğiniz bir yer bulunmamaktadır. Göksu Şelalesi çevresinde konaklamak istiyorsanız Hadim ilçesi sınırlarındaki otelleri tercih edebilirsiniz. Fakat konforlu, lüks bir otel tercih etmek istiyorsanız 100 km uzaklıktaki Konya il merkezine gelip burada yer alan lüks otellerden birinde kalabilirsiniz. Ayrıca burada diğer Konya güzelliklerini de keşfetme olanağı bulacaksınız.

Göksu Şelalesi Giriş Ücreti

Göksu Şelalesi’ni ziyaret ücretsizdir.

Şelale hafta içi ve hafta sonu ziyarete açık olup 07:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı