araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Dalaman Gezi Rehberi

Muğla’nın güzide şehirlerinden biri olan Dalaman; doğu, kuzey ve batı kesimleri dağlık olup güneyi ovayla çevrilidir. Muğla’nın en verimli ovası olan Dalaman ovası, ülke genelimizdeki başlıca verimli ovalardan biridir. Günümüzden 1600 yıl önce bölgeye Likyalıların egemen olduğu Dalaman, tarihsel sıralamada persler; Romalılar, Araplar, Bizanslılar ve Osmanlıların egemenliği altında hüküm sürmüştür. Köyceğiz, Ortaca ve Fethiye ilçeleri arasında yer alan bölge, 1983 yılında ilçe olmuştur.

Tlos Antik Kenti

Dalaman’da Gezilecek Tarihi Yerler

Dalaman’daki tarihi mekânlar şu şekildedir:

  • Hippokome Antik Kenti: Bir tepe üzerinden yer alan antik kente, Dalaman’a 30 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Hippokome Antik Kenti’nin isim kökeni “At Şehri” anlamına gelmektedir. Antik şehrin güneybatı kanadan 6 adet kaya mezarı yer almaktadır. Roma ve Bizans döneminden izler taşıyan antik kent, Çöğmen köyü sınırlarında yer almaktadır. Antik kente giriş için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.
  • Dalaman Tren Garı: Klasik tren garlarından farklı olarak Dalaman Tren Garı’nda tek bir tane tren dahi geçmemiştir. Abbas Hilmi Paşa’nın Mısır valisi olarak atanmasıyla başlayan yapımın temeli tamamen karışık nedeniyle atıldı. Buraya amaç bir av köşkü yapılmasıydı ancak malzeme karışıklığı sebebiyle garın temelleri İskenderiye’de değil Dalaman’da atıldı. Bu sebeple tren rayları bile bulunmamaktadır. Sıra dışı hikâyesiyle günümüzde sapa sağlam duran bu tarihi yapıyı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
  • Tlos Antik Kenti: Likyalıların en eski yerleşim yeri olarak bilinen Tlos Antik Kenti, Seydikemer’in Yaka mahallesinde konumlanmıştır. Doğayla kucaklaşan görüntüsüyle dikkat çeken antik kent, Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi’ndedir. Dini, ekonomik ve kültürel bakımdan oldukça önemli bir konumda yer alan antik kent, günümüzden 11 bin yıl öncesine uzanan bir yerleşim yeridir. Antik kent; Kanatlı At Pegasus’un yaşadığı yer olarak geçen destansı bir hikâyeye sahiptir. Antik kente giriş ücreti ise 10 TL’dir.

Dalaman’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Dalaman’daki doğa harikaları şu şekildedir:

  • Kapıkargın Kükürt Kaplıcası: Şifalı kükürt gölü olarak da bilinen kükürt havuzları Dalaman’ın Kapukargın mahallesinde yer almaktadır. 42 dönümlük bir arazi üzerinde temellendirilmiş bir arazide yer alan havuzların çevresi piknik ve mesire alanı olarak oldukça uygundur. İçinde 17 farklı mineralle şifa kaynağı olan kaplıcalar başta cilt hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.
  • Kocagöl: Dalaman ilçe merkezine 8 kilometre uzaklıkta yer alan bu göl tamamen doğal bir oluşum olup oldukça nezih bir alanda ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Yöre halkı arasında Alagöl olarak da isimlendirilen göl, acı su göllerinden biridir. Sessizliğin huzurunda özellikle kamp ve piknik alanı olarak benimsenen göl çevresiyle muazzam bir tabiat eseri olan bu park Dalaman’ın incilerinden biridir.
  • Akkaya Garden: Dalaman ilçe merkezine 12 kilometre uzaklıkta yer alan bu doğal oluşum ayrıca Dalaman Havalimanı’na da ortalama 20 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Şehir gürültüsünden bunalanlar için doğanın sessizliğini huzurlarınıza seren b ülkemizin gizli kalmış cennetlerinden biridir. Vadi içerisinde restoran, botanik bahçe ve tesisler yer almaktadır. 

Dalaman’ın Meşhur Yemekleri

Dalaman’ın yöresel yemekleri nelerdir? Sizler için sıraladık:

  • Deniz Börülcesi: Ege mutfağının vazgeçilmez lezzeti Deniz Börülcesi, oldukça pratik bir tarifle sofralarımızı donatmaktadır.
  • Mavri Kefali: Ege’de sıklıkla rastlanan kefal balığı halk arasında da sıkça tercih edilmektedir. Izgara ya da buğulama teknikliğiyle pişen kefalin lezzeti yerinde bir başka.
  • Mavi Yengeç: Deniz ürünlerinin ağırlıklı olduğu bölgede bu lezzet özellikle restoranların vazgeçilmezidir. Az ateşte pişirilen bu lezzet, ismini makas ve yürüme ayaklarındaki bölümün koyu renkte olmasından dolayı bu adı almıştır.

Dalaman’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Dalaman’dan yapmadan dönmemeniz gerekenler şu şekildedir:

  • Dalaman çayı üzerinde rafting yapmadan, meşhur antik kentlerinden Hippokome ve Tlos antik kentine uğramadan, Dalaman Tren Garı önünde bir hatıra fotoğrafı çekilmeden, Kapıkargın kükürt kaplıcasının şifalı sularında yıkanmadan ve yörenin ünlü mavi yengecinin yemeden dönmeyin!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı