araç kiralama
FAYDALI BİLGİLER

Dalaman Havalimanı

Dalaman Havalimanı

Muğla ve çevresine hizmet veren kaç tane havalimanı var? Her halde bir tane diye düşünebilirsiniz. Ama yanılırsınız çünkü 2 tane. Biri Milas-Bodrum Havalimanı, diğeri Dalaman Havalimanı’dır. Dalaman Havalimanı ne zaman yapıldı? Deyip iki tane havalimanı olmasının şaşkınlığını ifade edenler olabilir. Kuruluşu çok eskilere dayanan havalimanının yolcu seferlerine başlaması 1981 yılına denk gelmektedir.  Aslında iki tane olması çok normal. Çünkü bu bölge yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla ziyaret ettikleri yerlerdir. 

Marmaris’in Fethiye’sine kadar birçok turistik alana havayoluyla ulaşım sağlamak için iki tanesi ancak yeterli oluyor. Dalaman Havalimanı gelen uçuş seferlerine bakıldığında dünyanın çeşitli noktalarından olduğu görülür. Bakü’den Amsterdam’a kadar çok geniş yolcu yelpazesi vardır. Dalaman Havalimanı, mavi turların düzenlendiği, doğal güzellikleriyle kendine hayran bırakan, her bir köşesi görülmeye değer kent ve çevresine kolay ulaşım içi sunulan çok güzel bir fırsattır. 

Ülkemize gelen yabancı turistler ekonomimiz için de çok değerli bir kaynaktır. Muğla gibi bir yere ulaşımın zor olması kaynağın kesilmesine neden olmaz mı? Kesinlikle olur. Yerli ve yabancı turistin ayağını kesmemesi ve ulaşımı kolaylaştırmak için her geçen gün Dalaman Havalimanı dış hatlar iniş ve iç hatlar iniş seferleri artırılmaya çalışılmaktadır. 

dalaman-havalimani

Dalaman Havalimanı Kuruluş Tarihi

Dalaman’a uçmayı planlıyorsanız öncelikle havalimanının kuruluşu hakkında kısa bir bilgilendirmeye ne dersiniz? Cevabınız evetse buyurun. Dalaman Havalimanı tarihçesi 1976 yılına dayanmaktadır. Yapımına 1976 yılında başlanmış. 1981 yılında tamamlanarak halkın kullanımına sunulmuştur. 1989’a kadar meydan statüsünde kalmış sonrasında havalimanı olmuş. Dalaman Havalimanı’nın işletmesini 2014 yılında YDA şirketi en fazla teklifi vererek almıştır. 

Dalaman Havalimanı Uçuş Bilgileri

Muğla, Fethiye, Marmaris harika yerler ama tatilimiz kısa nasıl gidelim? Diyenlerdenseniz Dalaman Havalimanı’nı kullanmanızı tavsiye ederiz. Dalaman Havalimanı uçuş bilgileri ilk aşamada ülkemizin İstanbul Anadolu ve Avrupa yakasında yaşayanları mutlu edecek şekildedir. İstanbul Sabiha Gökçen ve Atatürk havalimanlarından düzenli uçuşlar yapılmakta. Ankara’dan ise sezonluk. Ama size güzel bir haber; Sabiha Gökçen ve Atatürk aktarmalı uçuşların merkezi. Yani siz Trabzon’dan direk Dalaman Havalimanı’na uçamasanız da Sabiha Gökçen veya Atatürk havalimanı aktarmalı olarak geçebilirsiniz. Aktarmalı olsa daha karayolundan daha kısa sürede ve daha az yorularak Muğla’ya ulaşırsınız.

Yurt dışından gelecek olan yabancı turistler için ciddi sayıda sezonluk ve charter uçuşlar bulunmakta. Tarifeli düzenli sefer yok mu? Diye merak ederseniz var tabi ki. Londra Gatwick Havalimanı’na Thomas Cook Airlines şirketi düzenli seferler düzenlemektedir. 

Havalimanında uçuşları takip etmek için ekranlar bulunmakta. Farklı noktalara yerleştirilmiş olan ekranlardan uçuş bilgileri takip edilebilir. Uçağınızın rötar yapıp yapmayacağını mı öğrenmek istiyorsunuz? Kimseyle muhatap olmanıza gerek yok. Uçuş bilgi monitörlerini veya ekranlarını takip etmeniz yeter. Kapı numarasından tahmini hareket saatine kadar her şey monitörde yazmaktadır. 

dalaman-havalimanı adres

Dalaman Havalimanı Adresi Bilgisi

Ekincik Koyu, Sarsıla Koyu, Gökgemile Koyu sizleri beklemekte. Nerede mi? Muğla’da. Muğla’da bulunan Dalaman Havalimanı’nı kullanarak ulaşım sağlayıp cennetten bir köşe bu koylarda tatilinizi geçirebilirsiniz. Muğla ve çevresini gezmek istiyorsanız havalimanından araç kiralamanızı tavsiye ederim. Gezerek geleceğinizden dönüş yolunda Dalaman Havalimanı adres bilgilerine ihtiyacınız olabilir. 

Dalaman Havalimanı adres: Ege Mahallesi 48770 Dalaman / MUĞLA

Telefon numarası: 0 252 281 13 48

Faks numarası: 0 252 281 13 33

Mail adresi: infodalaman@dhmi.gov.tr

dalaman-havalimani-bilgi

Dalaman Havalimanı Ulaşım Olanakları

Uçakla gideyim de sonrasındaki ulaşım nasıl olacak? diye soranların sayısı oldukça fazladır. Dalaman Havalimanı ulaşım seçenekleri hakkında size kısaca bilgiler vereceğim. Verdiğim bilgileri dikkate alırsanız hiçbir sıkıntı yaşamadan istediğiniz yere kolayca gidersiniz. Birinci seçeneğiniz Muğla Belediyesinin MUTTAŞ otobüsleridir. MUTTAŞ otobüsleri her gün Fethiye ve Marmaris’e sefer düzenlemekte. Yaz aylarında ise Köyçeğiz, Ortaca ve Datça’ya da seferler konulmakta. Gidiş ve dönüş yolculuk fiyatları ekonomiktir. Gidilecek bölgenin yakınlığına uzaklığına göre değişmekte.

İkinci seçeneğiniz HAVAŞ servisleri. Fethiye ve Marmaris’e seferler düzenlemekte. Servisler Fethiye Otogar, Göcek, Marmaris Gökova, Ortaca ve Köyceğiz’deki duraklarda yolcu indirmekte ve almaktadır. 

Üçüncü seçenek dolmuşlardır. Özellikle Dalaman merkez ve otogara gitmek isteyenler için dolmuşlar güzel bir seçenektir. Havalimanından kalkan dolmuşlar merkezdeki belediye binasının önünden geçerek otogara geçmektedir. Uygun fiyatlı olmasından dolayı sıklıkla tercih edilmektedir. 

Dördüncü seçeneğiniz ticari taksilerdir. Her gün her saat çalışıyor olmasından dolayı çok büyük bir fırsattır. Fakat biraz pahalıdır. Dalaman merkez veya otogara gitmek için kullanılabilir. Fakat turistik merkezler için biraz yüksek bir maliyet çıkaracaktır. Bazı turistik merkezlerin mesafesini vereyim de siz az çok tahminde bulunun. Marmaris 91 km, Fethiye 45 km, Akyaka 67 km, Ölüdeniz 56 km ve Gökova 63 km’dir.

Beşinci seçenek araba kiralamaktır. Şayet gezmeye geldiyseniz ve birçok yeri görmek istiyorsanız en doğru tercih araba kiralamaktır. İstediğiniz gibi hareket edebilme şansı verir. Otobüse, dolmuşa yetişeceğim diye görülmesi gereken yerleri görmekten mahrum kalmazsınız. 

En son seçenek transfer şirketleridir. Trafiğin zahmetini çekmek istemeyenler şoförlü araçları kiralayabilir. Özellikle kalabalık gruplar için transfer şirketlerinden hizmet almaları çok daha mantıklı olacak. 

dalaman-havalimani-bilgiler

Dalaman Havalimanı Yolcu Hizmetleri

Dalaman Havalimanı yolcu hizmetleri nelerdir? Bu sorunun cevabı havalimanından beklemek zorunda ola bütün yolcuları yakından alakadar etmektedir. Dalaman Havalimanı yerli ve yabancı turistleri ağırladığından yolcu hizmetlerine önem vermiştir. Öncelikle geliş ve gidiş salonlarında yolcuların sorularına cevap vermek için danışmalar bulunmakta. Yolcular her türlü sorularını danışmaya sorarak bilgi alabilir. Engelli yolcuların kolayca erişimine göre dizayn edildiğinden engelliler de danışmayı rahatlıkla kullanabilir.

Havalimanında anonslar gelen yolcuların dilleri dikkate alınarak farklı dillerde yapılmakta. İç hatlar ve dış hatlar terminallerinde benzer hizmetler verilmektedir. VIP salonu, restoranlar, kafeler, ATM’ler, gazete satış büfeleri, sağlık hizmetleri, ibadethane ve özellikle merak edenler için söylüyorum Duty Free bulunmaktadır. Havalimanında Duty free varsa birçok kişiyi oyalamaya yetmektedir. 

Dünya markalarının çeşitli ürünlerini gümrük vergisi olmadan alabilmeye imkan tanıdığından Duty Free mağazalarında zamanın nasıl geçtiğini anlamayabilirsiniz. Dalaman Havalimanı araç kiralama ofisleri de misafirlere hizmet vermektedir. 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı