araç kiralama
FAYDALI BİLGİLER

Denizli Çardak Havalimanı

Denizli Çardak Havalimanı

Ege Bölgesi’ne gitmeyi mü düşüyorsunuz? Denizli Çardak Havalimanı Ege Bölgesi’ne hizmet götüren bir havalimanıdır. Birçok kişi havalimanına hangi illerden uçuş var? Denizli Çardak Havalimanı nerelere uçuş var? Havalimanına indikten sonra gideceğim yere nasıl gidebilirim? Havalimanı ne zaman kuruldu? İsmi neden Çardak Havalimanı? İletişim bilgileri neler? Yolcu hizmetleri nasıl? Gibi birçok sorunun cevabını merak etmektedir. Denizli ilinin Çardak ilçesinde yer almasından dolayı adı Çardak Havalimanı olan havaalanıyla alakalı merak ettiğiniz bütün sorulara yazımızda cevap bulabileceksiniz. 16.890 metrekarelik alana kurulmuş olan alan ilçe merkezine yakın bir konumda bulunduğu için ulaşımı çok kolaydır. Askeri ve sivil uçuşlara açık olan Denizli Çardak Havalimanı uçuşları ve diğer mevzulara dair bütün sorularınızın cevabını almaya hazır mısınız? İşte bütün detaylar…

denizli havalimanı

Denizli Çardak Havalimanı Kuruluş Tarihi

1991 yılında Askeri Meydanların Sivil Havacılık Hizmetleri İçin Kullanılması İle İlgili Protokol ile açılmıştır. Bir müddet ilk yapıldığı haliyle sivil ve askeri uçuşlar için kullanılmıştır. Fakat zamanla artan yolcu talepleriyle birlikte talebin karşılanmadığı gözlenmiştir. Talebi karşılayabilmesi için havalimanını genişletilmesi elzem olunca çalışmalara başlanmıştır. Büyütme ve revize çalışmaları 1998 yılında başlamıştır. Ön hazırlıkların uzun sürmesinden dolayı tam anlamıyla çalışmalar 2008 yılında yapılmaya başladı. Çalışmalardan önce havalimanında sadece iç hatlar terminali varken çalışmalarla birlikte dış hatların açılması da planlanmıştı. Terminalin toplam kullanılan alanı artırılmış ve çalışmalar 2008 yılında tamamlanmıştır.

denizli-havalimani-adres

Denizli Çardak Havalimanı Uçuş Bilgileri

Karayoluyla yolculuk yapmak bazen çok zahmetli olabiliyor. Yoruldukça yollar uzar, bitmek bilmez. Aile ziyareti, eğitim, gezi gibi nedenlerle Denizli’ye gitmeyi düşünüyorsanız size tavsiyemiz hava yollarını kullanmanız. Denizli Çardak havalimanı nerelere uçuş var sorusu hemen akıllara gelebilir. İstanbul’dan Türk Hava Yolları günde 3 direkt sefer düzenlemekte. İstanbul’dan gelecekseniz veya İstanbul’a gidecekseniz hiç merak etmeyin gündeki 3 seferden birinde mutlaka yer bulursunuz. Çünkü THY’nin yanında Pegasus ve AnadoluJet firmalarının da günde birer kez direkt İstanbul’a seferleri bulunmakta.

Türk Hava Yolları, İstanbul Havalimanı’na direkt uçarken Pegasus ve AnadoluJet İstanbul Sabiha Gökçen’e uçmaktadır. Ankara, İzmir ve Adana gibi büyük kentlere uçuş var mı diye merak edebilirsiniz. Denizli Çardak Havalimanı nerelere gidilir konusunda alınan bilgilere bakıldığında yurt içinde sadece İstanbul’a direkt seferlerin olduğu görülmekte. Yani Ankara, Adana, İzmir, Erzurum, Trabzon gibi kentler başta olmak üzere yurt içindeki diğer havalimanlarına ancak İstanbul üzerinden aktarma ile geçebilirsiniz. İstanbul’un havalimanları en işlek ve ülkemizin her köşesine uçuşun olduğu yerler olması dolayısıyla aktarmalı uçak bulmanız hiç sorun olmayacaktır.

Yurt dışından sadece Almanya’nın Münih kentine direk uçuş yapılmaktadır. Haftanın belirli günlerinde karşılıklı sefer düzenlenmekte. Çardak Havalimanı’ndan günlük ortalama 6 sefer düzenlenmektedir. Bu seferler İstanbul ve Münih içindir.

denizli havalimanı bilgi

Denizli Çardak Havalimanı Adresi Bilgisi

İnsan ilk defa gideceği yerin nerde olduğunu bilmek ister. İlk defa gitmese dahi bazı insanlar tedbiri elden bırakmayarak her türlü iletişim bilgilerini not ederek yanlarında bulundururlar. Aslında telefonun çekmeyeceği, internetin yavaşlayabileceği hesaba katıldığında not almak oldukça mantıklı. O zaman şimdi size Denizli Çardak Havalimanı adresi, telefon numarası, faks numarası ve mail adresini vereceğim. Kalem ve kağıdı çıkarıp not alabilirsiniz. Adres bilgisi; Cumhuriyet Mahallesi Sivil Yeni Havaalanı Küme Evler Sokak No:1 Posta Kodu: 20350 Çardak / DENİZLİ. Denizli Çardak Havalimanı telefon numarası: 0 258 846 11 40 Mesai saatleri içinde geçerli olan faks numarası; 0 258 846 11 49. Mesai saatlerinde geçerli olan faks numarası; 0 258 846 11 50’dir. Elektronik posta adresi: infocardak @dhmi.gov.tr.

denizli-havalimani-bilgileri

Denizli Çardak Havalimanı Ulaşım Olanakları

İl merkezine 63 km, Çardak ilçesi merkezine 5 km uzaklıktaki Denizli Çardak Havalimanı ulaşım sistemi o kadar güzel planlanmış ki size sadece kendi bütçenize ve durumunuza göre seçim yapmak düşmekte. Şunu kabul etmeliyiz ki havalimanı Denizli merkeze çok uzak. 50 dakika gibi bir zamanda İstanbul’dan havalimanına gelen yolcuların Denizli merkeze gitmesi yaklaşık olarak bir 50 dakika sürmektedir. Ama Çardak ilçesine gidecekseniz çok basit. Atlayın bir taksiye birkaç dakikada ilçe merkezindesiniz.

Yurt içi ve yurt dışı uçuşların yapıldığı havalimanında otopark, taksi, otobüs, servis ve araba kiralama gibi seçenekler sizlerin ulaşımını sağlamak için hazırlanmıştır. Özel aracıyla gelenler, yolcusunu karşılayacak olanlar otoparkı kullanabilir. Özel araçla havalimanından Denizli merkez ortalama 45 dakika kadar sürmektedir.

Özel araçla ulaşım imkanınız yoksa o zaman diğer seçenekleri kullanmalısınız. Uçakların iniş saatlerine göre ayarlanmış seferleriyle belediye otobüsleri en ekonomik ulaşım vasıtasıdır. Uygun fiyatla yolculuk yapmanızı sağlayacak olan otobüsler duraklarda dur kalk yapıp yolcu indirip bindirdiğinden dolayı özel araca, taksiye göre biraz daha geç varacaktır.

Ticari taksiler belediye otobüslerine nazaran daha pahalı fakat daha konforludur. Otobüste olduğu gibi saatinin gelmesini beklemek zorunda değilsiniz. Havalimanı terminali çıkışında bulunan Pamukkale Taksi’nin araçları 7/24 hizmet vermektedir. Otobüsten çok daha kısa sürede ulaşım sağlar.

Kullanabileceğiniz bir diğer seçenek de Denizli Çardak Havalimanı servis hizmetleridir. Şehir ve ilçe merkezine Türk Hava Yolları’nın kendi yolcularına özel olarak tahsis ettiği servisi kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Belediye otobüslerine göre THY servisler biraz daha yüksek fiyatlıdır.

Havalimanında Baytur, Avis, Eurocar, Varlık ve Budget firmalarına ait ofisler bulunmakta. Ofislerden kiralayacağınız araçla başta Denizli olmak üzere Ege Bölgesi’nin altını üstüne getirebilirsiniz. Sadece ilçe merkezine veya Çardak’a ulaşım için araç kiralamak çok mantıklı değildir. Ama gezmeyi düşünüyorsanız, bir aracı dolduracak kadar kalabalıksanız veya işleriniz çok yoğun ve hızlıca hareket etmeniz gerekiyorsa kesinlikle araç kiralayın.

denizli-havalimani-iletisim

Denizli Çardak Havalimanı Yolcu Hizmetleri

Bir havalimanıyla alakalı en çok merak edilen konular arasında yolcu hizmetleri bulunur. Uçak bileti ve diğer işlemler için havalimanına erken gitmek gerekir. Erken gidince oyalanacak, yemek yiyecek daha doğrusu uçak saatini beklerken zaman geçirecek hizmetlere ihtiyaç duyulur. Tabi WC gibi temel ihtiyaçların da giderilmesi gerekir. İç hatlar terminalinde giden ve gelen yolcuların kullanabileceği bagaj konveyörü ikişer tanedir. Aynı şekilde dış hatların yolcularının da kullanabileceği bagaj konveyörü ikişer tanedir.

VIP müşterilerin kullanabileceği özel araç filosu da havalimanında hazır bulunmaktadır. Özel şoför tercihinde bulunan VIP müşteriler araç filosundan yararlanabilir. Havalimanı çok büyük olmadığından dolayı işlemler diğer büyük havalimanlarında daha hızlı ilerlemektedir. Büyük havalimanlarındaki karışıklık asla yoktur. Ondan olayı nasıl olacak, ne yapacağım diye kaygı duymanıza hiç gerek yok. Havalimanı yetkileri zaten her konuda size yardım etmeye hazırlar.

Denizli Çardak Havalimanı’nda cafe ve restoranlar bulunmaktadır. Uçağa binmeden karnınızı doyurabilir veya karnınız doyurduktan sonra gezinize başlayabilirsiniz. Kafe ve restoranların yanı sıra bir de büfe bulunmakta. Su, bisküvi, gazete gibi küçük ihtiyaçlarınızı büfeden karşılayabilirsiniz.

Merak edilen konulardan biri de lounge hizmetinin olup olmadığıdır. Havalimanında VIP salonu var fakat lounge hizmeti verilmemektedir. Önümüzdeki süreçte lounge hizmetlerinin verilip verilmeyeceğine dair net bir bilgi bulunmamakta.

Havalimanında hediyelik alabileceğiniz yerel satış mağazaları bulunmaktadır. Ama bazı yolcular ısrarla duty free hizmetini sormaktadır. Maalesef ki alanda duty free hizmeti verilmemektedir. Alanda araç kiralama ofisleri bulunmaktadır. Denizli Havalimanı araç kiralama hizmetlerini kullanarak ulaşımınızı ve gezinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı