araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Denizli Gezi Rehberi

Ülkemizin en büyük 15. Kent merkezi olan Denizli, tabiat ananın ülkemize bahşettiği güzelliklerden adeta nadide bir tabi eser. Sanayi ve ticaret merkezi olan Denizli, hem bir turizm hem de bir sanayi şehridir. Kent M. Ö. 261 – 245 yılları arasında, Suriye Kralı ikinci Antiokhos tarafından kurulmuştur. Türklerin bölgede görülmesi ise 1070 yıllarına kadar uzanmaktadır. Tengiz kelimesi eski Türkçede deniz anlamına gelmektedir. Dolayısıyla Denizli ismi, eski Türkçedeki “Tengüzlü (Tonguzlu)” sözcüğünden gelmektedir. Eskihisar Köyü dolaylarında kurulan bu yerleşke 1923 yılında il statüsüne kavuşmuştur.

Denizli’nin eşsiz güzelliklerini keşfederken kiralama taleplerinizde en iyi fiyatlara denizli araç kiralama hizmetimizden faydalanarak ulaşabilirsiniz.

Denizli’de Gezilecek Tarihi Yerler

Denizli’deki tarihi mekânlar şu şekildedir:

 • Hierapolis Antik Kenti: Pamukkale Travertenlerinin hemen arka yamacında yer alan bu antik kent, Pergamon Krallığı tarafından inşa edilmiştir. Rivayetlere göre kent adını Amazonların Kraliçesi sayılan Hiera’dan almaktadır. Neron döneminde gerçekleşen depreme kadar kendini korumayı başaran antik kent depremle birlikte büyük hasar alarak tekrar restore edilmek zorunda kalmıştır. Tüm bu artçı depremlerle zamanla Helenistik özelliğini kaybederek tipik Roma mimarisine bürünmüştür. İçerisinde 50 oturma sırasının bulunduğu antik bir tiyatro, Kleopatra Havuzu, Apollon Tapınağı, hamam ve kiliselerin yer aldığı antik kente giriş ücreti 80 TL’dir. Ancak Müzekart sahipleri giriş için ekstra ücret ödememektedir.
 • Laodikya Antik Kenti: Şehrin 6 kilometre kuzeyinde yer alan Laodikya Antik Kenti, M.Ö 261-263 tarihleri arasında II. Antiokhos tarafından karısı Laodike adına yaptırılmıştır. Lykos ırmağının güney cephesinde yer alan kentin içinde; büyük ve küçük tiyatro, Stadyum ve Gimnazyum, meclis binası, Roma dönemi yapısı olan anıtsal bir çeşme, hamam ve tapınak bulunmaktadır. Şehircilik anlayışıyla tamamen Roma tarzında inşa edilmiş bu kente giriş 25 TL’dır.
 • Akhan Kervansarayı: Anadolu Selçuklu Devleti’nin batıda son yaptırdığı kervansaraylarından biri olan Akhan Kervansarayı, ismini ön ve sol cephelerinde yer alan beyaz mermerlerden almıştır. Simetrik bir planda yapılmamış olan bu kervansaray, açık ve kapalı bölümlerden oluşmaktadır. Bir zamanlar İpek Yolunun üzerinde olan bu kervansaray batı yolundaki son kervansaray olarak büyük bir öneme sahipti. Otantikliği ve minimal tarzdaki yapısıyla günümüzde kervanın içerisinde restoran tarzı çeşitli işletmeler de yer almaktadır. Kervansaraya giriş ise ücretsizdir.

Denizli’de Gezilecek Doğal Güzellikler

Denizli’deki doğa harikaları şu şekildedir:

 • Pamukkale Travertenleri: Pamukkale Travertenleri için bir tanım yapmak gerekseydi bu şüphesiz ki doğanın muhteşem tasarımı olurdu. 400 bin yol öncesinin ardarda gelen depremleriyle Büyük Menderes Havzasında oluşan bu muazzam tabi güzellik günümüzde yerli ve yabancı pek çok turistin göz bebeğidir. Yaklaşık 1000 yıldır kaplıca olarak kullanılan travertenler bünyesinde yüksek miktarda kalsiyum hidro karbonat bulundurmaktadır. Suyun havada yer alan oksijen ve karbondioksit temasıyla bu kalsiyum karbonat çökerek günümüzdeki bul güzelliği oluşturmuştur. Dünyada hem doğal hem kültürel özellikleriyle UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiş bu travertenlerin solunum, sindirim ve deri hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Travertenlere giriş için Müze Kart kullanabilirsiniz. Müze Kart’ı olmayanlar için ise ücret kişi başı 80 TL’dir.
 • Kleopatra Havuzu (Antik Havuz): M. Ö. 2.yüzyılda, Hierapolis antik kentinde meydana gelen bir depremin yarattığı çukura sütunların devrilerek ve zamanla su debisinin artmasıyla bu doğal oluşumlu havuz meydana gelmiştir. Yıl boyunca ideal sıcaklık aralığında seyreden havuzu, Kleopatra’nın güzelleşmek amacıyla ziyaret ettiği rivayet edilir. Bu sebeple havuza Kleopatra Havuzu da denmektedir. UNESCO koruması altında yer alan havuza giriş Müze Kart’la mümkün olsa da maalesef ki havuzdan yararlanmak için belli bir miktar ödemelisiniz. Havuz 0 – 6 yaş arasına ücretsiz, 7 – 12 yaş arasına 13 TL, yetişkinler için ise 32 TL’dir.
 • Keloğlan Mağarası: Acıpayam İlçesi’nin 18 doğusunda yer alan bu mağara içerisinde çok miktarda sarkıt ve sütun bulunmaktadır. Efsaneye göre bir gün yağmura yakalanan bir çoban bu mağaraya girer ancak mağaranın derinliklerine ilerleyerek çıkışı kaybeder. Bir süre sonra köylüler çobanı bulduklarında kel çobanın saçları sırma gibi uzamıştır. Bu efsaneye göre de mağaranın ismi buradan gelmektedir. Mağaranın içerisi son derece nemli ve sıcak olmasından ötürü astım ve bronşit hastalarının tedavisi için olumlu bir yapıda olduğu düşünülür. Keloğlan Mağarası’na giriş ücreti ise yalnızca 5 TL’dir.

Denizli’nin Meşhur Yemekleri

Denizli’nin yöresel yemekleri nelerdir? Sizler için sıraladık:

 • Yen Böreği: Kıyma, pul biber, kimyon, soğan ve karabiber harcının, mısır unuyla mayalanarak içine katılmasıyla oluşturulan Yen Böreği Denizli’nin en önemli yöresel tatlarının başında geliyor.
 • Kuyu Kebabı: Yaklaşık 1,5 metre derinliğindeki kuyuda yapılan Denizli’nin yöresel kebabının tadı oldukça lezzetli. Kuyunun üzerinde kuzuları asmak için demir bir çubuk yer almaktadır. Kuyunun kerameti midir bilinmez, kuyu kebabı bilindik kebaplardan çok daha leziz bir tada sahiptir.
 • Börülce Böreği: Denizli’nin geleneksel mutfaklarından bir diğeri olan Börülce Böreği, kentte oldukça fazla tüketilen yemeklerden biridir. Kuru yufkaların ufalanıp sıvı yağ ile kızartılması ve bu kızartılan yufkaların içine haşlanmış börülcelerin eklenmesiyle oluşturulan bu enfes tadı mutlaka denemelisiniz.
  Denizli turunuzda havalimanında kiralama yapmak isterseniz denizli havalimanı araç kiralama hizmetimizden yararlanarak hizmet alabilirsiniz ve denizli’nin eşsiz güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

Denizli’ye Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Denizli’de yapmadan dönmemeniz gerekenler şu şekildedir:

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Pamukkale Travertenleri ziyaret etmeden gitmek Denizli’ye şöyle bir uğramakla eş değerdir. Denizli’nin meşhur Kuyu Kebabı, Keşkek, Çaput Aşı Ve Börülce Böreğini yemeden dönmek büyük hüsran olur. Tekstil ve konfeksiyonun yapı taşı olan Denizli’de birinci kalite, el dokumasından üretilen kilim ve havluları eş ve dostlarınıza alabilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı