araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Diyarbakır Gezi Rehberi

Yaz aylarında yaşanılan mevsim normalleri üstü sıcaklıkların getirisi düz damlı evler Diyarbakır silüetinin farklılaşmasını sağlayan başlıca etmenlerden biridir. Gece, Diyarbakır evlerinin düz damlarında yatarak yıldızları izlemek de bir başka oluyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Diyarbakır denilince akla düz damlı evlerin yanı sıra leziz mutfağı ve şehrin birbirinden güzel mekanları, gezilecek yerleri de geliyor. Biz de hepsini keşfe çıkıp sizler için derledik.

Diyarbakır eşsiz yemekleri ve surları keşfetmeye var mısınız o zaman diyarbakır havalimanı araç kiralama hizmetimizden faydalanarak en uygun fiyatlara keşfedebilirsiniz.

Diyarbakır’da Gezilecek Tarihi Yerler

Diyarbakır’daki tarihi mekanlar şu şekilde sıralanır:

Meryem Ana Kilisesi: III. YY’dan kalma Kilise Diyarbakır Sur ilçesinde bulunmaktadır. Kilise faal durumdadır ve Ortodoks Süryanilerine aittir. Kilisenin mimari yapısı göz kamaştırırken atmosferi de ziyaretçilerini oldukça etkiler.

Diyarbakır Kalesi

Diyarbakır Kalesi: Diyarbakır’ın simgelerinden biri olan Kale de Sur ilçesinde bulunur. İki bölümden oluşan Kale, İç ve Dış kale olmak üzere ayrılır. Çin Seddi sonrası Dünya’daki en uzun savunma duvarıdır. UNESCO tarafından Dünya mirası olarak kabul edilen Diyarbakır Kale, yaklaşık 9000 yıllık surlardan oluşur.

Ulu Camii: İslam ordularının MS 639 yılında Diyarbakır’ı ele geçirmesi sonucu kilisenin camiye çevrilmesi sonucu ortaya çıkan Ulu Camii, Anadolu’daki en eski camilerden biri ünvanını taşımaktadır. İçerisinde 800 yıllık olduğu kabul edilen bir güneş saati bulunmakta ve saati sibernetiğin kurucusu kabul edilen El-Cezeri yapmıştır. Cami duvarlarında birçok uygarlığın farklı kitabeleri mevcuttur.

Diyarbakır’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Diyarbakır’daki doğa harikaları şu şekilde sıralanır:

Malabadi Köprüsü: Artuk Beyliği’nden günümüze kadar gelen köprü 40 metrelik ana kemeriyle dünyanın en geniş taş köprüsüdür. Köprünün iki yanında da kervanlar için odalar mevcuttur. Köprü doğal güzelliğiyle gelmiş geçmiş birçok önemli ismin dikkatini çekmiştir. Evliya Çelebi köprünün mühendisliği karşısında övgülerini saklamamıştır.

Malabadi Köprüsü

Hevsel Bahçeleri: Hevsel Bahçeleri yaklaşık 8 bine yakın bir zamandır var olmasıyla kültürel ve tarihi açıdan fazlasıyla değerlidir. Halkın kullanımına açık olan sivil bir bahçedir. Ziyaretleriniz sırasında Hevsel Bahçelerine hayranlığınız karşısında diliniz tutulabilir.

Diyarbakır’ın Meşhur Yemekleri

Diyarbakır’ın yöresel yemekleri şu şekilde sıralanır:

Ayvalı Kavurma: Ayva ile etin bir araya geldiği bu alışık olmadığınız tad baharatlarla da harmanlanarak unutulmaz bir yemek olmayı başarıyor.

Mumbar Dolması: Diyarbakır denilince akla gelen lezzetlerden biri de elbette Mumbar Dolması oluyor. Herkesin damak zevkine hitap etmese de sevenlerinin de fazlaca olduğu dolma kuzu bağırsağı ve kuzu işkembesinden yapılmaktadır.

Cartlak Kebabı: Ciğer kebabı olan cartlak, kuzu ciğeri, kuzu böbreği, dalak ve gömlek yağının bir araya gelmesiyle oluşuyor. Diyarbakır’da çokça tüketilen bu kebap türü fazlasıyla lezzetli.

Burma Kadayıf: Bol bol şerbet, fıstıktan oluşan ve burma şekline getirilerek yapılan kadayıf Diyarbakır’ın favori tatlılarından biridir. Diyarbakır tatlı mutfağından bir şey seçme hakkımız olsaydı biz burma kadayıf derdik emin olun.

Diyarbakır’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Diyarbakır’da yapmadan dönmemeniz gerekenler şu şekilde sıralanır:

Sülüklü Han’da kahve içmek. Sülüklü Han, ismini içeride bulunan kuyudan sülük çıkartan hekimlerden alır. 1683 yılında yaptırılan Han, kahvesiyle, şaraplarıyla ve kahvaltısıyla fazlaca ziyaretçi çekmektedir. Diyarbakır’a gidecek olanların Sülüklü Han’ı ziyaret etmeden dönmemesi gerektiğine inanılır.

Diyarbakır Surlarını ziyaret etmek. Diyarbakırın en en en meşhur yapılarıdır. Diyarbakır halkı bu yapıları “beden” diye adlandırmaktadırlar. Her yıl fazlasıyla yerli ve yabancı turist çeken Diyarbakır surları görsel güzelliğinin yanında tarihi önemiyle kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir.

Sipahiler Çarşı’sında alışveriş yapmak. Diyarbakır’ın rengarenk çarşısı Sipahiler şehrin favori mekanlarından biridir. Diyarbakır’a gitmişken biraz da alışveriş yapmak isteyenlerdenseniz Sipahiler Çarşısı tam size göre.

Diyarbakır’da ki bütün araç kiralama firmalarını kıyaslayarak en uygun fiyatlara aracınızı bulabilirsiniz. Diyarbakır havalimanı oto kiralama firmalarını kıyaslayarak kaarlı çıkın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı