araç kiralama
FAYDALI BİLGİLER

Diyarbakır Havalimanı

Diyarbakır Havalimanı   

Diyarbakır’daki havalimanının adı ne? Bu soruyu soranlarla karşılaşabilirsiniz. Diyarbakır Havalimanı ismi bir ara çok konuşulmuştu. Halktan Selahaddin Eyyübi olsun diye öneriler gelirken bir ara Diyarbakırlı şair Sezai Kararkoç’un adının verileceği söylenmişti. Şimdilerde havaalanı Diyarbakır Havalimanı olarak geçmekte ve bilinmektedir. 

Bir başka merak edilen soru ise Diyarbakır Havalimanı ne zaman açıldı? Sorusudur. Açıklanması gereken bu sorunun cevabı ise 1952 yılıdır. Karışıklığa neden olan veya insanların merak ettiği konu ise 2016 yılında yapılan açılıştır. 2016 yılında yeni terminal binasının açılışıdır. Diyarbakır, Mezopotamya ve Anadolu medeniyetlerinin geçidi bir kentimiz. O kadar zengin tarihi dokuya sahip ki hiç ziyaret etmediyseniz kesinlikle eksik kalmışsınız demektir. İpek Yolu üzerindeki bulunan Diyarbakır’ı mutlaka görmelisiniz.

Tarihi, medeniyeti, kültürü ile ciddi anlamda etkileyici bu kenti ziyaret etmek çok zor olmasa gerek. Hemen alacağımız uçak bileti ile saatler içinde Diyarbakır’da olabiliriz. Zaten merkeze çok yakın bir konumda olduğundan hemen gezilecek yerlere geçilebilir. Diyarbakır Havalimanı hangi ilçede? Gibi ifadeleri duyunca merkezden çok uzakta gibi düşünmeyin. Havalimanı Bağlar ilçesinde yer almakta. Bağlar ilçesindeki havalimanı ile merkez arası sadece 10 dakika. Hatta kestirmeden gidilirse 4 km. 

diyarbakır havalimanı

Diyarbakır Havalimanı Kuruluş Tarihi

Diyarbakır gibi bir şehrin havalimanının tarihini öğrenmemek olmaz. Diyarbakır tarihçesi 1952 yılında başlar. İlk hizmetini 1952 yılında vermeye başlayan havalimanı yaz aylarında 7/24 hizmet vermektedir. Sivil ve askeri kategoride hizmet veren havaalanında 2008 yılından sonra ILS kullanılmaya başlanmıştır. ILS kullanıldıktan sonra alanda yaşanan düşük görüş şartlarından kaynaklı sefer iptalleri minimuma indirildi. O tarihe kadar görüş düşüklüğünden kaynaklı sefer iptalleri yolculara sorun çıkarmaktaydı. 

2012 yılında havalimanının arazisiyle alakalı bir olay ortaya çıktı. Olayı belki duyanlar olmuştur. Amerikalı Zuart Sudjian adında bir kişi havalimanının arazisinin kendine ailesinden miras kaldığını iddia etmişti. Sujian’a göre mensubu olduğu Basmacıyan ailesine ait olan arazi devlet tarafından kamulaştırılmıştır. Kendisi de Ermeni olan Sujian, kamulaştırma işinin ailesinin yaşanan olaylardan dolayı bölgeyi terk etmesinden sonra olduğunu iddia etmişti. Mahkeme sürecinde yerel mahkeme zaman aşımından dolayı davayı reddetmişti. En sonunda Yargıtay kararı bozdu. 

diyarbakir-havalimani-adres

Diyarbakır Havalimanı Uçuş Bilgileri

Geldik Diyarbakır’a uçmayı düşünenlerin en fazla merak ettikleri konuya. Havalimanına hangi kentlerden uçuş var veya Diyarbakır’dan nerelere uçulabilir? Diyarbakır Havalimanı uçuşlar hakkındaki vereceğim bilgiler soruların cevabı olacak. Havalimanına karşılıklı sefer düzenleyen firmalar Pegasus, THY, SunExpres ve Anadolujet’tir. Havayolu şirketlerinin seferleri İstanbul Sabiha Gökçen, Antalya, Adana, İzmir ve İstanbul Atatürk havalimanlarınadır. Karşılıklı yapılan bu tarifeli seferlerin yanında sezonluk seferler de vardır. Umre ve hac dönemlerinde Arabistan’a, Erbil ve Lefkoşa’ya aktarmasız karşılıklı sezonluk seferler yapılmakta. 

diyarbakir-havalimani-bilgiler

Diyarbakır Havalimanı Adresi Bilgisi

Kenti ve çevresindeki turistik alanları rahatça gezmek istiyorum diyenler araç kiralamaktadır. Araç kiralayıp gezenler dönüşte farklı yolları gezerek geldikleri için Diyarbakır Havalimanı adresi bilgilerine ihtiyaç duymaktadır. Merkezden direk gelenlerin adrese çok ihtiyacı olmaz. Fakat farklı yollardan gelince olmaktadır. Farklı nedenlerle de lazım olabilecek Diyarbakır Havalimanı adresi şöyledir;

Kamışlı Bulvarı Bağlar / Diyarbakır

Telefon numarası: 0 412 233 27 19 ( 4 hat)

    0 412 233 27 82 ( 2 hat)

Faks numarası: 0 412 233 53 53 ve 0 412 233 15 69

Elektronik posta adresi: infodiyarbakir@dhmi.gov.tr

diyarbakir-havalimani-bilgileri

Diyarbakır Havalimanı Ulaşım Olanakları

Bazı insanlar plan yapmadan yola çıkar. Onların mantığı kervan yolda dizilirdir. Bazıları ise her şeyi planlayarak öyle çıkar. Her şeyi planlayanlardansanız Diyarbakır Havalimanı ulaşım sisteminin nasıl olduğunu merak ediyorsunuzdur. Diyarbakır Havalimanı telefon numarası aranarak bilgi alınabilir. Fakat yazımın bu kısmında size ulaşım hakkında detaylı bilgi vereceğim. Havalimanına indim merkeze nasıl geçeceğim? Bu soruyu ilk defa Diyarbakır’a gidenlerden sormayan yok gibidir. Sorunun cevabı çok basit; toplu taşıma otobüsleri, ticari taksi veya araç kiralama. Havaalanı merkeze yakın olduğundan ulaşım hiç sıkıntı değildir. 

Diyarbakır belediyesinin toplu taşıma otobüsleri çok cüzi ücrete yolcuları merkeze taşımaktadır. Otobüslere binmek için iç hatlar gelen yolcu çıkışının hemen karşısındaki durağa geçmeniz gerekmekte. Merkeze giden otobüslerin numaraları Z2 ve Z3’tür. Durakta otobüs saatleri yazmaktadır. Genellikle uçak saatlerine göre ayarlandığı için çok beklemezsiniz. 

Ticari taksi ikinci seçenek olarak kullanılabilir. Uzak olmadığından ticari taksi çok yazmaz. Hatta ilçelere gitmek istiyorsanız taksi ile otogara geçip oradan ilçelere gidebilirsiniz. 

Araç kiralama ise sadece merkeze geçmek için değil gezmek için idealdir. Kiralayacağınız araçla isteğiniz gibi gönlünüzce gezebilirsiniz. Zaman sınırlaması olmadan. 

diyarbakir-havalimani-telefon

Diyarbakır Havalimanı Yolcu Hizmetleri

Diyarbakır Havalimanı’nda duty free ve lounge salonu var mı?  Bu soruyu soran çok fazladır. Vereceğimiz cevap bazılarını üzecek. Ama maalesef ki Diyarbakır Havalimanı’nda duty free mağazası ve lounge salonu yoktur. İç ve dış hatlar terminalinin ortak kullandığı kafe ve restoranlar vardır. Alışveriş yapmak, hediyelik eşyalar almak için dükkanlar var fakat dünya markalarını satan duty free yoktur. İbadethane, sağlık birimi, danışma, gazete büfesi, güvenlik gibi hizmetler bulunmaktadır. Diyarbakır Havalimanı araç kiralama hizmetlerini alandaki çeşitli firmalara ait ofisler vermektedir. Diyarbakır’ı konforlu ve rahat bir şekilde gezmek istiyorsanız kesinlikle araç kiralama ofislerine uğrayın. Diğer türlü zamanınızın çoğu otobüs beklemekle geçecektir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı