araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Edirne’nin Saklı Cenneti: Erikli

Erikli, Edirne’nin Keşan ilçesinde bulunan köylerden biridir. İbrice Limanı’nın takriben 6 km batısındaki bu doğa harikası, berrak denizi ve doğal kumu ile Edirne’nin saklı cenneti diye nitelendirilmektedir. Önceleri küçük bir mesire yeriyken zamanla bir kasaba hâlini alarak bugünlere gelen Erikli ile Keşan arasında 33 km mesafe vardır.

Edirne’de gezilecek yerler kategorize edilirken Erikli’de gezilecek yerler tamamen ayrı bir başlık altında incelenmelidir. Çünkü Erikli gezi yapılacak, hatta –deyim yerindeyse- gez gez bitmeyecek bölgelerin başında gelir. Trakya’nın bodrumu unvanına sahip olan, yazlıkçıların favorisi, eğlencenin ve deniz sporlarının mekânı, Saros Körfezi’nin gözbebeği Erikli, doğayla iç içe, huzurlu bir tatil için mükemmel bir yerdir. Peki Erikli tatil esnasında gideceğimiz bir yer ise ve biz Erikli’de nereye gidilir diye merak ediyorsak? Şimdi Oturduğumuz yerden kısa bir Erikli turu yapabiliriz. Erikli tatili en güzel geçirebileceğimiz yerlerden biridir ve işte Erikli’nin gezilecek yerleri tam karşınızdadır:

İbrice Limanı

İbrice Limanı

Erikli gezi rehberi listemize İbrice Limanı ile başlangıç yapıyoruz. Dalış yapmak isteyenler tarafından Erikli’de ziyaret edilmesi gereken yerler arasında İbrice Limanı bulunmaktadır. Burada aracınızı kıyı şeridine çektikten sonra istediğiniz yerdendalış yapabilirsiniz. Denizin kayalarla birleştiği bir noktada gizlenmiş bu limanın sularında bol bol deniz kestanesine rastlamanız mümkündür. O yüzden paletsiz girmemelisiniz. 4 mevsim ayrı güzel olan ve çeşit çeşit denizaltı canlılarına ev sahipliği yapan bu liman 45 metre derinliktedir.

Erikli Tuz Gölü

Bir zamanlar Osmanlı devletinin tuz ihtiyacı için kullanılan bu göl, artık yoğun inşaatlaşmanın getirdiği sorunlarla mücadele etse de bu konudaki çalışmalar azımsanamayacak kadar önemlidir. Yerel ve göçmen kuş türlerine yuva olan bu gölün flamingoları meşhurdur. Erikli’de görülmesi gereken yerler çoktur fakat Erikli Tuz Gölü başkadır.

Erikli’de Yapılması Gerekenler

Erikli’ye gitme şansı bulduysanız, Erikli’de yapılacak aktiviteler konusunda hiç taviz vermeden, Erikli yemekleri tatmayı, Erikli’nin her yerini karış karış gezmeyi, kısaca Erikli havasını iliklerinize kadar yaşamayı ihmal etmemelisiniz. Bu noktada yapabileceklerinizden bazıları şunlardır:

 • Erikli yolu üzerindeki Kavaklık Restoran’da güzel bir sabah kahvaltısı yapabilirsiniz.
 • Erikli Sahili’nin karşısındaki Gökçeada’yı ziyaret edebilirsiniz.
 • Civardaki köyleri gezebilirsiniz. Koruklu, Danişment, Beyköy ve Çeltik; rotanızı birer birer çevirmeniz gereken Erikli köyleri arasındadır.
 • Yelken, sörf ve dalış yapabilirsiniz.
 • Yaprak sarma, sardalye, Edremit bölgesinden getirilen saf zeytinyağı ve zeytin ile sert beyazpeynirin tadına bakabilirsiniz.
 • Orman ve sahilin nefis atmosferinde güzel bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.
 • Tuz Gölü’nün manzarasını izleyebilirsiniz. (Hele akşam saatlerinde daha keyifli olmaktadır.)
 • Biraz daha yol alarak Keşan’daki Gökçetepe Tabiat Parkını ziyaret edebilirsiniz. Burada  piknik, yamaç paraşütü yapabilir, paintball oynayabilirsiniz.
 • İtalyan koyuna gidebilirsiniz. Merkezden 10 km uzaklıkta olan bu koyda, şezlong şemsiyeyoktur ve kendi imkanlarınızı kullanmanız gerekecektir.
 • Bodrum Lokmacısı’ndaki enfes lokmaların tadına bakabilirsiniz. Merkezdeki yürüyüş yolunda göreceğiniz o seyyar lokmacı, size “Lokma böyle olur!” dedirtecektir.
 • Vardaroğulları Pastanesinde dondurmanın lezzetine varabilirsiniz. Erikli merkez başka pastanelere de ev sahipliği yapmaktadır fakat en ünlü pastanelerin başında burası gelir.
 • Kahvaltı demiştik ama bunun için Lumbaa Cafe’yi de tercih edebilirsiniz. Erikli’de gidilmesi gereken yerler içinde, ilgisi, temizliği, çeşitliliği ve uygun fiyatıyla bu mekânı tavsiye edebiliriz.
 • Erikli plajında kendinizi denize bırakabilirsiniz. Saros körfezinde bulunan Erikli sahili’nin kumsalı oldukça uzundur. Serin ve pırıl pırıl deniz suyu rahatlamanızı sağlayacak, negatif enerjinizi alacaktır.
 • Mecidiye Köyü’ne uğrayıp balık yemeyi ihmal etmemelisiniz. Dilerseniz Sözbir restoranı dilerseniz de Güler restoranı tercih edebilirsiniz.
 • Erikli sokaklarında bisikletle gezebilirsiniz. Merkezdeki bisikletçilerden de bisiklet kiralayabilirsiniz.
 • İşçimen Otel’in yanındaki çay bahçesinde vakit geçirebilir, Erikli seyahati sırasında size eşlik edenlerle güzel bir sohbet ortamı oluşturabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı