araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Elazığ Gezi Rehberi

Türkiye’nin en kalabalık 37. şehri olan Elazığ, ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü’nde yer almaktadır. Bugünkü şehir merkezinin 5 kilometrelik uzağında yer alan Harput, 4000 yıllık tarihiyle Elazığ’ın ilk yerleşim bölgesidir. Ancak tarihi Harput şehrinin yerleşim için elverişli bir alan sahip olmaması sebebiyle Elazığ, 1834 yılında Reşid Mehmet Paşa tarafından bugünkü yerinde kurulmuştur. Doğuda Bingöl, kuzeyde Tunceli, batı ve güneyde Karakaya Baraj Gölü aracılığıyla Malatya illerini çevreleyen Elazığ; tarihi ve doğal güzelliklerin anavatanıdır.

Elazığ gezinizde en iyi fiyatlara elazığ havalimanı oto kiralama hizmetimizden faydalanarak keyfini çıkartabilirsiniz.

Harput Kalesi

Elazığ’da Gezilecek Tarihi Yerler

Elazığ’daki tarihi mekânlar şu şekildedir:

 • Harput Kalesi: Urartular tarafından dikdörtgen bir formda inşa edilmiş kale, Elazığ şehrinin sembol değerlerinden biridir. Tarihi kaynaklara göre M.Ö. 8. Yüzyıla kadar uzanan kale tarihi, günümüzdeki Elazığ ili sınırlarında yer alan Harput mahallesinde bulunmaktadır. Halk arasında süt kalesi olarak da adlandırılan kalenin rivayetlere göre harcına su kıtlığından dolayı süt karıştırılmıştır. Kaleye giriş herhangi bir ücrete tabi değildir.
 • Mansur Baba Türbesi: Harput kalesine doğru gidilen yolun sol tarafında kalan, eski adıyla Cami-i Kebir mahallesinde yer almaktadır. İçerisinde Mansur Baba ve ailesine ait dört adet sandukanın yer aldığı türbenin bir de hikâyesi vardır: Vaktiyle bir aksakallı zat, Şahende isminde bir kadının rüyalarına girer. Kadın üst üste Mansur Baba’nın göründüğü rüyaları görmektedir. Daha sonra bu yer kazılmaya başlar. Kazıldıkça büyük bir lahit ortaya çıkar. Bir erkek, bir kadın ve iki çocuk mezarı bulunur. Ancak erkeğin cesedi bozulmamıştır. On gün sonra burayı türbe yaptırırlar ve mezar taşına atfen “Mansur Baba” adını verirler.
 • Kurşunlu Camii: Osmanlı Dönemi’nin en güzel mimari eserlerinden biri olan bu cami, 1738-1739 yıllarında Çarsancak Beyi Osman Ağa tarafından yaptırılmıştır. Elazığ şehir merkezine 10 dakikalık uzaklıkta yer almaktadır. Kubbelerin kurşunla kaplı olması sebebiyle bu adı alan caminin bahçesinde üç aşırılık bir de çınar bulunmaktadır.
Hazar Gölü

Elazığ’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Elazığ’daki doğa harikaları şu şekildedir:

 • Harput Buzluk Mağarası: Harput antik kentinde yer alan bu tabi mühendislik eseri, derinliği 150-200 metre olduğu tahmin edilen buzluk taşı kayalıklarından oluşmaktadır.  İl merkezine 12 kilometrelik uzaklıkta yer alan mağara eski dönemlerde halk tarafından soğuk hava deposu olarak kullanılmaktaydı. Kendinden klimalı yapısıyla mağara yazık soğuk, kışın sıcak hava üretiyor. Mağaraya giriş ücretsizdir.
 • Saklıkapı Kanyonu: Elazığ’ın Baskil ilçesine bağlı Akuşağı köyünde yer alan bu doğa harikası, Karaya Baraj Gölü’nün yakınlarında mantar arayan bir vatandaş tarafından tesadüfi bir şekilde bulunmuştur. 4 kilometrelik bir uzunluğa sahip kanyonun bir ucu Fırat Nehri’ne açılmaktadır. 9 milyon yıl öncesine ait izler barındıran kanyona giriş için herhangi bir saat aralığı bulunmamakta; ücret istenmemektedir.
 • Hazar Gölü ve Plajı: Kentin Sivrice ilçesinde yer alan ve halk arasında “Doğu’nun gizli denizi” olarak isimlendirilen Hazar Gölü, çeşitli su ve spor aktiviteleriyle Akdeniz ve Ege’den geri kalır yanı yok. İl merkezine 22 kilometrelik bir mesafede yer alan göl, Hazarbaba ve Mastar dağları konumlanmıştır. Göle giriş ücreti ise araç başı 10 TL’dir.

Elazığ’ın Meşhur Yemekleri

Elazığ’ın yöresel yemekleri nelerdir?

 • Harput Çorba: Soğuk ayran aşı olarak adlandırılan bu yöresel çorba; nohut, patates, dana eti ve yoğurt karışımından yapılmaktadır. Soğuk olması sebebiyle özellikle yaz aylarında tüketilmektedir.
 • Gömbe: Yöre mutfağının parmak ısıtan lezzetlerinden biri olan Gömbe, kepekli undan hazırlanan yufkaya cevizli harcın konulmasıyla oluşturuluyor. İsteğe bağlı iç harç olarak kıyma da tercih edilebiliyor.
 • Harput köftesi: Harput ilçesine haz bir lezzet olan Harput köftesi, Bol salça ve reyhan lezzetiyle ismini ülke topraklarına yaymayı başarmış görünüyor.

Elazığ’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Elazığ’dan yapmadan dönmemeniz gerekenler:

 • Tarihi Harput antik şehrini ve Harput Kalesi’ni gezmeden, Hazar Gölü’nde yüzmeden, Çedene kahvesini içmeden, Keban Barajını görmeden dönmeyin!
 • Elazığ gezinizde yüzlerce araç içerisinden en uygun fiyatlı aracınızı hemen kiralayabilirsiniz. Elazığ havalimanı araç kiralama hizmetimizden saniyeler içerisinde aracınızı kiralayıp alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı