araç kiralama
FAYDALI BİLGİLER

Elazığ Havalimanı

Elazığ Havalimanı

Ülkemizin her yeri birbirinden güzel ve gezilecek yerlerle dolu. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat bölümünde yer alan Elazığ ve çevresi kesinlikle gezilmeli ve görülmeli. Kentten iş dolayısıyla farklı yerlere göç edenler, gezmek için gelmek isteyenler havayolu ulaşımını kullanabilir. Havayolu ulaşımı Elazığ Havalimanı ile sağlanmakta. Elazığ Havalimanı ne zaman açıldı? Havalimanından nerelere uçulabilir? Hangi seferler yapılmakta? Havalimanından gitmek istediğim yere nasıl gidebilirim? Adresi, telefonu nedir? Benzeri yüzlerce soru havayolu ulaşımını kullanmayı düşünenler tarafından sorulmaktadır. Elazığ havalimanı otopark, servis, araba kiralama gibi birçok seçenekle misafirlerinin ulaşımını sağlamaktadır. Elazığ Havalimanı ulaşım bilgilerini sizinle paylaştığımda boşuna kaygılanmışın diyeceksiniz. Ulaşım bilgileri yazımın devamında. Elazığ Havalimanı adresi, telefonu, yolcu hizmetleri, yolcu seferleri gibi aklındaki bütün sorulara cevapları yazımızda bulacaksınız. İşte detaylı bilgilerimiz;

elazig-havalimani

Elazığ Havalimanı Kuruluş Tarihi

Birçok kişinin Elazığ Havalimanı ne zaman açıldı? Konusuna dair çok sorusu bulunmakta. Havalimanın ne zaman açıldığını söylerken çoğunluğun bilmediği bir bilgiyi paylaşmak istiyorum. Elazığ Havalimanı ilk olarak 1940 yılında askeri kategoride hizmet vermeye başlamış. 1938 yılında yapımına başlanan havalimanı 1940’ta tamamlanmış. 1960 yılında ise sivil kategoride de hizmete açılmış. Elazığ Havalimanı ülkemizin 2. sivil havalimanıdır. Birçok kişi bu bilgiden habersizdir. Hatta havalimanının 1940 gibi çok eski bir tarihte açıldığını da çoğu kişi bilmez.

Talebin artması ile birlikte havalimanı yetersiz gelince geliştirme adına 2010 yılının Ağustos ayında terminalin temelleri atılmış. Üst yapı ve yeni terminal binasının bakımları ve yenileme çalışmaları bitmiş ve havalimanı 20 Ekim 2012 yılında yeniden hizmete açılmıştır. Havaalanının pistinde de büyütme çalışmaları yapılmıştır. 2006 yılında pistin temelleri atılmış. 2007 yılında yapımı tamamlanmıştır. 2009 yılında 3000 metrelik yeni beton piste ilk iniş yapan uçak Türk Hava Yolları’nın uçağıdır. Pistin genişletilmesi ve büyütülmesi alana büyük katkı sağlamıştır.

Havalimanı şuanda 7 uçak kapasiteli aprona, 16.400 metrekarelik yeni terminal binasına, 30 bin metrekarelik kapalı alana ve toplamda 4.720.000 metrekarelik alana sahiptir. Kurulduğu ilk yıllardaki gibi kalmamış devamlı yenilenmiş ve geliştirilmiş. Yenilemelerden sonraki açılışı 2012 yılına denk geldiğinden Elazığ Havalimanı kuruluşu ile ilgili farklı tarih söylemlerini duymanız mümkündür. Yapım tarihi en eski havalimanlarından olan Elazığ Havalimanı’nın ilk kuruluşu 1940’tır. 1940 dışında geçen tarihler yenilenen ve genişletilen alanların açılışlarıdır.

elazig-havalimani-adres

Elazığ Havalimanı Uçuş Bilgileri

Modern bir görüntüye sahip havalimanından hangi illere uçuş yapılabileceği veya hangi illerden havalimanına uçabileceğini çoğu kişi merak etmektedir. Elazığ Havalimanı uçak seferleri genellikle yurt içi kategorisindedir. Yurt dışında belli başlı noktalara uçulmaktadır. İstanbul’dan uçacaksanız çok şanslısınız.  Çünkü İstanbul Havalimanı’na THY firması günde iki sefer düzenlemekte. Onur Air de İstanbul’a direk uçmaktadır. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na günde bir defa AnadoluJet ve Pegasus havayolları sefer düzenlemektedir. Avrupa yakasından uçacaksanız THY veya Onur Air’i, Anadolu yakasından uçacaksanız Pegasus veya AnadoluJet’ten birini tercih edebilirsiniz.

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan uçmak istiyorsanız Pazar günleri hariç günde 2 sefer düzenleyen AnadoluJet’i tercih etmelisiniz. Yurt dışında Hannover, Düsseldorf ve Frankfurt’a Sun Express sefer düzenlemektedir. Karşılıklı düzenlenen yurt dışı seferlerini genellikle gurbetçiler kullanmaktadır.

elazig-havalimani-iletisim

Elazığ Havalimanı Adresi Bilgisi

İnternette havalimanı ile ilgili adres ve telefon bilgileri yoğun olarak aranmaktadır. Size Elazığ Havalimanı adresi ve diğer iletişim bilgilerini vereceğim. Bilgileri kullanarak sorularınız varsa sorabilir, ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Elazığ Havalimanı adresi; Yeşilyurt Mahallesi Havalimanı Caddesi No:1 23090 Akçakiraz / ELAZIĞ. Elazığ Havalimanı telefon numaraları; 0 424 255 14 10 (5 hattır). Faks numarası; 0 424 255 57 58. Mail adresi; infoelazig@dhmi.gov.tr

elazig-havalimani-nerede

Elazığ Havalimanı Ulaşım Olanakları

Askeri ve sivil seferlerin yapıldığı havalimanı şehir merkezine 12 km’lik mesafededir. Merkeze çok yakın olması ve Elazığ Havalimanı ulaşım seçeneklerinin fazla olmasından dolayı misafirler rahat ve hızlı bir şekilde ulaşımlarını sağlarlar. Havalimanına ayak basmadan önce ulaşım konusunda vereceğimiz bilgiler sizleri rahatlatacaktır. Belediye otobüsleri, havaş servisi, ticari taksiler, servisler ve araç kiralama seçeneklerinden herhangi birisini kullanabilirsiniz. Maliyet olarak her biri diğerinden farklılık göstermektedir. Özel aracınızla havalimanına gelmeyi düşünüyorsanız güvenlikli Elazığ Havalimanı otopark hizmeti mevcuttur. Güvenle aracınızı yapıp yolculuğunuza çıkabilirsiniz.

Hangi ulaşım aracını kullanılırsanız kullanın en fazla 20 dakika bilemediniz 30 dakika sonra merkezdesiniz. Havaş servisleri sıklıkla tercih edilmektedir. Seferlerin saatleri iç hat uçuşlarına göre ayarlanmaktadır. İptaller veya rötarda ayarlamalar yapılmaktadır. Seferler hakkındaki detaylı bilgiye 0 850 222 0 487 numaralı telefonu arayarak ulaşabilirsiniz. İsteyen info@havaş.net adresine mail atarak sefer saatlerine ulaşabilir.

Havaş servislerine göre daha hızlı ulaşım seçeneği Elazığ Havalimanı taksi araçlarıdır. Beklemek istemiyorsanız hemen terminal çıkışındaki duraktan taksiye atlayıp dilediğiniz adrese gidebilirsiniz. İlçelere gitmek için taksi biraz fazla maliyetli olacaktır. Taksiyle otogara gidip oradan ilçelere geçmek daha ekonomik olacaktır.

Belediye otobüsleri taksi ve Havaş’a göre çok daha ekonomik bir seçenektir. Duraklarda yolcu indirdiğinden merkeze ulaşması biraz uzamaktadır. Merkezde olmanız yaklaşık olarak 30 dakika falan sürer.

Havalimanında bulunan araç kiralama ofisleri de bir seçenek olarak sunulmuştur. Kenti ve yakın çevresini gezmek, görmek, akraba ziyaretleri yapmak isteyenler için araba kiralama çok daha makuldür. Ailenizle birlikte geldiyseniz araç kiralama ekonomik de olacaktır. Havalimanında AVIS, Budget, National Car Rental ve Eurocar firmalarının ofisleri bulunur. Tunceli’de havalimanı yok. Tunceli halkı hava ulaşımını yaklaşık olarak 160 km uzaklıktaki Elazığ Havalimanından karşılamaktadır. Tunceli’ye gidecekseniz araç kiralamanız daha doğru olur. Bavullarla oradan orya gitmekten kurtulup çok daha konforlu bir şekilde Tunceli’ye gidebilirsiniz.

Havalimanındaki bir diğer ulaşım seçeneği de Onur Air, SunExpress, THY, AnadoluJet ve Pegasus havayollarının yolcu servisleridir. Her firma kendi yolcularının ulaşımını sağlamaktadır. Uçak saatlerine göre ayarlanmış olan servislerin güzergahına dair bilgiler havayolu firmasından alınabilir.

elazig-havalimani-telefon

Elazığ Havalimanı Yolcu Hizmetleri

30 bin metrekarelik kapalı alanı ve toplamda 4.720.000 metrekarelik alanı bulunan Elazığ Havalimanı otopark, cafe, restoran ve VIP salonu gibi yolcu hizmetleri sunmaktadır. Havalimanında fast food tarzında bir şeyler yemek isterseniz nezih mekanlar bulunmaktadır. Yöresel lezzetlerin sunulduğu restoranlarda da yemek yiyerek vakit geçirebilirsiniz. Havalimanına işlemlerden dolayı erken gelmek zorunda olan yolcular için vakit geçirecek yerle bulmak önemlidir. Elazığ Havalimanı misafirlerine çeşitli hizmetler sunmaktadır. Uçuşunu bekleyen yolculara konfor ve üstün hizmet sunan lounge salonları Elazığ Havalimanı’nda istenilen tarzda değildir. Lounge salonu olarak bir hizmet sunulmamaktadır.

Misafirlerin merak ettikleri hizmetlerden biri de duty free mağazasının olup olmadığıdır. Duty free mağazaları genellikle yurt dışı seferlerinin yoğun yapıldığı havalimanlarında olur. Yolcular pasaportları ile gümrük vergisi ödemeden alışveriş yaparlar. Dünya markası parfümler, çikolatalar çok uygun fiyatta satıldığı için çok talep görmektedir. Fakat Elazığ Havalimanı’nda duty free mağazası bulunmamaktadır.

Havalimanında araç kiralama ofisleri bulunmaktadır. Birden fazla firmanın ofisleri yolculara hizmet sunmaktadır. Elazığ Havalimanı araç kiralama hizmetlerinden indiğinizde yararlanabilirsiniz. İsterseniz netten yapacağınız rezervasyon ile hiç vakit kaybetmeden direk uçağınızdan indikten sonra hazır aracınızla gezinize başlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı