araç kiralama
FAYDALI BİLGİLER

En uzun gün olan 21 Haziran yaz gündönümü ne anlama geliyor? Yaz gün dönümü nedir?

Google Yaz Sezonu Görseli Yayınladı!

21 Haziran tarihi Kuzey Yarımküre için tam anlamıyla mevsimsel noktada dönüm noktası olarak karşımıza çıkıyor. Bu durumun farklı olan Google yaz sezonu için özel doodle hazırlıyor! 21 Haziran tarihi itibariyle Google de yaz sezonuna özel bir görsel hazırlıyor. İşte bu konuya dair tüm ayrıntılar!

yaz-gunu-dunyanin-en-uzun-gunu

21 Haziran Ne Anlama Geliyor?

Google dünya genelinde en çok kullanılan arama motoru olarak karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte Google özel günlere dair doodle de yayınlıyor. Bu doodle uygulamasını Google hem global anlamda özel günlerde yapıyor hem de yöresel anlamda önemli günlerde yapmaya devam ediyor. Bu noktada 21 Haziran tarihinin Kuzey Yarımküre için oldukça önemli bir tarih olduğunu rahatlıkla ifade edebiliyoruz. 

21 Haziran tarihi itibariyle Kuzey Yarımkürede yılının en uzun gündüzünün yaşanıldığı biliniyor. Yine 21 Haziran tarihinde Kuzey Yarımkürede yılın en kısa gecesi yaşanılıyor. 21 Haziran tarihi nedir? Sorusuna verilebilecek en net yanıt; bu tarih Kuzey Yarımkürede yaz mevsiminin başlangıcıdır, şeklinde olmalıdır. Aynı zamanda 21 Haziran tarihinin Güney Yarımkürede de kış mevsiminin başlangıcı olarak kabul edildiği bilinmektedir.

21 Haziran tarihinde güneş ışınları Kuzey Yarımküreye en dik açıda gelmektedir. Güney Yarımkürede ise bu tarihte güneş ışınları en eğik haliyle gelmektedir. Dolayısıyla bu tarih itibariyle dünyada en sıcak bölgeler, Yengeç Dönencesinin bulunduğu kara parçalarının iç kısımlarıdır. Bu tarihten sonra artık Kuzey Yarımkürede gündüzler kısalmaya geceler de uzamaya başlayacaktır. Bundan dolayı 21 Haziran tarihinde Kuzey Yarımkürede ‘’yaz gündönümü’’ olarak isimlendirilir. Bu tarih Güney Yarımküre içinse tam tersi özelliğe sahiptir. Yani bu tarihten sonra Güney Yarımkürede ‘’kış gündönümü’’ yaşanılmaya başlamaktadır.

yaz-gunu-uzun

21 Haziran Tarihinde Türkiye Nasıldır?

Elbette ki 21 Haziran tarihi itibariyle aydınlama çizgisinde dahi bir denklik söz konusudur. Yani bu tarihte aydınlanma çizgisi kutup dairelerinden geçmeye başlar. Böylece Kuzey Kutup Dairesi olarak isimlendirilen bölgede 24 saat süreyle gündüz yaşanılmaktadır. Aynı tarihte Güney Kutup Dairesi bölgesinde de 24 saat süreyle gece durumu yaşanılmaktadır. Dünyayı böylesine etki altına alan 21 Haziran tarihi ülkemizde de etkisi hissedilen bir tarih olarak karşımıza çıkar. Bu durum 21 Haziranda Türkiye nasıldır? Sorusunu da akıllara getirmektedir. İşte bu soruya dair tüm ayrıntılar!

Ülkemiz Dünyanın Kuzey Yarımküresinde yer alan bir matematik konuma sahiptir. Bundan dolayı ülkemizde 21 Haziran tarihi yaz gündönümü olarak kabul edilmektedir. Yine bu tarihte ülkemizde de en uzun gündüz ve en kısa gece durumu yaşanılmaktadır. 21 Haziran tarihi itibariyle ülkemizde en uzun gündüz, Sinop şehrimizde yaşanılmaktadır. Bu durum Sinop şehrinin Kuzey Kutup Bölgesine yakın olmasından kaynaklanmaktadır. 21 Haziran tarihinde en kısa gündüz durumu ise Hatay şehrimizde yaşanılmaktadır.

21-haziran-gunu

21 Haziran Tarihinde Kuzey Yarımküre Nasıldır?

Kuzey Yarımküre için 21 Haziran tarihi oldukça önemli bir zaman dilimi olarak karşımıza çıkıyor. Bundan dolayı 21 Haziran tarihinin özellikle Yengeç Dönencesine 90 derecelik bir açıyla geldiğini söyleyebiliriz. Bu noktada 21 Haziranda Kuzey Yarımküre nasıldır? Sorusuna yanıt verecek olursak;

  • Bu tarih Kuzey Yarımkürede yaz mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilir
  • Bu tarihte Kuzey Yarımkürede en uzun gündüz ve en uzun gece durumu yaşanılır
  • Bu tarihte Yengeç Dönencesinden kuzeye doğru hareket edildikçe gündüz süresi uzayacaktır
  • Bu tarihte aydınlanma çemberi Kuzey Kutup Dairesini teğet olarak geçmektedir

Görüldüğü üzere 21 Haziran tarihi Kuzey Yarımküre için tam bir dönüm noktasıdır. 

en uzun yaz günü

21 Haziran Tarihinde Güney Yarımküre Nasıldır?

Elbette ki 21 Haziran tarihinin tüm dünyayı yakından ilgilendirdiğini biliyoruz. Yani bu tarih tıpkı Kuzey Yarımküreyi etkilediği gibi Güney Yarımküreyi de etkilemektedir. Peki 21 Haziranda Güney Yarımküre nasıldır? İşte ayrıntılar!

  • Bu tarihte güneş ışınları Oğlak Dönencesini 43 derece 06’lık bir açı ile düşmektedir
  • Bu tarih kış mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilmektedir
  • Bu tarih itibariyle Güney Yarımkürede en uzun gece ile en kısa gündüz durumu yaşanılmaktadır
  • Aydınlanma çemberi bu tarih itibariyle Güney Kutup Dairesini teğet olarak geçmektedir

Görüldüğü üzere bu tarih gezegenimizin tamamına etki eden bir tarihtir. Bundan dolayı Google 21 Hazirana özel doodle uygulamasını yapılıyor olması gayet olağan bir husustur.  

güneş uzun gün

Ateş Çemberi Güneş Tutulması Türkiye’den İzlenebilecek Mi?

Güneş tutulması her zaman insanların ilgiyle karşılaştığı bir gökyüzü olayı olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik Ateş Çemberi Güneş Tutulması gibi harika bir görselliğe sahne olacak olan doğa olaylarının merak edilmesi gayet olağan bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Peki Ateş Çemberi Güneş Tutulması nedir? Ya da Ateş Çemberi Güneş Tutulması Türkiye’den izlenilebilecek mi? İşte bu sorulara dair tüm merak ettiğiniz yanıtlar!

Artık Ateş Çemberi Güneş Tutulması için geri sayımın başladığını biliyoruz. Yılda bir kez olmak üzere karşımıza çıkan bu gökyüzü olayı, Ay’ın dünyamızdan en uzak olduğu yörünge döneminde gerçekleşen bir olay olarak karşımıza çıkıyor. Bu harika doğa olayında ay yaklaşık olarak güneşin %99 oranını kapsıyor. Peki Artık Ateş Çemberi Güneş Tutulması ne zaman gerçekleşecek? 21 Haziran tarihi itibariyle gerçekleşecek olan muhteşem doğa olayı meraklıları tarafından sabırsızlıkla bekleniliyor.

güneş tutulması

Artık Ateş Çemberi Güneş Tutulması Türkiye’den Seyredilebilecek Mi?

Bu harika doğa olayını dünyada sadece birkaç bölgeden seyredebilmek mümkün oluyor. Tam da bu noktada Artık Ateş Çemberi Güneş Tutulması Türkiye’den seyredilebilecek mi? Sorusu akıllara geliyor.Araç Kiralama İle Evet bu muhteşem doğa olayını ülkemizden seyredebileceğiz. Saat 06:45 itibariyle en net görüntüyür Hakkari kentinde görebilmek mümkün olacak. Ayrıca Ateş Çemberi Güneş Tutulması Pakistan, Çin, Hindistan ile Afrika Kıtasından da seyredilebilecek. Yine Doğu ve Güney Avrupa ile Kuzey Avustralya bölgelerinde de kısmı olarak Ateş Çemberi Güneş Tutulması seyredilebilecek.

gunes-tutulmasi-turkiye

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı