araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Erzincan Gezi Rehberi

Ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Erzincan; batısında Sivas, doğusunda Erzurum, güneydoğusunda Bingöl, güney batısında Elâzığ ve Malatya ile güneyinde Tunceli’yle sınır komşusudur. Bölgenin ilkçağ tarihi hakkında net ifadeler kullanılmasa da M.Ö. 2000’li yıllarda bu bölgede Hurriler’in yaşadığı konusunda tarihçiler hemfikirdir. M.Ö. 1050- 1180 tarihleri arasında Hattuşaş’ı merkez konuma alan Hititler, burada büyük bir imparatorluk kurarak bölgeyi yönetmişlerdir.

Erzincan gezinizde araç kiralama taleplerinizde erzincan havalimanı araç kiralama hizmetimizden faydalanarak en iyi fiyatlara aracınızı kiralayabilirsiniz.

Mama Hatun Turbesi

Erzincan’da Gezilecek Tarihi Yerler

Erzincan’daki tarihi mekânlar şu şekildedir:

  • Kemah Kalesi: İçerisinde bir kitabe olmadığından dolayı yapım tarihi ne olarak bilinmeyen kalenin yapımının Hitit-Urartu dönemine kadar uzandığı tahmin edilmektedir. Anadolu’nun tabi kalelerinden biri olan yapı sarp kayalıklar üzerine konumlandırılmış ve etrafı surlarla çevrilmiştir. Kemah ilçesi sınırlarında yer alan kalenin kazı çalışmaları günümüzde halen devam etmektedir. 80 metre yüksekliğe sahip kale Anadolu’nun en eski sayılı kalelerinden biridir.
  • Mama Hatun Türbesi: Erzincan’ın Tercan ilçesinde yer alan türbe, 1192 yılında ölen Saltuklu Prensesi Mama Hatun adına yaptırılmıştır. Türbenin içinde bir kitabe yer almaktadır ancak kitabenin yalnızca mimarının adı okunabilmektedir. Türbenin mimarı Ahlatlı Ebu’n-Nema bin Mufaddal’dır. Mama Hatun’un kümbetinin yanında kervansaray, hamam ve bir mescide yer almaktadır. Bu bakımdan türbe için bir külliye de diyebiliriz. Yapı itibariyle türbe bir kuşatma duvarıyla çevrelenmiştir. Giriş ücretsizdir.
  • Abrenk Kilisesi ve Dikili Taşlar: Üçpınar Köyü yakınlarındaki Vank dağının güneydoğu yamacında çukur bir alan içerisinde inşa edilmiş kilise, esasen bir Ermeni kilisesidir. Kilisenin giriş kapısında 1854 tarihinde yılında inşa edildiği bilgisi yazmaktadır. İki dikili taşı ve bir şapeli bulunan kilisenin dikili taşlarının tarihi de 12. yüzyılda dayanmaktadır. Abrenk Vank Kilisesi olarak da adlandırılan kilise, aktif bir şekilde kazıların sürdüğü Altıntepe Ören Yeri’nde bulunmaktadır.
Girlevik Şelalesi

Erzincan’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Erzincan’daki doğa harikaları şu şekildedir:

  • Otlukbeli Gölü: İsmini bulunduğu Otlukbeli ilçesinden olan ortalama 160 metre uzunluğundaki bu göl, dünya üzerindeki tek Traverten set gölüdür. Adeta doğal bir anıt olan göl, Erzincan il merkezine 148 kilometrelik bir uzaklıkta bulunmaktadır. Maden sularının oluşturduğu Traverten set gölü, 1994 yılında Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararıyla doğal sit alanı olarak ilan edilmiştir.
  • Karanlık Kanyon: Şehrin Kemaliye ilçesinde yer alan dünyanın en büyük 2. kanyonu olan Karanlık Kanyon, Karasu Nehri tarafından oluşmuştur. Uzunluğu yaklaşık 9 kilometreye kadar uzanan kanyonda, tekne turu ve kano gibi aktiviteler oldukça rağbet görmektedir. Kanyonun duvarları oldukça dik ve yüksek olup, ABD‘de Grand Canyon’da ve Avrupa’da Alpler‘de görebileceğimiz kapalı bir ekosistemi oluşturmaktadır.
  • Girlevik Şelalesi: Şehir merkezine ortalama 35 kilometre mesafede Girlevik Köyü’nde yer alan Girlevik Şelalesi, şehir kalabalığından kaçıp soluklanmak isteyenler için adeta bir saklı cennet. Şelale; tabi güzelliği, zengin bitki örtüsü, rengârenk çiçekleriyle piknik ve kamp yapmak amacıyla en çok tercih edilen mesire alanlarından biri. Şelaleye giriş ücretsizdir.

Erzincan’ın Meşhur Yemekleri

Erzincan’ın yöresel yemekleri şu şekilde sıralanır:

  • Erzincan Çorbası (Kesme Çorba): Başlangıç yemeklerinden biri olan Erzincan Çorbası; kesme hamur, kemik suyu ve yeşil mercimek malzemelerinin karıştırılmasıyla oluşturulmaktadır.
  • Kelecoş: Pek çok yörede farklı adları bulunan Kelecoş, Erzincan ve Elazığ yörelerinde bu isimle anılırken Ağrı, Van ve Hakkâri’de Keledoş ismiyle söylenmektedir. Dana eti, çökelek ve tandır ekmeğiyle soframıza uzanan bu lezzeti yöreye gidenler mutlaka denemeliler.
  • Evelik Dolması: Erzincan yöresinde yetişen ot türlerinden biri olan Evelik, ıspanağı andıran yenilen bir sebzemizdir. Kökünde nişasta, şeker ve c vitamini bulunduran Evelik otu, yöre halkı tarafından genelde dolma olarak tüketilmektedir.

Erzincan’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Erzincan’dan yapmadan dönmemeniz gerekenler:

  • Erzincan Girlevik Şelalesinin karşısında alabalık keyfi yapmadan, Mama Hatun Türbesi’ni gezmeden, Kemah Kalesine çıkmadan,  Erzincan tava leblebisini yemeden dönmeyin! Araç kiralama taleplerinizde Erzincan havalimanı araç kiralama hizmetimizden faydalabilirsiniz binlerce araç seçeneğinden birini en ekonomik fiyatlara bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı