araç kiralama
FAYDALI BİLGİLER

Erzincan Havalimanı

Erzincan Havalimanı

Erzincan’ın tulum peynirini yemek, Ulu Camisini görmek, Ekşisu mesire alanında mis gibi Doğu Anadolu havası almaya ne dersiniz? Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer almasından dolayı birçok kişinin gözü korkmaktadır. Karayoluyla gidilecekse gözünüzün korkması gayet normal. Ama havayolu olunca ulaşım o kadar sorun olmamaktadır. Kente havayoluyla gelmek isteyenlere hizmet etmek üzere Erzincan Havalimanı kurulmuştur. Erzincan Havalimanını tanımayanlar, daha önce gitmemiş olanlar bir sürü soruyu arka arkaya sıralar. Erzincan Havalimanı ne zaman açıldı? Nereden ve nereye uçuşlar yapılmakta?

Hangi firmalardan bilet alınmalı? Havalimanı merkeze çok mu uzak? Erzincan Havalimanı iletişim bilgileri nelerdir? Havalimanından ulaşım neyle sağlanır? Havalimanında yolculara hangi hizmetler sunulmakta? Ve daha birçok soru peşi peşine sıralanabilir. Kent merkezine 9 km’lik mesafede bulunan Erzincan Havalimanı iç hatlar seferleri düzenlenmektedir. Ulaşım için çeşitli seçeneklerin sunulduğu havalimanı hakkında yukarıdaki sorularınıza ve daha birçok soruya cevap niteliğinde bir yazımız var. Yazımızı okuduğunuzda havalimanını çok iyi tanımış olacaksınız. İşte detaylar….

erzincan.havalimani

Erzincan Havalimanı Kuruluş Tarihi

Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki havalimanlarından biri olan Erzincan Havalimanı ne zaman açıldı sorusunun cevabı merak edilmektedir. Havalimanı 1988 yılında hizmete girmiştir. Askeri ve sivil kategoride uçuşların yapıldığı havalimanının 1988 yılında hizmete açılan terminal binası zamanla yetersiz kalmıştır. Yeni bir terminal binasına ihtiyaç olduğundan çalışmalara başlanmıştır. Çalışmalar tamamlanarak yeni terminal binası 2011 yılında hizmete açıldı. Yıllık yolcu kapasitesi 3 milyon 250 bin olan havalimanından sadece iç hatlara seferler düzenlenmektedir.

Havalimanı içinde günün her saatinde hava durumu tahminlerinin yapıldığı Meteroloji İstasyonu bulunmaktadır. Yolcuların güvenli ulaşım sağlayabilmeleri için donatılmış olan havalimanı, modern bir yapıya sahiptir. Erzincan Havalimanı binası içinde Özel Maksatlı Araçlar Simülatör Eğitim Merkezi ve DHMİ Uçak Yangın Simülatörü Eğitimi Tesisi bulunmaktadır. Bu merkezde hava meydanlarında çalışan yurt içi ve yurt dışından gelen personellerin eğitimleri yapılmaktadır.

erzincan.havalimani-telefon-bilgileri

Erzincan Havalimanı Uçuş Bilgileri

Uçak biletlerinin pahalı olduğuna dair eskiden kalan bir anlayış vardır. Taleplerin artmasıyla birlikte artan havayolu firması sayısı biletlere olumlu yansımıştır. Yani Erzincan’a pahalı olduğunu düşündüğünüzden dolayı havayoluyla gitmek istemiyorsanız bu yanlış fikrinizden hemen vazgeçmelisiniz. Erzincan Havalimanı bilet fiyatları, yolculuktan aylar öncesinde çok düşük olmaktadır. Havayolları uçağın doluluğu arttıkça bilet fiyatlarını artırır. Uçak boşken veya promosyon biletlerden aldığınızda çok düşük fiyatla uçak yolculuğu yapabilirsiniz.

Yurt dışındaki destinasyonlara seferin bulunmadığı Erzincan Havalimanı’nda sadece yurt içi uçuşları yapılmaktadır. Erzincan Havalimanı iç hatlar destinasyonları arasında Ankara ve İstanbul bulunmaktadır. Gün içerisinde havalimanından ortalama 10 sefer düzenlenmektedir. Bu seferleri Türk Hava Yolları, Pegasus ve AnadoluJet firmaları yapmaktadır. THY tarafından işletilen AnadoluJet firması Ankara Esenboğa ve İstanbul Sabiha Gökçen havalimanlarına uçmaktadır. Pegasus sadece İstanbul Sabiha Gökçen’e uçarken Türk Hava Yolları İstanbul Havalimanı’na uçmaktadır.

erzincan-havalimani-bilgi

Erzincan Havalimanı Adresi Bilgisi

İnsan yeni bir yere giderken her ihtimale karşı adresini ve telefon numarasını bilmek ister. Erzincan Havalimanı adres bilgisi; Erzincan Havalimanı Müdürlüğü 24000 / Erzincan olarak geçmektedir. Erzincan Havalimanı telefon numarası; 0 446 266 21 06- 0 446 266 21 07- 266 21 06 08 ve 266 21 06 09’dur. Faks numarası; 0 446 226 21 05. E mail adresi; infoerzincan@dhmi.gov.tr

erzincan-havalimani-bilgileri

Erzincan Havalimanı Ulaşım Olanakları

Şehir merkezin 9 km gibi yakın bir mesafede konumlandırılmış olan Erzincan Havalimanı ulaşım bakımından yolculara hiçbir sıkıntı yaşatmaz. Şehir merkezine yakın olmasına rağmen ilçelere biraz uzak mesafededir. Erzincan Havalimanı ile bazı ilçelerin uzaklıkları şöyledir. Üzümlü 23 km, Tercan 96 km, Refahiye 71 km, Otlukbeli 140 km, Kemaliye 141 km, Ilıç 115 km, Çayırlı 13 km uzaklıktadır. Havalimanındaki ulaşım seçenekleri; halk otobüsleri, ticari taksiler, Havaş servisleri ve araç kiralamadır. Araçların saatleri genel olarak uçakların iniş ve kalkış saatine göre ayarlandığından yolcular hiç zahmet çekmezler.

Havalimanından şehir merkezine gidebilmek için ekonomik olan ilk seçenek halk otobüsleridir. Havalimanındaki duraktan binilen halk otobüsleri Hilton Oteli’nden, Terzibaba Camii’nden, Eski Otogar’dan geçerek Ermerkez ve en son durak olarak çarşıya ulaşır.

İkinci seçenek ise Havaş servisleridir. Havalimanından kalkan servisler Terminale, Hilton Oteline, Üniversiteye ve 13 Şubat Caddesine gitmektedir. Şehir merkezinden de aynı durakları takip ederek havalimanına ulaşmaktadır. İlçelere gitmek isteyenler Havaş servisleriyle otogara geçip oradan ilçelere gidebilir.

Elinizdeki adresin kapısında inmek istiyorsanız terminal binası önündeki ticari taksileri kullanmalısınız. Halk otobüsleri ve Havaş servisleri duraklarda indirir. Adrese gidebilmek için duruma göre yeniden bir araca binilmesi gerekir. Fakat ticari takside böyle bir durum yoktur. Erzincan Havalimanı taksi diğer seçeneklere göre biraz daha pahalı olabilir. Şayet adresiniz çok uzakta bir konumdaysa şoförle pazarlık ederek taksi kullanabilirsiniz.

Erzincan Havalimanında Asis, Avis ve City 24 gibi araç kiralama firmalarının ofisleri bulunmaktadır. İlçelere gidecek olanlar, bir müddet kalıp gezecek olanlar, ailelerini ziyaret edecek olanlar araç kiralayarak seyahatlerini daha konforlu ve rahat bir hale getirebilirler. Ailecek geldiyseniz zaten araç kiralama sizin için çok daha ekonomik olacaktır.

erzincan-havalimani-bilgileri-iletisim

Erzincan Havalimanı Yolcu Hizmetleri

Çok modern bir yapıya sahip olan Erzincan Havalimanı yolcularının konforu ve temel ihtiyaçları için gerekli hizmetleri sunmaktadır. VIP salonu oldukça ihtişamlıdır. Binanın görselliği bazılarına göre büyük bir seraya benzemektedir. Bazıları ise dışarıdan baktıklarında uçak hangarını andırdığını ifade etmektedir. Bina yarısına kadar cam çerçeve ile kaplanarak süslenmiştir. Cam çerçeveler, mekanın içeriden ve dışarıdan görünen görselliğini daha bir artırmaktadır.

Genel olarak yolcuların memnuniyetlerini ifade ettikleri havalimanında WC, ibadethane, bebek bakım alanı, sağlık hizmetleri ve ATM gibi hizmetler bulunmaktadır. Yemek yeme, sıcak veya soğuk bir şeyler içmek için hizmet veren cafe ve restoranların sayısı sınırlıdır. Havalimanının çeşitli noktalarında gazete, içecek, atıştırmalık yiyecekler alınabilecek küçük büfeler vardır. Havalimanında yolcuların rahatça yemek yedikleri, dinlendikleri, TV izleyerek gazetelerini okudukları ve böylece konforlu bir şekilde uçuşlarını beklemelerini sağlayan lounge hizmeti bulunmamaktadır.

Erzincan Havalimanı’nda duty free mağazası bulunmaz. Duty free mağazası genel olarak yurt dışı uçuşlarının bulunduğu havalimanlarında olur ve yolcular pasaportları ile gümrüksüz alışveriş yaparlar. Dünya markalarına ait ürünleri çok uygun fiyata alma imkanı olduğundan yolcular duty free mağazalarını çok severler. Yurt dışı seferleri olmadığından Erzincan Havalimanı’nda yoktur.

Havalimanında restoranlar, elektronik eşya satanlar mağazalar ve hediyelik eşya satan mağazalar farklı konumlarda ama aynı yerde toplanmıştır. Yolcuların işlerini kolaylaştırmak için böyle bir plan yapılmıştır. Örneğin hediyelik eşya almak isteyen biri havalimanını başta sona dolaşmasına gerek yoktur. Bir yerde toplanan hediyelik eşya mağazalarından birinden aradığını bulabilir.

Dalgınlıktan veya alıveriş yaparken uçağı kaçırmamak için Erzincan Havalimanı’nda sesli bilgilendirme yapılmaktadır. Ayrıca farklı yerlere konulmuş ekranlar yardımıyla uçuş saatinizi, hangi kapıya gideceğinizi ve rötar durumunu takip edebilirsiniz.

Yenilenen terminal binasının ısınması ve soğuması oldukça güzeldir. Kışın eksilerde seyreden soğuklardan yolcular hiç etkilenmezler. Havalimanında araç kiralama ofisleri vardır. Erzincan Havalimanı araç kiralama hizmetlerinden yararlanarak ulaşımınızı, gezinizi çok daha hızlı ve konforlu yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı