araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Erzurum Gezi Rehberi

Kuzey Anadolu’nun en büyük belki de en soğuk şehirlerinden biri olan Erzurum “Dadaşlar Diyarı” olarak da anılır. Gezip görülecek birçok tarihi mekana sahipken doğal güzelliklerini sergilemekten de geri durmayan bir şehir Erzurum. Coğrafi durumu nedeniyle siyasi ve kültürel anlamda önemli bir kavşaktır. Erzurum gezinizle ufkunuzu genişletebilir ve keyifli bir serüvene yelken açabilirsiniz.

Erzurum’un yazı ve kışı ayrı güzel olup bu güzellikleri keşfetmeye ne dersiniz? Hiç zaman kaybetmeden en iyi fiyatlara erzurum havalimanı araç kiralama hizmetlerinden faydalanarak aracınızı kiralayıp erzurumu keşfedebilirsiniz.

Yakutiye Medresesi

Erzurum’da Gezilecek Tarihi Yerler

Erzurum’daki tarihi mekanlar şu şekilde sıralanır:

 • Yakutiye Medresesi: 1910’dan bu yana mimarisinde kullanılan motifleri koruyan ve günümüzde müze olarak varlığını sürdüren etkileyici bir binadır. Metrese binasının işçiliği sizi görür görmez etkileyecek şekilde yapılmıştır. Medrese içerisinde bulunan kartal figürleri, hurma yaprakları, pars ve birçok bezeme-süsleme medresenin görülmesi gereken önemli etmenlerindendir.
 • Öşvank Kilisesi: Yerli yabancı turistlerin Erzurum’a gelir gelmez uğradıkları bir diğer mekan da Öşvank Kilisesidir. Kilisenin mimarisi ve iç yapısı birçok motif, dini resimler, kabartmalar ve taş bezemelerden oluşur. Bizans döneminde yapılan kilise gotik mimari tarzına sahiptir. Kilise içerisinde hamam, rahip evleri, hamam, mutfak, yatakhane, vaftizhane gibi bölümler de mevcuttur.
Erzurum Saat Kulesi
 • Erzurum Saat Kulesi: 1124 yılında gözetleme kulesi olarak kullanılmak üzere yapılmıştır. Kuledeki saatin kurulmasının hangi döneme denk geldiği hakkında kesin bir bilgi yoktur fakat farklı söylentiler dolanmaktadır. Erzurum’un en eski İslami yapıdır.
 • Nene Hatun Milli Parkı: 1995 yılında yılın annesi seçilen Türk-Rus savaşı sırasında ele geçirilen vatan severleri komuta eden bir kadındır Nene Hatun. Nene Hatun Milli Parkı, Erzurum’da adına yapılan anıtın bulunduğu bir mekandır.

Erzurum’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Erzurum’daki doğa harikaları şu şekilde sıralanır:

 • Tortum Şelalesi: İlkbaharla birlikte canlanan Erzurumlu halkın deyişiyle “Sudöken Şelalesi” dökülürken genelde gökkuşağı yaratarak ziyaretçilerine görsel bir şölen sunmadan da edemez. Dünya’nın en büyük şelalelerinden biridir.
 • Narman Peribacaları: Kumlu toprakların doğa olayları sonucu aşınarak oluşan ve günümüzdeki şeklini alan Peribacaları’nın bir diğer adı “Kırmızı Periler Diyarı”dır. Erzurum turizminin önemli bir noktasıdır. Doğanın bir mucizesi olarak görülen Narman Peribacaları güzelliğiyle her sene yerli ve yabancı turistleri büyülemekte.

Erzurum’un Meşhur Yemekleri

Erzurum’un yöresel yemekleri şu şekilde sıralanır:

 • Cağ Kebabı: Erzurum’un dillere destan en bilinen yöresel lezzetidir. Bir gün boyunca dinlendirilen etlerin
  özel bir sosla hazırlanmasıyla pişirilen yemeğin tadını ve adını inanın bir süre unutamayacaksınız.
 • Şalgam Dolması: Şalgam sebzesinin arasına salça, pirinç, bulgur ve kıyma karışımı konularak sofraya getirilen yemek Erzurum’da en çok tüketilenlerden biridir.
 • Lor Dolması: Yaprak sarma işte ya derseniz inanılmaz yanılacağınız bir yemektir Lor Dolması. Pazı, lor ve bulgur ile hazırlanıp yenilen dolma Erzurum’un vazgeçilmez yemeklerindendir.
 • Kadayıf Dolması: Şerbetli tatlı denilince akla ilk gelen kadayıf dolması bir Erzurum klasiğidir. Tel kadayıfın içerisine fıstık veya isteğe göre ceviz konularak yağ içerisinde kızartılan tatlının üzerine bol bol şerbet dökülünce… Yazarken dahi salyalarımızı akıtmamıza neden oluyor.
Palandöken Kayak

Erzurum’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Erzurum’da yapmadan dönmemeniz gerekenler şu şekilde sıralanır:

 • Yedigölleri keşfetmek. Yedigöller adeta bir doğa harikası. Gitmesi ve varması biraz zorlayıcı olsa da Yedigölleri görür görmez bu zorluğa değdiğini göreceksiniz. Giderken aracınızın zorlu yollardan geçebilecek durumda olmasına özen gösterin deriz.
 • Palandöken’de kayak yapmak. Kış turizmi açısından oldukça zengin olan Palandöken dünyanın en dik kayak pistlerinden biridir. Erzurum merkezden kalkan otobüslerle de özel aracınızla da gelebileceğiniz Palandöken kayak keyfi yaşamanın en doğru ve eğlenceli yerlerinden biridir. Erzurum havalimanı oto kiralama
 • Winterfest Erzurum Festivali: Erzurum Palandöken’de kışın gerçekleştirilen ve birçok ünlü müzik grubu, DJ ağırlayan festival kışın Palandöken’in büyüleyici manzarasında eğlenmek isteyenler için gerçekleşmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı