araç kiralama
FAYDALI BİLGİLER

Erzurum Havalimanı

Erzurum Havalimanı

Doğu Anadolu bana hep farklı ve keşfedilmesi gereken bir bölge olarak gelmiştir. Erzurum, Doğu Anadolu’nun gözde kentlerinden biri. Çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış topraklarda çok değerli eserler var. Çifte Minare, Yakutiye Medresesi, Üç Kümbetler bunlardan sadece bir kaçı. Son zamanlarda günü birlik turlar çok moda. İnsanların zamanları sınırlı olduğundan günü birlik turlara katılarak nefes almaktadır. Var mısınız bir nefesi de Erzurum’da almaya? Bence çok güzel olur. Bir gün bu güzel kenti gezmek için asla yetmez ama hiç yoktan iyidir. Erzurum Havalimanı seferleri araştırılarak hemen biletler alınıp planlar devreye sokulabilir. 

Hızlı ve konforlu bir yolculuk için havayolu tercih edilmelidir. Uçaklar Erzurum Havalimanı’na inmektedir. Erzurum Havalimanı nerede? Diye soranları duyar gibiyim. Havalimanı Erzurum’un Aziziye ilçesi sınırlarında yer almakta. Erzurum Havalimanı uçuş kategorisi sivildir. Askeri uçuşlar yapılamaz. 

erzurum havalimanı

Erzurum Havalimanı Kuruluş Tarihi

Erzurum Havalimanı kuruluş tarihi nedir? bilsem ne olacak bilmesem ne olacak diye düşünenler olabilir. Oysaki öğrenilen her bilgi insanı diğerlerinden bir adım öne geçirmektedir. Kim bilir belki bir gün bir yarışmada size binleri kazandıracak bir sorunun cevabı olabilir. Erzurum Havalimanı tarihi 1947 yılına dayanmakta. 1966 yılında Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğünün işletmesine verilmiş. O dönemde alan askeri kategorideki uçuşlara açıkmış. 1968 yılına kadar yenilenme ve genişletilme çalışmalarına sahne olmuş. Yeni terminal binası, pistler ve alt yapı tesisleri 1968’de tamamlanarak hizmete girmiş. 1993 yılında tarifesiz uluslararası seferlerin yapıldığı havalimanında terminal binası yenilenmesi, apron ve destek binalar yapılarak 2005 yılında 7/24 sivil kategorideki uçuşlara açılmıştır. 

erzurum havalimanı bilgi

Erzurum Havalimanı Uçuş Bilgileri

Yapılacak yolculukların sorunsuz olmasında en önemli aşama biletlerin ayarlanmasıdır. Uçak biletleri ne kadar erken alınırsa o kadar uygun olur. Ama tabi önce bulunduğumuz ilden direkt Erzurum’a uçuş var mı onu öğrenmek gerekir. Bunun için Erzurum Havalimanı’na hangi illerimizden uçak seferleri olduğunu söyleyeyim. Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanları kalkışlı İstanbul’dan, Antalya’dan, İzmir’den ve Ankara’dan seferler bulunmaktadır. Bunun dışındaki illerde yaşayanlar ne yapmalı? İstanbul ve Ankara havalimanlarını aktarma olarak kullanarak Erzurum’a uçakla ulaşabilir. Bilet içi hangi havayolu firmalarına bakmalıyım? Diye soranlara cevabımız; Sun Express, AnadoluJet, THY ve Pegasus’tur. 

Alanda uçağın kalkış, iniş ve rötar durumlarını Erzurum Havalimanı uçuş ekranı üzerinden yapabilirsiniz. Havalimanını çeşitli noktalarına yerleştirilen bu ekranlar vasıtasıyla uçağınızın kaç numaralı kapıdan kalkacağını, kalkış vaktinin gelip gelmediğini öğrenebilirsiniz. 

erzurum-havalimani-bilgileri

Erzurum Havalimanı Adresi Bilgisi

İlk defa Erzurum Havalimanı’na gelenlerin araştırdıkları mevzuların başında adres bilgileri gelir. Havalimanının adres bilgileri nedir? Kars- Erzincan karayolu Erzurum Havaalanı yolu Çiftlik Mahallesi 25060 Yakutiye / ERZURUM

Şehir merkezine 13 km uzaklıkta konumlandırılmış olan Erzurum Havalimanı telefon numarası: 0 442 327 28 35 (6 Hat)

Faks numarası: 0 442 327 28 34

Elektronik posta adresi: infoerzurum@dhmi.gov.tr

Erzurum Havalimanı Ulaşım Olanakları

Havalimanı merkeze çok mu uzak? Hayır

Kaç dakikada merkezde olurum? En fazla 20 dakika, daha kısa olma ihtimali daha yüksek

Ulaşım için hangi seçeneklerim var? Otobüs, ticari taksi, araç kiralama ve transfer şirketleri

Gezinizin keyifli ve aksaklık olmadan geçmesi için Erzurum Havalimanı ulaşım seçeneğinizi doğru seçmelisiniz. Şimdi aklınızdaki soruları giderecek şekilde ulaşım rehberi sunacağı. Rehberimdeki seçenekler en ekonomik olandan yüksek maliyetliye doğru sıralanmıştır.

Seçeneklerinizin başında toplu taşıma araçlarından otobüsü koyabilirsiniz. Saatleri uçak seferlerine göre ayarlanmış olan otobüslerin fiyatları çok ekonomiktir. Havalimanından aldığı yolcuları Teknik üniversite, Hastaneler caddesi ve istasyon meydanı güzergahından geçirerek merkeze getirir. Duraklarda dur kalk yapacağından yolculuk biraz uzun süre bilir. 

Diğer seçeneğiniz ticari taksi olabilir. Ticari taksiler 7/24 hizmet verdiklerinden daha rahat bulunur. Ulaşımı daha hızlı ve konforludur. Dur kalk derdi olmadığından çok daha kısa sürede merkezde olunabilir. Kayak merkezine veya ilçelere taksiyle gitmeyi düşünüyorsanız mutlaka pazarlık yapın. Pazarlık maliyeti biraz düşürür. 

Araç kiralama ise bir diğer seçenektir. Şayet ailecek gezecekseniz ve sadece merkezi değil yakın çevredeki bütün turistik alanlara gitmeyi düşünüyorsanız en doğru seçenek araba kiralamanızdır. 

En son size sunacağım seçenek transfer şirketleridir. Kalabalık bir grupla geldiyseniz, araba kullanmak yerine özel şoför tercih ediyorsanız kesinlikle transfer şirketiyle anlaşmalısınız. Erzurum transfer şirketi bakımından zengin olduğundan seçeneğiniz çok olacaktır. 

erzurum havalimanı telefon

Erzurum Havalimanı Yolcu Hizmetleri

Güzelim tatilin veya gezinin son saatlerini havalimanında geçireceksiniz. Çünkü işlemler içine en az 2 saat önce havalimanında olmanız gerekiyor. Havalimanın yolcu hizmetleri adına sunduğu hizmetler geçireceğini zamanın verimli ve keyifli olmasını sağlayacaktır. Erzurum Havalimanı’ndaki hizmetlerinin neyin nerde olduğunu nerden öğrenebilirim? Bunun için iç ve dış hatlar terminalinde ayrıca bulunan Erzurum Havalimanı danışma bankosunu değerlendirebilirsiniz. Bankodaki yetkili kişiye sorarak hizmetlerin yerlerini elinizle koymuş gibi bulabilirsiniz. Ben size hizmetler hakkında bilgi vereceğim.

Havalimanına çok yakın konumda oteller bulunmakta. En fazla 20 dakikalık uzaklıktaki oteller konaklama problemi olanlara sunulmuş güzel bir hizmettir. Kısa vadeli dinlenmek için havalimanında lounge hizmeti sunuluyor mu? Maalesef ki hayır. Şuanda böyle bir hizmet yok. İleride olur mu kesin ve net bir bilgi de yok maalesef. 

Havalimanında beklerden restoranda yemek yiyebilirsiniz. Kafede sıcak veya soğuk bir şeyler içebilirsiniz. Alanda 1 tane kafe, 1 tane de restoran var. Duty free mağazalarında vakit geçirmeyi sevenlere kötü haber. Erzurum Havalimanı’nda Duty free yok. Ama hediyelik eşya alabileceğiniz farklı mağazalar bulunmakta. Ayrıca havalimanında PTT şubesi, ATM, bekleme salonu, ibadethane, bebek bakım alanı ve büfe bulunmaktadır. Havaalanında araç kiralamak isteyenler için ofisler bulunmakta. Erzurum Havalimanı araç kiralama ofislerinin hepsi iç hatlar terminalindedir. 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı