araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Eshab-ı Kehf: Mersin Yedi Uyuyanlar Mağarası

Eshab-ı Kehf Mağarası, Yedi Uyurlar/Yedi Uyuyanlar Mağarası olarak da bilinir. Mersin’in Tarsus ilçesindedir. Eshab-ı Kehf, Hazret-i İsa’dan sonra, her yeri din düşmanları kaplamışken dini inançları için her şeyden vazgeçerek bir mağaraya hicret eden 7 kişidir. Bu kişilerin isimleri; Mekselina, Yemliha, Mernuş, Mislina, Şazenuş, Debernuş, Kefeştatayyuş olup bir de Kıtmir isimli bir köpekleri vardır. Eshab-ı Kehf, Kur’an-ı Kerim’in Kehf suresinde geçmektedir. Dini kaynaklarda anlatıldığına göre; Eshab-ı Kehf’in yaşadığı dönemde Dokyanus adlı bir kral hüküm sürüyordu. Sonra kendisinin Tanrı olduğunu söyleyip herkesi kendisine ibadet etmeye zorladı. Bunu kabul etmeyenleri işkence ederek öldürtüyor ve bedenlerini şehrin farklı noktalarına astırıyordu.

Bir gün sarayda yaşayan 7 arkadaştan haberi oldu. Onları da tehdit etti ve kendisinin Tanrı olduğunu kabul etmeleri yönünde baskı yaptı. Ancak onlar bunu kabul etmediler. Kral, onlara bir süre daha düşünmelerini, yoksa sonlarının da diğerleri gibi olacağını söyledi.

Onlar da hicret etmeye karar verdiler. Yolda Kefeştatayyuş adlı bir çobanla karşılaştılar, çoban da onlara katıldı. Çobanın köpeği olan Kıtmir de, onları takip etti. (Bu köpeğin Cennet’e girecek 10 hayvandan biri olduğu bildirilir.)

7 arkadaş mağarada ibadet ediyor, yiyecek ihtiyaçlarını da Yemliha alıp geliyordu. Bunu yaparken yakalanmamak için kıyafet değiştiriyordu. Dokyanus kaçtıklarını haber aldı. Onların gittiği mağarayı buldu ve orada ölmeleri için mağaranın ağzını sıkıca kapattırdı. Bu gençler 3 asır boyunca (309 yıl) uyuduktan sonra uyandı.

Eshab-ı Kehf Mağarası Özellikleri

Yedi Uyuyanlar/Yedi Uyurlar Mağarası mübarek bir yer olarak kabul edilir. Mağaraya ulaşmak için 15-20 merdivenden aşağı doğru inilir. Mağaranın büyüklüğü 300 metrekare olup yüksekliği ise 10 metredir. Osmanlı padişahlarından Abdulaziz, içerisinde 3 tünel olan bu mağaranın yanına 1873 yılında bir mescid inşa ettirmiştir. Mersin gezilecek yerler arasında mutlaka yer alması gereken bu mağaranın manevi atmosferi size kendinizi oldukça huzurlu hissettirecektir.

Bu mağaranın ziyaretçileri burada dualar etmekte, sarkıtlardan akan suların şifalı olduğunu düşünerek ellerine-yüzlerine sürmektedir. Yedi Uyurlar Mağarası, Dedeler Köyü’ndedir. Bu köy Tarsus’un kuzeybatısındaki 12 km mesafede yer alan Encülüs Dağı’nın eteklerine kuruludur. Ziyaret Dağı diye bilinen dağ ise topoğrafik görünümüyle ve konik biçimiyle bölgenin doğal güzelliğidir. Dairesel bir kuyu şeklindeki bu mağaranın yanındaki cami hâlâ kullanımdadır. Yaptırıldıktan sonraki yıllarda 2 minare eklenerek büyütülmüştür.

Kanlıdivane

Eshab-ı Kehf Mağarası Çevresinde Gezilecek Yerler

Yedi Uyuyanlar Mağarası’nı ziyaret ettikten sonra Mersin Arkeoloji Müzesi’ne uğrayabilir, Kushimoto Sokağı’ndaki kafelerden birinde oturup bir şeyler içebilirsiniz, yahut Kanlıdivane Antik Kenti’nde tarihi sahnelere tanıklık edebilirsiniz. Eski Tarsus Evleri’ni ziyaret ederek Tarsus’un geleneksel mimari yapısını yakından görebilir, Ulucami’ye uğrayarak tarihi havasını soluyabilirsiniz.

Eshab-ı Kehf Mağarası Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Mağaraya girişte ücret alınmamaktaysa da burada bir bağış kutusu mevcuttur. Dileyenler buraya bağış yapabilmektedir. Yılın her döneminde ve haftanın her günü ziyarete açık olan mağara 08:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Eshab-ı Kehf Mağarası Nerede?

Eshab-ı Kehf’in nerede bulunduğuna dair farklı söylentiler vardır. Lice, Efes Afşin gibi yerlerde bulunduğu da iddia edilmektedir. Yedi Uyuyanlar Mağarası’na nasıl gidilir? diye merak ediyorsanız kısaca şunu söyleyebiliriz:

Dedeler istikametine doğru hareket eden dolmuşları kullanarak bu mağaraya ulaşım sağlanabilir. Bu mağara Mersin il merkezine 30 km, Adana Şakirpaşa Havalimanına da 59 km uzaklıktadır. (Eshab-ı Kehf Mağarası’na en yakın havalimanı, Adana Şakirpaşa Havalimanıdır.)

Mersin’de gezilecek yerler listesinin baş taraflarına yazmanız gereken bu mağarayı en kısa sürede ziyaret etmeniz önerilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı