araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Eskişehir Gezi Rehberi

Eskişehir; her tarihi döneme şahitlik etmiş köklü şehirlerden biridir. Eskişehir’de gezilecek yerler bu yüzden çok fazladır. Kentte yerleşim antik çağlardan başlayıp günümüze kadar devam etmiştir. Eskişehir bilhassa öğrenci şehri olarak bilinir. Gelin şimdi Eskişehir’i keşfe çıkalım.

Sazova Parkı

Şehrin Sazova Mahallesi’ndeki bu park 400 bin metrekarelik bir alanı kaplamakta ve 2008’den bu yana hizmet vermektedir. Parkta büyük bir gölet, hayvanat bahçesi, çocuk oyun alanları, bilim ve deney müzesi, amfi tiyatro vardır. Çocuklu ailelerin uğrak noktalarından biri olan park büyükleri de eğlendirmektedir.

Odunpazarı Evleri

Odunpazarı Eskişehir’in ilk yerleşim yeridir, evlerin de ismi buradan gelmektedir. Dar ve eski sokaklarda yan yana dizilmiş bu evler tüm görkemiyle Türk mimarisini temsil etmektedir. Kerpiçten yapılmış olan bu evlerin arasında yürürken kendinizi huzurlu bir tarihi atmosferin içinde bulacaksınız.

Porsuk Çayı

Kızıltaş suyu ve Bayatçık Deresi’nden beslenen bu çay Eskişehir’in sembolüdür. Buraya gelirseniz gondola da binmeyi ihmal etmemelisiniz.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Odunpazarı semtindedir ve Vezir Çoban Mustafa Paşa’nın emriyle inşa edilmiştir. Külliyenin içerisinde imaret, şadırvan, camii, iki kervansaray bulunmaktadır. Caminin kubbesi kurşunla kaplıdır, bu yüzden ‘Kurşunlu’ diye bilinmektedir. Caminin bir bölümü tabhane olarak yapılmıştır. Eskişehir Sanatları Çarşısı’nda hat ve ebru gibi el sanatları icra edilmektedir.

le Taşı Müzesi

Müzede lüle taşına dair ayrıntılı bilgiler ve lüle taşından yapılan eserler yer almaktadır. 1989 yılında kurulan müze Kurşunlu Camii ve Külliyesi’nde’dir.

Kurtuluş Müzesi

Cumhuriyetin kuruluşunun 93. Yılında yani 2016’da açılmış olan bu müze ziyaretçilerini Mestanoğlu Halil Konağı’nda  ağırlamaktadır. Tarihi belge ve bilgilerin modern teknolojiyle harmanlandığı müzede Milli Mücadele yılları tüm detaylarıyla ele alınmıştır. Eskişehir tarihi yerler arasında önemli bir konumu vardır.

Balıkdamı Kuş Cenneti

Eskişehir’de gezilecek yerler içerisinde en güzellerinden biridir. Üç kıtanın kuşları burada konaklamaktadır. Burası ülkemizin en büyük sulak alanlarındandır ve sazlıklarla, göletlerle kaplıdır.

Şelale Park

Burası da şehrin en gözde parklarındandır ve Odunpazarı ilçesinde bulunmaktadır. Eskişehir manzarasını tüm güzelliğiyle ayaklarınızın altına serecek bu yerde vakit geçirmeye doyamayacaksınız. Parktaki seyir terasından şehrin panoramik manzarasını izleyebilir, parktaki Don Kişot, Sanço Panço Heykelleri, yel değirmeni, mini amfi tiyatro, yürüyüş parkurları, çocuk oyun grupları da sizi oldukça eğlendirecektir.

Eskişehir Şehr-i Aşk Adası

Şehrin bir aşk şehri olmasını sağlayan bu ada, Porsuk Çayı’nda oluşturulmuş yapay bir adadır. Ünlü isimlerin de özel günlerde tercih ettiği bu yere gelen tüm çiftlerin isimleri pirinç levhalara yazılıp adadaki kütüklerin üzerine çakılmaktadır. Eskişehir’de sevgili ile gezilecek yerler arayanlara hitap eden bu adacıkta sevdiğiniz kişiyle beraber romantik dakikalar geçirebilirsiniz.

Sivrihisar Saat Kulesi

1899 senesinde dönemin kaymakamı Mahmut Bey’in yaptırdığı bu saat kulesi şehrin her tarafından rahatlıkla görülsün diye yüksekçe bir kaya kütlesinin üstüne yapılmıştır. Pirinçten yapılan tokmağı ile her saat başı çalan bu kule Sivrihisar’ın sembollerinden biri haline gelmiştir.

Yunus Emre Külliyesi ve Türbesi

Eskişehir’e gelip de buranın manevi şahsiyetlerini ziyaret etmeden olmaz. Doğum yeriyle vefat yeri hakkında çeşitli rivayetler olduğu için farklı şehirlerde adına türbeler bulunan Yunus Emre’nin Eskişehir’deki türbesi de ziyaret edilecek yerlerdendir.

Beşikderesi Şelalesi

Eskişehir’in sahip olduğu doğal güzelliklerden biridir. Şehir merkezine 30 kilometre uzaklıkta, Kalabak ormanlarının içindedir. Şelalenin çevresinde büyük bir mesire alanı vardır. Tertemiz havası ve doğasıyla her mevsim ayrı güzel olan şelale ve mesire alanı ruhunuzu dinlendirecek, size çok iyi gelecektir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı