araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Fethiye’de Minik Cennet: Şövalye Adası

Bilindiği gibi Fethiye hem Muğla’nın hem de Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biridir. Çeşit çeşit güzelliği bünyesinde barındıran Fethiye, Şövalye Adası’yla da tatilcileri kendine çekmektedir.

Şövalye Adası; eşsiz doğa manzarasıyla, birbirinden güzel plajları ve koylarıyla büyüleyen Fethiye’de gezilecek yerler arasında ön plana çıkar. Bu ada, Fethiye Limanı’nın kuzeyindedir. 15. Yüzyılda Rodos şövalyelerinin bu bölgede bulunduğu ve ada isminin de buradan geldiği bilinmektedir. Adada kendilerine bir kale inşa etmişlerdir ve kalenin kalıntıları bugüne ulaşmıştır. Öte yandan adada mozaiklere ve eski sarnıçlara da rastlanır. Fethiye’nin 1,5 mil uzağındaki Şövalye Adası’na deniz otobüslerini kullanarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Fethiye Adası ve Megri Adası olarak da bilinen Şövalye Adası, uzun bir adadır ; Telmessos Körfezi’ni kapatmaktadır

Fethiye eşsiz güzelliklerinden biri olan şovalye adasını keşfetmek mi istiyorsunuz o zaman en havalimanı olan dalaman havalimanı araç kiralama hizmetimizden faydalanarak rahatlıkla ve en iyi fiyat garantisi ile aracınızı kiralayabilirsiniz.

Tarih boyunca Fethiye Limanı’nı koruyan bu adanın batısında Kızılada vardır, doğusunda da Çalış Plajı bulunmaktadır. Fethiye Körfezi ise adanın kuzeyindedir. 1970’de imara açılan ada bugün 1. Karafözler Mahallesine bağlı olup hem 1. Dereceden hem de 3. Dereceden doğal sit alanıdır. Piknik alanları, restoranlar, plajlar ve oteller bakımından oldukça zengindir. ‘Fethiye tatil yapmak için gideceğim bir yer ve Fethiye gezilecek yerler listesi yapmak istiyorum’ diyorsanız baş köşeye burayı yazmalısınız. 12 Adalar’ turunun dönüş yolunda mola verilen en son yer burası olur. Doğu ve Batı Akdeniz kültürüne ve uygarlıklarına ev sahipliği yapan Şövalye Adası, Fethiye doğal güzellikler ve Fethiye tarihi yerler arasında değerlendirilir. Adanın kuruluşu Antik Yunanlılara isnad edilmektedir. Bununla beraber ada Likyalıların, Romalıların, Bizanslıların, Haçlı Şövalyelerinin ve Osmanlıların da yerleşim yeri olarak kullandığı bir adadır. Şövalye Adası jeolojik çağlarda anakaranın bir parçasıydı. Sonra Oyuktepe Yarımadası denilen bölgeden ayrılıp bağımsız bir ada haline geldi. Ada Geç Roma Dönemi’nde de kullanılmıştır. Üzerindeki kalıntılar bunu desteklemektedir.

Şövalye Adası Özellikleri, Şövalye Adası’nda Ne Yapılır?

Muhteşem kıyısıyla, el değmemiş doğasıyla ve huzurlu atmosferiyle bu ada; keyifli bir yaz tatili için tercih edebileceğiniz harika bir yerdir. Fethiye’nin saklı güzelliklerinden olan Şövalye Adası tarih boyu farklı medeniyetlerin yerleşim yeri olmuştur. Suya doğru kıvrıla kıvrıla uzanan Şövalye Adası’nda yapılacak şeyler oldukça eğlencelidir. Tarihi kaleleri keşfe çıkmak, doğa yürüyüşü yapmak, kano gezintilerine katılarak olağanüstü manzaranın tadını doyasıya çıkarmak bunlara örnektir. Adada suya gömülü tarihi evler ve duvarlar ilgi çekmektedir. Buradaki tarihi evlerin bir benzerini yakın çevrede göremezsiniz. Çünkü Şövalye Adası bölgede yerleşime elverişli tek yer olduğundan tarihi süreçte bölgeye gelenler mecburen bu adada yaşamıştır.

Yaz mevsimi ne kadar geçerse geçsin bu adada her zaman tatlı bir esinti olur. Çalış kumsalının batısındaki bu ada yeşillikleriyle de cazip bir görünüme sahiptir. Burada arabalar yer almadığından gayet sessiz, sakin, huzur dolu bir bölgedir. Adadaki patikalarda uzun uzun yürüyerek doğal güzelliklerin farkına daha iyi varabilirsiniz.

Adanın kıyılarında kum ve deniz sizi beklemektedir. Özetle burada sıkılmanızın imkânı yoktur. Doğa tutkunuysanız, kafanızı dinlemek ve huzur depolamak istiyorsanız Şövalye Adası tam size göredir.

Şövalye Adası Nerede? Şövalye Adası’na Nasıl Gidilir?

Şövalye Adası, Fethiye’nin merkezine deniz yolu ile ortalama 1,4 mil uzaklıktadır. Gerek doğal gerekse tarihi güzellikleri ile yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmezi olan bu adaya ekseriyetle Fethiye Merkez’den deniz otobüsü ile ulaşılmaktadır. Ancak Şövalye Adası ulaşım Çalış kumsalından da mümkündür. Kısaca Şövalye Adaları Fethiye’nin doğal zenginliklerinden biridir ve muhakkak ziyaret edilmesi gerekir. Fethiye’ye gidip de buraya uğramadan dönmek büyük bir kayıp olur. Fethiye’ye sırf bu ada için bile gelinir.

Dalaman havalimanı oto kiralama hizmetlerimizi inceleyerek tatilinize en iyi fiyatlarla aracınızı kiralayıp başlıyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı