araç kiralama
FAYDALI BİLGİLER

Gökçeada Havalimanı

Gökçeada Havalimanı

Çanakkale geçmişte çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir kenttir. Doğal güzelliklerinin yanı sıra bizleri ciddi anlamda etkileyen tarihi mekanları da bağrında saklamaktadır. Birçoğumuzun dedesinin yattığı Çanakkale Şehitliği’nin bulunması bile kentin değerini artırmaktadır. Çok değerli kentte iki tane havalimanı bulunmaktadır. Gökçeada Havalimanı bunlardan bir tanesidir. Gökçeada Havalimanı uçak seferleri ile büyük zaferin kazanıldığı kente ulaşım sağlanabilir.  Gelibolu Havalimanı aracılığıyla kente gidecek olanların Gökçeada Havalimanı uçak var mı? Hangi havalimanlarından direkt sefer yapılmakta? Havalimanında ulaşım seçenekleri neler acaba? Havalimanında araba kiralama ofisleri var mı? Gökçeada Havalimanı nerede? Havalimanı yolcu hizmetleri nasıldır? Gökçeada Havalimanı telefon numarası ve adresi nasıl? Benzeri birçok soru cevaplanmayı beklemekte. Daha önce adaya gitmediyseniz veya gittiğiniz halde bu bilgileri edinmediyseniz size bütün sorularınızın cevabını vereceğim. Havalimanın ile ilgili bütün detaylar yazımızın devamında…

Gökçeada havalimanındaki seyahatler kapanmasından dolayı en yakın balıkesir havalimanı ile çanakkale havalimanından hizmet alabilirsiniz. Araç kiralama taleplerinizde en iyi fiyat garantisi ile çanakkale havalimanı araç kiralama ve balıkesir havalimanı araç kiralama hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

gokceada-havalimani

Gökçeada Havalimanı Kuruluş Tarihi

Gökçeada, Ege Denizi’nin en büyük adasıdır. Çanakkale’ye bağlı Gökçeada’da Kurulu olduğundan dolayı aynı adı alan havalimanı ilk olarak insani yardım taşımak amaçlı olarak inşa edilmiştir. Gökçeada Havalimanı ne zaman açıldı sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Modern yapısıyla yakın tarihte yapıldığı hissini uyandırmaktadır. Yapımına 1998 yılında başlanmıştır. Ada turizmine katkı sağlaması amacının da bulunduğu havalimanının yapımı iki safhada gerçekleşmiştir. İlk safhasında altyapısı yapılmış, ikinci safhada ise üst yapımı tamamlanmıştır.

30 m *2040 m ebatlarında aprona sahip olan havalimanı 15 Ağustos 2010 yılında hizmete açılmıştır. İlk sefer 12 Temmuz 2011 tarihinde yapılmıştır. İlk sefer BoraJet ve AnadoluJet tarafından yapılmıştır. İlk seferi ve yapılacak olan töreni izlemek amacıyla dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 66 kişilik uçakla Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan adaya gelmiştir.

Şehir merkezine 2,5 km uzaklıkta Gökçeada Havalimanı’ndan yapılan İstanbul seferlerine talep çok fazla olmamıştır. 3 aylık sürede sonra yani 2011 yılının Ekim ayında seferler durdurulmuştur. Yüksek maliyetle yapılan havalimanını Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından işletilmektedir. Havalimanında şuanda 6 tane temizlik görevlisi, 6 tane teknik görevli ve 8 tane güvenlik görevlisiyle birlikte toplam 48 kişi görev yapmaktadır.

gokceada havalimani adres bilgileri

Gökçeada Havalimanı Uçuş Bilgileri

Trilyonlarca liraya mal olan Gökçeada Havalimanı uçuş bilgileri meraklıları tarafından sıklıkla sorulmaktadır. İnsani yardımların ulaştırılması amacıyla kurulmuş olan havalimanı 12 Temmuz 2011 yılında hizmete girmiştir. Binali Yıldırım’ın katılımlarıyla şaşalı bir törenle İstanbul’dan yapılan tarifeli uçuşlar gerçekleştirilmiştir. 2011 Temmuz’dan sonra haftada iki defa İstanbul’a karşılıklı seferler yapılmış fakat bu süreç sadece 3 ay kadar sürmüştür. 2011 yılı Ekim ayında tarifeli seferler talep olmadığı gerekçesi ile durdurulmuştur.

Gökçeada Havalimanı’ndan çok defa İstanbul ve Ankara’ya seferler yapılmaya çalışılmıştı. Adanın güzelliklerinin görülmesi ve daha fazla turistin adaya gelebilmesini kolaylaştırmak amacı güdülerek atılan adımlar yeterli olmamış ve seferler yapılamamıştır. Hali hazırda Gökçeada Havalimanı uçak seferleri yapılmamaktadır. Yılda iki defa askeri uçakların iniş kalkışlarına sahne olmaktadır. Bunun dışında gerekli durumlarda ambulans helikopterler için kullanılıyor. Onun dışında herhangi bir tarifeli sefer yapılmamaktadır.

gökçeada havalimanı bilgileri

Gökçeada Havalimanı Adresi Bilgisi

Havalimanından aktif tarifeli seferler yapılmamasına rağmen çeşitli nedenlerle Gökçeada Havalimanı iletişim bilgilerine ihtiyaç duyulabilir. Hayatın her türlü hali vardır. Ambulans helikopterle ilgili veya acil durumlar için Gökçeada Havalimanı telefon numarası bilgileri kullanılabilir. Trilyonlarca liraya mal olup atıl durumda kalan havalimanını görmek isteyenler de olabilir. Her türlü ihtiyaca karşı havalimanının adresi: Fatih Mahallesi Havalimanı Caddesi No:1 Gökçeada/ Çanakkale. Telefon numarası: 0 286 887 41 41. Faks numaraları: 0 286 887 41 54 veya 0 286 887 41 60. Mail adresi ise infogokceada@dhmi.gov.tr

gökçeada havalimanı hizmeti

Gökçeada Havalimanı Ulaşım Olanakları

Adanın merkezine 2,5 km’lik mesafede bulunan Gökçeada Havalimanı ulaşım probleminin olmayan yerlerdendir. Özel arabayla karayolunu kullanarak kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Otopark imkanı bulunduğundan park sıkıntısı yaşanmaz. Havalimanından kalkan veya merkezden kalkarak havalimanına giden otobüs seferleri yoktur. Uçuşlar olmayınca otobüs seferleri kaldırılmıştır. Fakat havalimanına yakın mesafeden gelen otobüsler vardır. Bu otobüslerden birini kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ulaşım bakımından çok hızlı ve pratik olan seçenek ticari taksidir. Günün her saatinde merkezdeki taksilerle hızlıca havalimanına ulaşım sağlanır. Uçak seferleri düzenlenmediğinden dolayı araç kiralama, havayolu yolcu servisleri gibi imkanlar bulunmamaktadır. Seferler olmadığından zaten havalimanına gelenler özel nedenlerle gelmektedir. Onlara tavsiyemiz taksi kullanmalarıdır.

gökçeada havalimanı iletisim

Gökçeada Havalimanı Yolcu Hizmetleri

Ege Denizi’nde yer alan Gökçeada gezilecek ve görülecek yerleri bakımından oldukça zengindir. Harika görselliğe sahip doğal turistik alanları vardır. Adanın turizmine hizmet etmesi düşüncesiyle açılan havalimanı maalesef amacına hizmet edemeden seferlere kapatılmıştır. Şuanda uçuşların yapılmadığı alan belki ileride yeniden açılır.

Havalimanının iç hatlar terminalinde; 1 gelen yolcu, 1 giden yolcu, bir tane de arındırılmış salon bulunur. 3 tane check-in bankosu, 1 tane engeli chech-in bankosu, 1 tane bagaj konveyörü vardır. Dış hatlar terminali olmayan havalimanında turizm danışma bürosu veya araç kiralama ofisleri yoktur. Denizli Havalimanı Araç Kiralama ofislerinden kiralama yapılabilir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı