araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Güllerin İçinden Canım: Isparta

Isparta; Akdeniz bölgesinin kuzeyinde yer alan bir ildir. Güneyinde Antalya’nın, kuzeyinde Afyon’un, doğusunda Konya’nın ve batısında da Burdur’un yer aldığı Isparta, gül denilince akla gelen ve lavanta bahçeleri ile adeta herkesi büyüleyen bir şehirdir. Isparta’nın doğal güzellikleri kadar tarihi yapıları da görülmeye değerdir. İşte Isparta gezilecek yerler listemiz, bu konuda size detaylı bilgi sunacaktır.

Toroslar’ın muhteşem manzarasına tanık olacağınız, mis gibi kokan gül ve lavanta bahçelerinde huzur bulacağınız, pırıl pırıl Eğirdir Gölü’nü izleyebileceğiniz, Davraz’da unutulmaz bir kayak deneyimi yaşayabileceğiniz Isparta gezisi hayal ediyorsanız, Isparta biletinizi almadan önce gezilip görülecek yerlerini öğrenip planınızı buna göre yapmalısınız.

Akpınar Köyü Seyir Terası

Akpınar Köyü, Isparta’nın küçük köylerinden biridir. Buraya geldiğinizde tepeden Can Ada’yı, ve Yeşilada’yı, Eğirdir Gölü’nü, Boğaz Ova’yı, Anamas ve Barla Dağları’nı izleyebilirsiniz. Akpınar Köyü Camisi’nin oradan batı yönüne doğru düz devam edilerek Prostanna Antik Kenti kalıntılarına ulaşılır. Burada ufak bir ola vererek gölün müthiş manzarasını fotoğraflamalısınız. Tepeye ulaşabilmek için dik bir yokuşu tırmanmanız gerekecektir. Zirveye çıktığınız zaman sizi Akpınar Yörük Çadırı Seyir Terası karşılayacaktır. Mustan’ın Yeri’nde nefis bir köy kahvaltısı yapabilir, Eğirdir Gölü’nü de kuş bakışı seyredebilirsiniz.

Eğirdir Gö

Ülkemizin en büyük tatlı su göllerinden ikincisidir. Biyolojik çeşitlilik bakımından zengindir, Türkiye’deki 225 kuş türü bu gölün etrafında barınır. Öte yandan bu göl içme suyu ihtiyacı, tarım ve balıkçılık faaliyetleri için de önemlidir. Yedi Renkli göl’ diye de isimlendirilen Eğirdir Gölü, kusursuz doğasıyla ve konforlu plajlarıyla sizi en iyi şekilde ağırlayacaktır. Bu gölün tadını daha iyi çıkarmak için Can Ada’ya, Altınkum Plajı’na, Kovada Gölü Milli Parkı’na ve Yeşilada’ya da uğramayı ihmal etmeyin.

Kovada Gö

Eğirdir’e 25 km uzaklıktaki göl, yaban hayat çeşitliliğiyle ve flora zenginliğiyle Isparta’nın seçkin güzellikleri arasında yer alır. Sığ bir göldür ve etrafı milli park edilmiş olup Isparta ve Burdur’un elektrik ihtiyacı için de bu gölden yararlanılmaktadır.  Gölün etrafındaki milli park yaklaşık 6534 hektarlık bir alanı kaplamaktadır ve treking, kamp, kuş gözlemciliği, tırmanış ve doğa fotoğrafçılığı için uygun bir ortamdır.

Altınkum Plajı

Isparta’da denize girilecek yerler arasında bulunan Altınkum Plajı, ince kumlu bir plajdır. Gayet sakindir ve yüzmeye son derece elverişlidir. mavi bayrak ödülüne layık görülen plajda 50 çadırlık kapasiteye sahip kamping alanı da bulunmaktadır.

Can Ada

Yeşilada ile Eğirdir arasında bulunan Can Ada, güzel bir piknik alanıdır. 1933 yılında Atatürk’e hediye edilen bu adacık daha sonra onun mirasçılarına intikal etmiş, son olarak Eğirdir Belediyesi’nin bünyesine dahil olmuştur.

Yeşilada

Eğirdir bölgesinin turizm bakımından en hareketli noktasıdır. Gözlerinizi alamayacağınız doğal güzelliklerin yanı sıra Ada Stefanos Kilisesi, Ada Camii, Şeyh Muslihiddin Türbesi ve Yeşilada Hamamı da buradadır.

Yazılı Kanyon

Isparta gezilmesi gereken yerler listesindekileri not ederken burayı da mutlaka yazmalısınız. 1989’da resmi olarak milli park niteliği kazanmış Yazılı Kanyon, Sütçüler ilçesindedir. Mis gibi havasıyla, hiç yorulmayacağınız yürüyüş yollarıyla ve eşsiz manzarasıyla Türkiye’nin doğal zenginliklerinden biridir. Ayrıca Yaka Kanyonu da Isparta kanyonları arasındadır.

Lavanta Vadisi

Ülkemizde gül üretiminin yapıldığı en önemli bölgelerden biri Isparta’dır. Lavanta Vadisi de Keçirborlu’da yer almaktadır ve burada lavanta üretilmektedir. Manzarası çok güzel olsa da özellikle lavanta tarlaları size görsel şölen yaşatacak, lavantaların hoş kokusu sizi sizden alacaktır. Buraya gelenler lavantadan yapılmış hediyeliklerden de almayı unutmamalıdır.

Zindan Mağarası

Aksu’ya yürüme mesafesinde bir mağaradır v uzunluğu 765 metredir. İçi aydınlatılmış olan mağara asma köprülerle gezilebilmektedir. Mağara girişindeki motifler de oldukça ilgi çekicidir. Mağara demişken Isparta ziyaret edilmesi gereken yerler içerisine Kuz Mağarası’nı, İnönü Mağarası’nı, Karataş Mağarası’nı, Pınargözü Mağarası’nı, Sorgun Mağarası’nı ve Ayı İni Mağarası’nı da eklemek gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı